Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Egzekucja 100 Polaków”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Egzekucja 100 Polaków”."— Zapis prezentacji:

1 „Egzekucja 100 Polaków”

2 Plac Stu Straconych Plac Stu Straconych, przed II Wojną Światową, nazywany był Placem Stodół. Był on miejscem publicznej egzekucji stu Polaków dokonanej 20 marca 1942 roku.

3 Egzekucja na terenie Zgierza
Egzekucja była odwetem za zastrzelenie dwóch gestapowców, przez sierżanta Józefa Mierzyńskiego. W wyniku tej tragedii, w obecności 6 tys. osób, zginęło 96 mężczyzn i 4 kobiety.

4 Zgierska tragedia Zastrzelenie stu Polaków było największą, publiczną egzekucją na terenie naszego kraju. Ofiarami były osoby przywiezione z łódzkich więzień. Na rozstrzelanie szli w 7 grupach, po 15 osób, z czego ostatnia liczyła tylko 10, a jedną z nich był inwalida zastrzelony na miejscu pochówku.

5 Pomnik Pierwszy pomnik był drewniany, powstał w roku Obecny, murowany pomnik został odsłonięty w 1969 r. W latach był odnawiany przez specjalnie powołany „Społeczny Komitet Renowacji Pomnika Stu Straconych”.

6 Zbiorowa Mogiła w Lesie Lućmierskim
Miejsce upamiętnienia rozstrzelania stu Polaków znajduje się na skraju Zgierza, w Lesie Lućmierskim. W mogile leży dokładnie 101 osób, z czego dodatkowa 1 osoba była zakopana żywcem.

7 Ciekawostki * Tego roku mijają 73 lata od egzekucji. *Podobno jednemu ze skazanych udało się uciec z miejsca mordu. *Ustalono tożsamość 92 osób. Nazwiska tych osób znajdują się na upamiętniającej tablicy. *Wśród straconych byli ludzie z całej Polski. *Wśród skazanych kobiet, znalazła się żona Mierzyńskiego. *Z 6 tysięcy osób zmuszonych do oglądania mordu wybrano stu mężczyzn, których zastrzelono by, gdyby zakłócono egzekucję.

8 Dziękujemy za uwagę! Prezentację przygotowali uczniowie klasy VI b:
Zuzanna Borasik Małgorzata Wyrzykowska Michał Żelazko Rok szkolny 2014/15

9 Źródła informacji https://pl.wikipedia.org http://www.umz.zgierz.pl


Pobierz ppt "„Egzekucja 100 Polaków”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google