Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Wojna jest ojcem wszystkich grzechów.” Heraklit z Efezu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Wojna jest ojcem wszystkich grzechów.” Heraklit z Efezu"— Zapis prezentacji:

1 „Wojna jest ojcem wszystkich grzechów.” Heraklit z Efezu
Wojny i Terroryzm „Wojna jest ojcem wszystkich grzechów.” Heraklit z Efezu

2 Terroryzm Metoda walki, polegająca na stosowaniu przemocy wobec jednostek lub grup osób, w celu wymuszenia na władzach państwa lub społeczeństwa działań korzystnych dla terrorystów.

3

4

5 Manhattan

6 WTC – World Trade Center

7 Zamachy 1993 – eksplozja furgonetki-bomby w podziemnym garażu World Trade Center. 1996 – zabicie 19 amerykańskich żołnierzy w Arabii Saudyjskiej. 1998 – zamach na amerykańskie ambasady w Nairobi (Kenia) i Dar es Salam (Tanzania). Po zamachach na ambasady Amerykanie dokonali ataków rakietowych na bazy Al-Kaidy w Sudanie i Afganistanie i wymusili na władzach w Chartumie wydalenie bin Ladena, który udał się do Afganistanu, gdzie wspierał rząd talibów. 2000 – uszkodzenie w Jemenie amerykańskiego niszczyciela USS Cole. 11 września 2001 – zamach na World Trade Center i Pentagon, oraz nieudany zamach najprawdopodobniej na Biały Dom. Samolot z zamachowcami rozbił się na polach Pensylwanii. Zginęły osoby (13 wciąż uznaje się za zaginione). 12 października 2002 – zamachy bombowe w kurorcie Bali w Indonezji. 202 zabitych, w tym 99 australijskich turystów. 28 listopada 2002 – zamach na hotel i próba zestrzelenia samolotu w Mombasie.

8 15 listopada 2003 – zamach w Stambule: dwa samochody-pułapki prowadzone przez zamachowców eksplodowały przed dwiema synagogami w Stambule (Turcja). Zginęło 25 osób, a ponad 300 zostało rannych. 11 marca 2004 – zamachy bombowe w Madrycie, na stacji kolejowej Atocha. Zginęło 191 osób, a ponad zostało rannych. Wśród ofiar czworo Polaków. 7 lipca 2005 – zamachy w metrze i komunikacji miejskiej w Londynie. Zginęły 52 osoby, 700 zostało rannych, wśród ofiar 3 Polki. 23 lipca 2005 – zamach bombowy w egipskim kurorcie Szarm el-Szejk. 9 listopada 2005 – zamachy bombowe w hotelach w stolicy Jordanii Ammanie. 11 kwietnia 2007 – zamachy bombowe w Algierze (Algieria). 27 grudnia 2007 – zamach na Benazir Bhutto. 21 września 2008 – zamach na hotel Marriott w Pakistanie. 26–27 listopada 2008 – Zamach terrorystyczny w Bombaju. Zginęło ok. 200 osób. 25 grudnia 2009 – nieudany zamach na samolot Airbus A330 linii Northwest Airlines, lecącego z Amsterdamu do Detroit. 28 października 2010 – nieudany zamach na USA, w samolocie UPS znaleziono dwie paczki-bomby wysłane z Jemenu do USA.

9 Osama bin Laden

10 Konflikty na Świecie Miejsce konfliktu Strony konfliktu
Przyczyny konfliktu Afganistan Talibowie, Pasztuni, Tadżycy, Uzbecy, wojska stabilizacyjne Wojna domowa pomiędzy talibami (islamskimi fundamentalistami) a innymi mieszkańcami Afganistanu. Po ataku na WTC do wojny włączyły się Stany Zjednoczone. Dzięki ich pomocy rozbite zostały oddziały talibów i władzę w kraju przejęły siły demokratyczne.

11 Bośnia Chorwaci, Serbowie, Bośniacy Konflikt etniczno-religijny pomiędzy katolickimi Chorwatami, prawosławnymi Serbami a muzułmańskimi Bośniakami. Czeczenia Rosjanie, Czeczeńcy Partyzancka wojna narodowowyzwoleńcza Czeczeńców próbujących oderwać się od Federacji Rosyjskiej. Etiopia. Erytrea Etiopia, Erytrea Konflikt terytorialny zakończony porozumieniem pokojowym w 2000 roku. Falklandy (Malwiny) Argentyna, Wielka Brytania Konflikt o archipelag należący do Wielkiej Brytanii. Argentyna rości sobie prawa do tych wysp. W 1982 roku wojska argentyńskie zajęły Falklandy, które po 2 miesiącach zostały odbite przez wojska brytyjskie.

12 Filipiny Filipińczycy, islamiści Konflikt w południowej części Filipin (głównie na wyspie Mindanao) pomiędzy większością chrześcijańską a islamistami chcącymi oderwać Mindanao od Filipin. Irak sunnici, szyici, wojska stabilizacyjne Interwencja wojsk amerykańskich w ramach wojny ze światowym terroryzmem. Irak, Iran, Turcja, Syria Kurdowie, państwa zamieszkałe przez Kurdów Konflikt narodowowyzwoleńczy Kurdów dążących do utworzenia własnego państwa. Irlandia Północna katolicy, anglikanie Konflikt narodowościowo-religijny między unionistami (większością anglikańską) a mniejszością katolicką.

13 Izrael Żydzi, Arabowie Wieloletni konflikt narodowościowo-religijny między Żydami a Arabami (głównie Palestyńczykami). Kaszmir i Dżammu Spór terytorialny między Indiami a Pakistanem. Kaszmir i Dżammu w większości należą do Indii. Pakistan rości sobie prawa do tych ziem. Kosowo Albańczycy, Serbowie Dążenie Albańczyków do oderwania się od Serbii. Kraj Basków Baskowie, Hiszpania Dążenie Basków do większej autonomii w ramach Hiszpanii lub niepodległości.

14 Kuryle Rosja, Japonia Spór o część archipelagu należącego do Rosji. Kuryle zostały zajęte przez Związek Radziecki pod koniec II wojny światowej. Japonia chce odzyskać 4 wyspy. Nepal rząd nepalski, partyzanci maoistowscy Rebelia partyzantów maoistowskich dążących do obalenia monarchii i wprowadzenia ustroju komunistycznego. Rwanda Tutsi, Hutu Ludobójstwo około 1 mln Tutsi przez ekstremistyczne bojówki Hutu w 1994 roku. Somalia islamiści, wojska somalijskie i etiopskie Konflikt między fudamentalistami islamskimi z Unii Trybunałów Islamskich a wojskami rządu somalijskiego i wojskami etiopskimi.

15 Sudan Arabowie, ludność murzyńska Konflikt religijny w Darfurze w zachodnim Sudanie między Arabami a chrześcijańską ludnością murzyńską. Tajwan Tajwan, Chiny Wyspa tworząca państwo niezależne od Chińskiej Republiki Ludowej. ChRL i większość państw świata nie uznaje niepodległości Tajwanu. Timor Wschodni Timorczycy, Indonezja Konflikt na tle narodowościowo-religijnym. W 2002 roku Timor Wschodni uzyskał niepodległość po 27 latach okupacji indonezyjskiej. Tybet Tybetańczycy, Chiny Dążenie do niepodległości regionu, który został zaanektowany przez Chiny.

16

17 Twórca Ireneusz Dziekan


Pobierz ppt "„Wojna jest ojcem wszystkich grzechów.” Heraklit z Efezu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google