Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PREZENTACJA PROJEKTU „ ŻEGLUJŻE ŻEGLARZU” GDAŃSK 2013.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PREZENTACJA PROJEKTU „ ŻEGLUJŻE ŻEGLARZU” GDAŃSK 2013."— Zapis prezentacji:

1 PREZENTACJA PROJEKTU „ ŻEGLUJŻE ŻEGLARZU” GDAŃSK

2 AUTORZY PROJEKTU: Uczniowie klasy 2B Gimnazjum nr 21 w Gdańsku:
Paulina Koniszewska Ewelina Lewandowska Patrycja Łapszyn Szymon Prudlik Michał Skrzypek Adam Załucki Mateusz Grabowski Opiekunki projektu: mgr Justyna Sokolnicka mgr Magdalena Krasowska

3 INSPIRACJĄ do realizacji tego projektu jest udział naszej szkoły w Programie Edukacji Morskiej w Gdańsku. Pomysłodawcą akcji jest Mateusz Kusznierewicz - złoty medalista olimpijski w Atenach, który 22 XI.2012r odwiedził naszą szkołę. Spotkanie to było okazją do bliższego poznania sportowca, który pływa jachtami od szóstego roku życia. Można było osobiście zadać mu pytania i na przykład zdobyć autograf.

4 CELEM PROJEKTU jest przybliżenie i popularyzacja tradycji morskiej
i bogactwa dziedzictwa naszego miasta.

5 W RAMACH TEGO PROGRAMU UCZNIOWIE NASZEGO GIMNAZJUM BEZPŁATNIE:
1) zwiedzają twierdzę Wisłoujście, 2) wypływają w kilkugodzinne rejsy po wodach Kanału Portowego i Zatoki Gdańskiej, 3) zwiedzają Muzeum Morskie na Ołowiance, 4) zwiedzają Dwór Artusa.

6 1) ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM TWIERDZY WISŁOUJŚCIE

7 WIDOK Z WIEŻY TWIERDZY Z samego szczytu podziwialiśmy widok na bastiony: Artyleryjski, Ostroróg, Południowo–Wschodni ,Furta Wodna i na Martwą Wisłę, Nowy Port, Westerplatte...

8 2) REJS Przed rejsem odbyło się szkolenie z ratownictwa, zasad zachowania i poruszania na jachcie, podstaw obsługi jachtu (stawianie i zrzucanie żagli, wiązanie podstawowych węzłów, obsługa cum), przydzielenie zadań na jachcie. Rejs po Zatoce Gdańskiej (na żaglach). Rejs po Porcie Gdańskim (na silniku). Wyokrętowanie z jachtów w Marinie Gdańsk. Podczas rejsu uczyliśmy się podstaw żeglowania, pogłębialiśmy swoją wiedzę z dziedziny historii, geografii i biologii oraz poznaliśmy swoje miasto od strony wody.

9 GALERIA ZDJĘĆ Z REJSU

10 4) ZWIEDZAMY DWÓR ARTUSA

11 HISTORIA ŻEGLARSTWA W POLSCE
1919r -Polska na mocy traktatu wersalskiego otrzymuje pas wybrzeża morskiego o dł.147 km. W Charzykowach powstaje Stowarzyszenie Przyjaciół Żeglarstwa. 1920r - Polska kupuje żaglowiec "Lwów" - pierwszy w dziejach państwa statek szkoleniowy.

12 HISTORIA ŻEGLARSTWA - c. d.
1924r - Powstaje Yacht Klub Polski, którego celem jest przygotowywanie kadr dla kształtującej się właśnie polskiej gospodarki morskiej. 1924r -Założenie Polskiego Związku Żeglarskiego, który do dzisiaj jest główną instytucją zwierzchnią nad polskim żeglarstwem.

13 HISTORIA ŻEGLARSTWA - c. d.
1926r- Z funduszu Komitetu Floty Narodowej, stworzonego przez Generała Zaruskiego, zakupiona zostaje fregata „Dar Pomorza”. 1932r - Władysław Wagner- pierwszy Polak, który opłynął kulę ziemską.

14 HISTORIA ŻEGLARSTWA - c. d.
1937r - "Dar Pomorza" pod dowództwem komendanta Konstantego Maciejewicza jako pierwszy polski statek okrążą przylądek Horn. 1967r -Leonid Teliga jako pierwszy Polak wyrusza na samotny rejs dookoła świata, na własnoręcznie zbudowanym jachcie "Opty".

15 HISTORIA ŻEGLARSTWA - c. d.
1973r -Swój samotny rejs dookoła świata na jachcie "Polonez" kończy Krzysztof Baranowski. Jako pierwszy Polak dokonuje tego na klasycznej trasie wokół trzech przylądków. 1978r- Krystyna Chojnowska-Liskiewicz jako pierwsza kobieta w historii żeglarstwa zamyka wokół ziemską pętlę.

16 HISTORIA ŻEGLARSTWA - c. d.
1980r -Jako pierwszy Polak i trzeci człowiek w historii, Henryk Jaskuła na jachcie "Dar Przemyśla" samotnie okrąża Ziemię bez zawijania do portów. 1983r -Krzysztof Baranowski organizuję Szkołę pod Żaglami - dziewięciomiesięczny rejs dla młodych chłopców z całej Polski, podczas którego mieli oni pogodzić żeglarstwo z nauką.

17 HISTORIA ŻEGLARSTWA - c. d.
1996r - Mateusz Kusznierewicz zdobywa w Atenach złoty medal olimpijski, zwyciężając rywalizację w klasie Finn. 2001r - Roman Paszke na jachcie Warta-Polpharma zdobywa 4. miejsce w prestiżowych regatach dookoła świata - The Race.

18 TYPY ŻAGLOWCÓW KET SLUTER KUTER SLUP KECZ

19 TYPY ŻAGLOWCÓW c. d.

20 PRZYKŁADY WĘZŁÓW ŻEGLARSKICH
REFOWY PODWÓJNA ÓSEMKA SKRAJNY TATRZAŃSKI ZWIĄZ WANTOWY

21 ŹRÓDŁA INFORMACJI Informacje uzyskane podczas wycieczki od przewodników, opiekunów na jachtach, Internet, w szczególności: wiedza oraz doświadczenie nauczycieli i rodziców, biblioteka szkolna, czasopisma popularno – naukowe.

22 PYTANIE KONKURSOWE Podaj nazwisko słynnego żeglarza, który jest pomysłodawcą Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku oraz odwiedził naszą szkołę.


Pobierz ppt "PREZENTACJA PROJEKTU „ ŻEGLUJŻE ŻEGLARZU” GDAŃSK 2013."

Podobne prezentacje


Reklamy Google