Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Karolina Zadroga Justyna Oleszuk Artur Ceberek

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Karolina Zadroga Justyna Oleszuk Artur Ceberek"— Zapis prezentacji:

1 Karolina Zadroga Justyna Oleszuk Artur Ceberek
Dlaczego wśród literatury czytanej przez młodzież pojawiły się książki o wampirach? Karolina Zadroga Justyna Oleszuk Artur Ceberek

2 Analiza ankiety przeprowadzonej wśród młodzieży Gimnazjum w Pieckach i w Internecie

3 Legendarny wizerunek wampira
światło słoneczne je zabija - spalają się, w ich żyłach płynie krew – mogą zmieniać w wampiry ludzi pożywiając się nimi, a potem karmiąc ich własną krwią, mają charakterystyczne wampirze kły; w większości są przedstawiane jako straszne, czasem obrzydliwe potwory, lub normalni, niewyróżniający się ludzie; odstrasza je czosnek i krucyfiks; zabić je można za pomocną drewnianego kołka wbitego w serce; śpią w trumnach, zawsze za dnia; mają alergię na srebro; umierają po odcięciu głowy; giną jeśli wypiją krew umarłego. Zabrakło slajdu krótko przedstawiającego postać wampira.

4 Liczba osób odpowiadających, podział na płeć

5 Czy czytasz książki o wampirach ?

6 Wnioski Wśród uczniów w Gimnazjum w Pieckach większość osób nie czyta książek o wampirach. Sytuacja inaczej przedstawia się w Internecie, gdzie osoby ankietowane żywo interesują się tym tematem. Refleksje Taka duża rozbieżność dotycząca zainteresowania tematem o wampirach może wynikać z tego, że o wyborze osób ankietowanych w gimnazjum zadecydował przypadek, a w Internecie ankietowani sami decydowali się na wypełnienie ankiety.

7 Do jakich książek o wampirach sięgasz najczęściej?

8 Wnioski Na 41 czytelników z Internetu 26 osób wybrało „Sagę Zmierzch” . Wśród gimnazjalistów tę powieść wybrało 16 osób na 25 czytelników. Drugie miejsce pod względem poczytności zajmują „Pamiętniki Wampirów” – 7 uczniów gimnazjum, 12 osób z Internetu. Refleksje Najchętniej czytane są książki, które zostały najbardziej rozpowszechnione w mediach (właściwa reklama, ekranizacja powieści itp.). Należy zauważyć, że zarówno „Saga Zmierzch” jak i „Pamiętniki Wampirów” posiadają wersje filmowe.

9 Która postać interesuje Cię najbardziej ? (wampir-mężczyzna)

10 Wnioski Najbardziej interesującym męskim odpowiednikiem wampira jest główny bohater najchętniej czytanej powieści – „Saga Zmierzch”- Edward Cullen. 11 uczniów gimnazjum wybrało tę postać, a 18 osób z Internetu. Refleksje Posiada on dużo zalet. Autorka przedstawiła bohatera jako idealnego mężczyznę. Jest silny, mądry, przystojny, szarmancki wobec kobiet, nosi markowe ubrania i dzięki temu może być atrakcyjny dla czytelnika.

11 Która postać interesuje Cię najbardziej ? (wampir-kobieta)
Schemat jest trudny do odczytania poprzez zbieżność kolorów (kilka kolumn jest w bardzo podobnym kolorze).

12 Wnioski Najbardziej interesującym damskim odpowiednikiem wampira jest główna bohaterka najchętniej czytanej powieści wśród młodzieży- „Saga Zmierzch”- Bella Cullen. 10 uczniów gimnazjum wybrało tę postać i 20 osób ankietowanych za pomocą Internetu. Refleksje Postać jest inna niż jej rówieśnicy. Być może to jej inność fascynuje młodzież. Bella nie interesuje się imprezami szkolnymi, czy zakupami. Bohaterka woli poznawać świat wampirów. Na końcu książki Bella staje się wyjątkowym wampirem, posiada zdolność, jakiej nie miał nikt inny.

13 Co Cię pociąga w tych postaciach ?
Według ankietowanych w tych postaciach pociąga: tajemniczość i niezwykłość głównych bohaterów, ich odwaga, sposób bycia, nadludzkie zdolności, niecodzienne przygody, które przeżywają. Dwie osoby doceniły również tajemniczość typową dla bohaterów – wampirów. Refleksje Młodzież w tych postaciach pociągają cechy, które są nietypowe dla zwykłych śmiertelników. Tajemniczość postaci jest bardzo ceniona.

14 Jaki wpływ mają na Ciebie książki o wampirach ?

15 Wnioski Sześciu gimnazjalistów i dwudziestu ankietowanych za pomocą Internetu stwierdziło: „Osoby, czytające książki o wampirach często zapominają o otaczającej ich rzeczywistości” Refleksje Tajemnicza i nieprawdopodobna fabuła książek o wampirach powoduje, że czytelnikowi trudno jest się oderwać od lektury. Wątek jest na tyle interesujący, że zatracamy się w świecie fantazji.

16 Ile książek o wampirach czytasz miesięcznie ?

17 Wnioski Ankieta wykazała, że młodzież czyta przeciętnie jedną książkę o wampirach miesięcznie. Taką odpowiedź zaznaczyło 12 uczniów gimnazjum i 14 czytelników z Internetu. Refleksje Takie wyniki nie informują o tym, że młodzież rzadko czyta literaturę o wampirach. Ukazują inny problem – brak mody na czytanie. Młodzi ludzie wolą obejrzeć film, niż przeczytać książkę.

18 Co myślisz o osobach czytających książki o wampirach ?

19 Wnioski Większość ankietowanych docenia jakąkolwiek pasję, nie tylko zamiłowanie do literatury poświęconej wampirom. Takiej odpowiedzi udzieliło 37 uczniów gimnazjum i 49 osób z Internetu Refleksje Ankietowani do tego pytania podeszli bardzo ogólnie, odbiegając trochę od tematyki wampirów. Ogólnie docenili posiadanie pasji. Według nich każdy człowiek powinien mieć jakieś zainteresowania, obojętnie czy jest to czytanie książek , czy też uprawianie sportu, ponieważ wpływa to dodatnio na sposób bycia, poszerzanie horyzontów myślowych.

20 Jak myślisz, czy można być „uzależnionym” od tego typu literatury?

21 Wnioski Pod pojęciem „uzależniony” należy rozumieć całkowicie oddany pasji czytania książek o świecie wampirów. Większość ankietowanych nie jest pewnym, czy można być uzależnionym od tego typu literatury- 57 osób w pytaniu zaznaczyło „ może”. Refleksje Myślę ,że odpowiedz „może” wynika z tego , że tematyka wampirów w literaturze młodzieżowej w sposób znaczący pojawiła się nie tak dawno i wiele osób sceptycznie podchodzi do wampira jako bohatera literackiego.

22 Recenzja powieści „Saga Zmierzch”
„ Ludzie uwielbiają dreszczyk emocji, którą gwarantują opowieści o mitycznych zdarzeniach i istotach napisana przez Stephenie Meyler pod tytułem „Saga Zmierzch” Książka została napisana w ciekawy sposób. Każde zdarzenie można sobie wyobrazić tak jakby się było w środku akcji. Narracja budująca napięcie i obserwacja rodzącej się miłości wciąga czytelników w bardzo długą wędrówkę po życiu Belli. „ - słowa przypadkowej osoby z Internetu

23 Recenzja książki „Świat Nocy”
„Moim zdaniem „Świat nocy” jest o wiele ciekawszą książką niż „Pamiętniki wampirów” tejże autorki. To prawda, narracyjnie i językowo książka nie jest odkryciem, jest ledwie przeciętna. Ale fabularnie jest dużo lepiej. Smith w „Świecie nocy” objawia o wiele większą wyobraźnię, a wizja przedstawionego świata nocy jest bardziej spójna i wiarygodna. Dzięki temu książka jest bardzo klimatyczna, ekspresyjna i działająca na wyobraźnię. Przedstawiony w niej świat nocy jest straszny, ale jednocześnie pełen mrocznego uroku i piękna zakrytego przed ludzkim spojrzeniem tylko skrzydłem ważki, tylko cieniem liści... „- recenzja przypadkowej osoby z Internetu.


Pobierz ppt "Karolina Zadroga Justyna Oleszuk Artur Ceberek"

Podobne prezentacje


Reklamy Google