Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uzależnienia drogą do autodestrukcji – dlaczego nie warto

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uzależnienia drogą do autodestrukcji – dlaczego nie warto"— Zapis prezentacji:

1 Uzależnienia drogą do autodestrukcji – dlaczego nie warto
Autor: Dominika Dubiel, kl. IId I Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych w Lubsku

2 1. Co to jest uzależnienie?
Uzależnienie jest chorobą duszy (psychiki) i emocji. Polega ono na utracie kontroli nad własnym życiem, braniu środków odurzających pomimo problemów, które one wywołują oraz na wzrastającej tolerancji organizmu.

3 Rodzaje uzależnień Fizyczne - to bardzo silna potrzeba zażywania substancji, która, w opinii chorego, pozwala mu uśmierzyć wszelkiego rodzaju bóle . Nagłe odstawienie wywołuje nasilenie objawów, wzbogacając je o inne dolegliwości, np. biegunkę, wymioty, uczucie zimna. Do substancji uzależniających fizycznie zalicza się: nikotynę, alkohol etylowy, opiaty (heroina, morfina), barbiturany (leki nasenne), benzodiazepany (leki psychotropowe). Psychiczne - to także silna potrzeba spożywania substancji, której niespełnienie nie prowadzi jednak do następstw fizjologicznych. Ten typ uzależnienia cechują wzrost tolerancji organizmu na działanie danego środku, osłabienie woli osoby uzależnionej, natręctwa myślowe, które potrafią utrzymywać się nawet po wielu latach abstynencji itp.

4 Biologiczne przyczyny uzależnień
Mózg kilkunastoletniego człowieka jest bardzo mało odporny na działanie nikotyny. Komórki nerwowe uzależniają się od niej niemal natychmiast. Wystarczy wypalenie jednego papierosa, aby pomiędzy neuronami wytworzyły się specjalne połączenia nikotynowe dopominające się o wciąż nowe porcje trucizny. Te szlaki są początkowo bardzo delikatne, a wysyłane przez mózg żądania coraz to nowych dostaw nikotyny niezbyt natarczywe. Z każdym następnym papierosem mózg młodego człowieka przyzwyczaja się coraz bardziej do nowego bodźca. Koło się zamyka: im częściej nastolatek sięga po papierosa, tym większy odczuwa głód nikotynowy.  Co prawda, siła tego nałogu jest jeszcze niewielka, lecz i psychika młodego człowieka nie należy do najmocniejszych. A najsłabszą mają często właśnie ci, którzy sięgają po papierosy.

5 Objawy uzależnienia przymus używania substancji psychoaktywnej,
upośledzenie kontroli nad używaniem danej substancji w zakresie dawek oraz niemożności przerwania przyjmowania, zależność fizyczna uzewnętrzniająca się występowaniem objawów abstynencyjnych (osłabienie, nadmierne pocenie, drżenie, zaburzenia układu pokarmowego, lęki), które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, wzrost tolerancji będący wynikiem przystosowania organizmu do określonej dawki danego środka psychoaktywnego (dla uzyskania tych samych efektów trzeba zwiększyć dawkę), postępujące zaniedbywanie innych zainteresowań na rzecz zdobywania i przyjmowania środka uzależniającego, występowanie poważnych problemów zdrowotnych, destrukcyjność, zażywanie substancji psychoaktywnej, pomimo szkód jakie ona czyni w sferze fizycznej, psychicznej i społecznej.

6 Narkotyki uszkadzają MÓZG l UKŁAD NERWOWY, SERCE, WĄTROBĘ,
UKŁAD TRAWIENNY, SZPIK KOSTNY, UKŁAD ROZRODCZY.

7 Niszczące działanie alkoholu na organizm
JAMA USTNA - wysusza błonę śluzową jamy ustnej i przełyku, ŻOŁĄDEK - powoduje powstanie wrzodów żołądka i dwunastnicy, UKŁAD KRWIONOŚNY - zmniejsza odporność na infekcję i choroby zakaźne. MÓZG - osłabienie pamięci i intelektu. UKŁAD NERWOWY - zwalnia procesy psychiczne, powoduje zawroty, bóle głowy i poważne problemy wzrokowe. SERCE - przyspiesza akcję serca, może być bezpośrednim powodem zawału serca. WĄTROBA - pod jego wpływem wątroba po dłuższym czasie obumiera i przestaje funkcjonować KOŚCI - zwiększa ryzyko złamania NERKI - osłabia funkcjonowanie nerek, powoduje choroby układu moczowego

8 Konsekwencje palenia papierosów
Atak serca Udar mózgu Nowotwory Krótki oddech Impotencja Mniejsza sprawność erytrocytów do przenoszenia tlenu Wcześniejsza menopauza

9 Konsekwencje nadużywania leków
Halucynacje Zaburzenia umysłowe Uszkodzenia układu pokarmowego Uodpornienie się na leki (jest to bardzo niebezpieczne)

10 Narkotyki? Na co mi to? Narkotyki? NA CO MI TO - to hasło ogólnopolskiej kampanii społecznej Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii pod patronatem Ministra Zdrowia, która rozpoczyna się 20 czerwca 2011 roku konferencją prasową w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej.   Jest to pierwsza w Polsce kampania kształtująca przekonania, że większość młodych ludzi nie używa narkotyków, co potwierdzają wyniki badań naukowych. Jest to jednocześnie pierwsza kampania antynarkotykowa adresowana do młodzieży, która promuje zdrowy styl życia. Projekt ten powstał po to, aby pokazać, jak można żyć i bawić się bez narkotyków.

11 Ucz się na cudzych błędach
Filmy o tematyce uzależnień: „Requiem dla snu” „Pętla” „Nazywam się Bill W.” „Skazany na bluesa” Książki o tematyce uzależnień: „Hera, moja miłość” „W ślepym zaułku wolności” „My, dzieci z dworca ZOO”

12 Spędzaj czas wolny zdrowo i ciekawie!
W naszej szkole działa wiele kółek zainteresowań: kółka matematyczne, kółko fizyczne, zajęcia terenowe, kółko recytatorskie, polonistyczne, cheerleader, kółko języka angielskiego, siatkówka oraz koszykówka chłopców i dziewcząt a także projekty realizowane w ramach EFS. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie internetowej naszej szkoły:

13 Naucz się mówić „nie”! Bywa i tak, że do szkodliwych używek wiedzie nas nie tyle ciekawość, ale presja rówieśników. Przecież wszyscy palą, piją, ćpają – głupio jest być innym. Jednak takie myślenie nigdzie Cię nie zaprowadzi. Im łatwiej jest Ci ulec, tym szybciej się uzależnisz. Zaprzepaścisz swoje życiowe plany i marzenia na wiele lat, bo najpierw doprowadzisz siebie na skraj, a później bardzo długo będziesz wychodził z nałogu i mierzył się z pokusą.

14 Co robić, gdy zauważasz u siebie objawy uzależnienia?
Zacznij od rozmowy z kimś kogo szanujesz i do kogo masz zaufanie, jak na przykład: szkolnym pedagogiem, rodzicem, wujkiem, chrzestnym, osobą duchowną. Możesz też zgłosić się pod poniższy adres: Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Zdrowia Psychicznego, Uzależnień od Alkoholu i Środków Psychoaktywnych ANIMA - Filia ul. Bohaterów Lubsko Lub zadzwonić pod nr na Ogólnopolski Telefon Zaufania Narkotyki-Narkomania.

15 Fazy zdrowienia z alkoholizmu, narkomanii i lekomanii
1. TERAPIA UZALEŻNIENIA (LECZENIE ODWYKOWE) • detoksykacja, przerwanie ciągu, odtruwanie organizmu, • leczenie farmakologiczne zaburzeń psychicznych i somatycznych, • tworzenie planu zmiany swoich zachowań i konsekwentne próby realizowania go krok po kroku, 2. REHABILITACJA • powrót do pracy zarobkowej i rezygnacja z pasożytniczego trybu życia, • korzystanie z indywidualnych i grupowych form terapii dla alkoholików, terapii dla narkomanów, • nawiązywanie kontaktu z rodziną, • troska o swoje zdrowie i kondycję fizyczną, 3. SAMOREALIZACJA • angażowanie się w pomaganie innym, potrzebującym pomocy m.in. alkoholikom, narkomanom, • rekonstrukcja więzi rodzinnych i troska o odbudowę uczuć i zaufania,   • uczenie się bycia na trzeźwo w różnych sytuacjach towarzyskich, 4. TRZEŹWOŚĆ • zmiana stylu życia,  • pełna akceptacja trzeźwości jako stanu ciała, umysłu i ducha. Terapia uzależnień ma także na celu wzmocnienie motywacji do trzeźwienia i przyjęcie odpowiedzialności za swoje życie i zdrowie. Terapia uzależnienia pozwala alkoholikowi na uporządkowanie i wypracowanie konstruktywnego radzenia sobie we wszystkich istotnych sferach życia jak: życie uczuciowe, duchowe, relacje z ludźmi, zdrowie. Profesjonalna terapia uzależnień zatrzymuje rozwój choroby i sprawia, że jakość życia osoby uzależnionej znacznie się poprawia.

16 Do wykonania prezentacji wykorzystano następujące materiały:
and_addiction.pdf


Pobierz ppt "Uzależnienia drogą do autodestrukcji – dlaczego nie warto"

Podobne prezentacje


Reklamy Google