Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to są dobra osobiste? Dobra osobiste – to chronione prawem dobra o charakterze niemajątkowym przysługujące każdemu człowiekowi (osobie fizycznej) a.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to są dobra osobiste? Dobra osobiste – to chronione prawem dobra o charakterze niemajątkowym przysługujące każdemu człowiekowi (osobie fizycznej) a."— Zapis prezentacji:

1 Prawna ochrona dóbr osobistych człowieka, w tym nietykalności cielesnej, a zwyczaje szkolne.

2 Co to są dobra osobiste? Dobra osobiste – to chronione prawem dobra o charakterze niemajątkowym przysługujące każdemu człowiekowi (osobie fizycznej) a także osobom prawnym.

3 Teoria i praktyka dóbr osobistych
Przedstawiciele nauki prawa są zgodni co do tego, że ścisłej i wyczerpującej definicji tych dóbr nie da się sformułować, gdyż konstrukcja prawna tych dóbr odwołuje się do wartości moralnych, które mogą być różne oceniane i które ulegają ciągłym zmianom. Kodeks cywilny nie zawiera definicji dóbr osobistych, poprzestając na ich przykładowym wyliczeniu. W procesach sądowych najczęściej wskazywanymi dobrami osobistymi są dobre imię i godność człowieka, które to składają się na użyte w art. 23 k.c. pojęcie czci.

4 Jakie są środki ochrony dóbr osobistych?
W prawie są przewidziane środki ochrony dóbr osobistych. Środki te mają formę powództwa, i mogą być skierowane przeciwko dowolnej osobie fizycznej czy prawnej, która dopuściła się naruszenia dóbr osobistych Zaniechanie – Nie popełniaj złych uczynków! 2. Usunięcie skutków naruszenia – Napraw swoje złe czyny! 3. Zadośćuczynienie pieniężne lub zapłata na cel społeczny- Zapłać za wyrządzone szkody! 4. Zamiast zadośćuczynienia pieniężnego zapłać odpowiednią sumę na cel społeczny. To niewiele kosztuje a może pomóc potrzebującym!

5 Gdzie można znaleźć prawa człowieka i inne informacje na temat ochrony dóbr osobistych i nietykalności cielesnej. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej Konwencja o Prawach Dziecka Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela Kodeks Drogowy Kodeks Prawa Rodzinnego Kodeks cywilny, karny

6 Gdzie można znaleźć nasze prawa?
Statut Szkoły Program Wychowawczy, Program Profilaktyczny

7 A morał jest krótki i niektórym znany traktujmy ludzi tak jak siebie samych.

8 KONIEC Autorzy: Magdalena Piękoś Angelika Muzyka Katarzyna Kołek Karolina Herba


Pobierz ppt "Co to są dobra osobiste? Dobra osobiste – to chronione prawem dobra o charakterze niemajątkowym przysługujące każdemu człowiekowi (osobie fizycznej) a."

Podobne prezentacje


Reklamy Google