Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

TERRORYZM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "TERRORYZM."— Zapis prezentacji:

1 TERRORYZM

2 Co to jest terroryzm? Terroryzm jest to użycie siły lub przemocy przeciwko osobom lub własności z pogwałceniem prawa, mające na celu zastraszenie i w ten sposób wymuszenie na danej grupie ludzi realizacji określonych celów. Działania terrorystyczne mogą dotyczyć całej populacji, jednak najczęściej są one uderzeniem w jej niewielką część, aby pozostałych zmusić do odpowiednich zachowań.

3 Jak można podzielić terroryzm?
Ze względu na pobudki kierujące terrorystami można podzielić na:  terroryzm polityczny  terroryzm kryminalny Ze względu na dobór ofiary wyróżniamy:  terroryzm indywidualny  terroryzm zbiorowy

4 Terroryzm polityczny Ma on na celu zmianę ekipy rządzącej, zmianę systemu politycznego, wymuszenie wprowadzenia pewnych rozwiązań prawnych, bądź oderwanie części terytorium od danego państwa i założenie nowego państwa lub przyłączenie go do już istniejącego.

5 Terroryzm kryminalny Charakteryzuje się tym, że terrorysta działa z pobudek "niższych", najczęściej materialnych. Do podstawowego zestawu tego typu działań należą porwania dla okupu, niszczenie mienia, sabotaż oraz szantaż.

6 Terroryzm indywidualny
Tutaj ofiara jest ściśle określona na przykład zabójstwo konkretnego polityka czy porwanie biznesmena.

7 Terroryzm grupowy W tym wypadku ofiarami są zupełnie przypadkowe osoby np. ataki w metrze Londyńskim.

8 Podział organizacji terrorystycznych
Terroryzm islamski Terroryzm lewicowy Terroryzm prawicowy Terroryzm neonazistowski Terroryzm etniczno-niepodległościowy

9 Terroryzm islamski Al-Kaida Hamas Grupa Abu Sajjafa
Hezbollah (Partia Boga) - Liban Palestyński Islamski Dżihad Egipski Islamski Dżihad Dżama’a Islamija - Egipt Brygady Męczenników Al–Aksa Kommando Dżihad Ruch Białej Róży Indonezyjskie Biuro Rewolucji Islamskiej Lashkar-e-Toiba Zbrojna Grupa Islamska (el-Djama'a el-Islamia el-Mosaleha, franc. GIA) PAGAD (People Against Gangstering And Drugs) Qibla Jamaat ul-Fuqra

10 Terroryzm lewicowy Czerwone Brygady – Włochy, zamordowanie premiera Aldo Moro w 1978 Świetlisty Szlak – Peru, organizacja marksistowska, kontrolowała 60% terytorium tego kraju Rote Armee Fraktion - Niemcy - kilkanaście zamachów w latach 70. i 80. XX w.

11 Terroryzm prawicowy AUC - Kolumbia Szwadrony śmierci GAL - Hiszpania
OAS - Francja Kach - Izrael, USA EOKA-B - Cypr

12 Terroryzm neonazistowski
Combat 18 The Order Ku Klux Klan

13 Terroryzm etniczno-niepodleglościowy
Irgun i Lehi ETA IRA Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny Sokoły Wolności Kurdystanu Armata Corsa FLNC EOKA

14 Najważniejsze zamachy terrorystyczne ostatnich lat
11 września Zamach na World Trade Center i Pentagon 23-26 października atak czeczeńskich terrorystów na Centrum Teatralne na Dubrowce w Moskwie 28 października Zamach na hotel i próba zestrzelenia samolotu w Mombasie 5 stycznia dwa wybuchy bombowe w Tel Awiwie (Izrael) 1 sierpnia eksplozja ciężarówki z materiałem wybuchowym na dziedzińcu szpitala Północnokaukaskiego Okręgu Wojskowego w Mozdoku (Północna Osetia) 18 stycznia eksplozja samochodu pułapki w Bagdadzie (Irak) 6 lutego eksplozja w moskiewskim metrze 11 marca zamach w Madrycie 1-3 września atak zbrojny na szkołę w Biesłanie (Północna Osetia) 7 lipca zamach w Londynie 21 lipca zamach w Londynie

15 Zwalczanie terroryzmu
Walkę z terroryzmem można podzielić na dwa rodzaje - pierwszy, to walka doraźna - walka z terrorystami, oraz organizacjami terrorystycznymi. Jest to sposób mało skuteczny - wszystkich terrorystów nie da się zwalczyć, w każdej chwili do organizacji mogą przecież dołączyć nowi ochotnicy. Porównać to można do zwalczania efektów choroby bez usuwania przyczyn. Drugim - skuteczniejszym sposobem jest likwidowanie przyczyn terroryzmu - przyczyną jest zwykle niezadowolenie społeczne połączone z przekonaniem, że terroryzm jest najlepszą, a często nawet jedyną drogą do poprawienia sytuacji. Likwidować przyczyny można poprzez poprawianie sytuacji ekonomicznej ludzi w obszarach, gdzie terroryzm jest największy; zaspokajanie ich innych potrzeb (wolność - religijna, światopoglądowa, akceptowalny system polityczny) łączone z edukacją, która tworzy dojrzałe społeczeństwo będące w stanie zmieniać swoją sytuację za pomocą innych środków niż terror, społeczeństwo nie poddające się łatwo manipulacjom prowadzącym do stosowania przemocy.

16 DZIĘKUJĘ ZA OBEJRZENIE PREZENTACJI 


Pobierz ppt "TERRORYZM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google