Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TERRORYZM. Co to jest terroryzm? Terroryzm jest to użycie siły lub przemocy przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TERRORYZM. Co to jest terroryzm? Terroryzm jest to użycie siły lub przemocy przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie."— Zapis prezentacji:

1 TERRORYZM

2 Co to jest terroryzm? Terroryzm jest to użycie siły lub przemocy przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i w ten sposób wymuszenie na danej grupie ludzi realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych zmusić do odpowiednich zachowań.

3 Jak można podzielić terroryzm? Ze względu na pobudki kierujące terrorystami można podzielić na: terroryzm polityczny terroryzm kryminalny Ze względu na dobór ofiary wyróżniamy: terroryzm indywidualny terroryzm zbiorowy

4 Terroryzm polityczny Ma on na celu zmianę ekipy rządzącej, zmianę systemu politycznego, wymuszenie wprowadzenia pewnych rozwiązań prawnych, bądź oderwanie części terytorium od danego państwa i założenie nowego państwa lub przyłączenie go do już istniejącego.

5 Terroryzm kryminalny Charakteryzuje się tym, że terrorysta działa z pobudek "niższych", najczęściej materialnych. Do podstawowego zestawu tego typu działań należą porwania dla okupu, niszczenie mienia, sabotaż oraz szantaż.

6 Terroryzm indywidualny Tutaj ofiara jest ściśle określona na przykład zabójstwo konkretnego polityka czy porwanie biznesmena.

7 Terroryzm grupowy W tym wypadku ofiarami są zupełnie przypadkowe osoby np. ataki w metrze Londyńskim.

8 Podział organizacji terrorystycznych Terroryzm islamski Terroryzm lewicowy Terroryzm prawicowy Terroryzm neonazistowski Terroryzm etniczno-niepodległościowy

9 Terroryzm islamski Al-Kaida Hamas Grupa Abu Sajjafa Hezbollah (Partia Boga) - Liban Palestyński Islamski Dżihad Egipski Islamski Dżihad Dżamaa Islamija - Egipt Brygady Męczenników Al–Aksa Kommando Dżihad Ruch Białej Róży Indonezyjskie Biuro Rewolucji Islamskiej Lashkar-e-Toiba Zbrojna Grupa Islamska (el-Djama'a el-Islamia el-Mosaleha, franc. GIA) PAGAD (People Against Gangstering And Drugs) Qibla Jamaat ul-Fuqra

10 Terroryzm lewicowy Czerwone Brygady – Włochy, zamordowanie premiera Aldo Moro w 1978 Świetlisty Szlak – Peru, organizacja marksistowska, kontrolowała 60% terytorium tego kraju Rote Armee Fraktion - Niemcy - kilkanaście zamachów w latach 70. i 80. XX w.

11 Terroryzm prawicowy AUC - Kolumbia Szwadrony śmierci GAL - Hiszpania OAS - Francja Kach - Izrael, USA EOKA-B - Cypr

12 Terroryzm neonazistowski Combat 18 The Order Ku Klux Klan

13 Terroryzm etniczno- niepodleglościowy Irgun i Lehi ETA IRA Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny Sokoły Wolności Kurdystanu Armata Corsa FLNC EOKA

14 Najważniejsze zamachy terrorystyczne ostatnich lat 11 września 2001 - Zamach na World Trade Center i Pentagon 23-26 października 2002 - atak czeczeńskich terrorystów na Centrum Teatralne na Dubrowce w Moskwie 28 października 2002 - Zamach na hotel i próba zestrzelenia samolotu w Mombasie 5 stycznia 2003 - dwa wybuchy bombowe w Tel Awiwie (Izrael) 1 sierpnia 2003 - eksplozja ciężarówki z materiałem wybuchowym na dziedzińcu szpitala Północnokaukaskiego Okręgu Wojskowego w Mozdoku (Północna Osetia) 18 stycznia 2004- eksplozja samochodu pułapki w Bagdadzie (Irak) 6 lutego 2004 - eksplozja w moskiewskim metrze 11 marca 2004 - zamach w Madrycie 1-3 września 2004 - atak zbrojny na szkołę w Biesłanie (Północna Osetia) 7 lipca 2005 - zamach w Londynie 21 lipca 2005 - zamach w Londynie

15 Zwalczanie terroryzmu Walkę z terroryzmem można podzielić na dwa rodzaje - pierwszy, to walka doraźna - walka z terrorystami, oraz organizacjami terrorystycznymi. Jest to sposób mało skuteczny - wszystkich terrorystów nie da się zwalczyć, w każdej chwili do organizacji mogą przecież dołączyć nowi ochotnicy. Porównać to można do zwalczania efektów choroby bez usuwania przyczyn. Drugim - skuteczniejszym sposobem jest likwidowanie przyczyn terroryzmu - przyczyną jest zwykle niezadowolenie społeczne połączone z przekonaniem, że terroryzm jest najlepszą, a często nawet jedyną drogą do poprawienia sytuacji. Likwidować przyczyny można poprzez poprawianie sytuacji ekonomicznej ludzi w obszarach, gdzie terroryzm jest największy; zaspokajanie ich innych potrzeb (wolność - religijna, światopoglądowa, akceptowalny system polityczny) łączone z edukacją, która tworzy dojrzałe społeczeństwo będące w stanie zmieniać swoją sytuację za pomocą innych środków niż terror, społeczeństwo nie poddające się łatwo manipulacjom prowadzącym do stosowania przemocy.

16 DZIĘKUJĘ ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI


Pobierz ppt "TERRORYZM. Co to jest terroryzm? Terroryzm jest to użycie siły lub przemocy przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google