Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Egzekucja 100 Polaków” Plac Stu Straconych Plac Stu Straconych, przed II Wojną Światową, nazywany był Placem Stodół. Był on miejscem publicznej egzekucji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Egzekucja 100 Polaków” Plac Stu Straconych Plac Stu Straconych, przed II Wojną Światową, nazywany był Placem Stodół. Był on miejscem publicznej egzekucji."— Zapis prezentacji:

1

2 „Egzekucja 100 Polaków”

3 Plac Stu Straconych Plac Stu Straconych, przed II Wojną Światową, nazywany był Placem Stodół. Był on miejscem publicznej egzekucji stu Polaków dokonanej 20 marca 1942 roku.

4 Egzekucja na terenie Zgierza Egzekucja była odwetem za zastrzelenie dwóch gestapowców, przez sierżanta Józefa Mierzyńskiego. W wyniku tej tragedii, w obecności 6 tys. osób, zginęło 96 mężczyzn i 4 kobiety.

5 Zgierska tragedia Zastrzelenie stu Polaków było największą, publiczną egzekucją na terenie naszego kraju. Ofiarami były osoby przywiezione z łódzkich więzień. Na rozstrzelanie szli w 7 grupach, po 15 osób, z czego ostatnia liczyła tylko 10, a jedną z nich był inwalida zastrzelony na miejscu pochówku.

6 Pomnik Pierwszy pomnik był drewniany, powstał w roku 1945. Obecny, murowany pomnik został odsłonięty w 1969 r. W latach 1999-2002 był odnawiany przez specjalnie powołany „Społeczny Komitet Renowacji Pomnika Stu Straconych”.

7 Zbiorowa Mogi ł a w Lesie Lu ć mierskim Miejsce upamiętnienia rozstrzelania stu Polaków znajduje się na skraju Zgierza, w Lesie Lućmierskim. W mogile leży dokładnie 101 osób, z czego dodatkowa 1 osoba była zakopana żywcem.

8 Ciekawostki * Tego roku mijają 73 lata od egzekucji. *Podobno jednemu ze skazanych udało się uciec z miejsca mordu. *Ustalono tożsamość 92 osób. Nazwiska tych osób znajdują się na upamiętniającej tablicy. *Wśród straconych byli ludzie z całej Polski. *Wśród skazanych kobiet, znalazła się żona Mierzyńskiego. *Z 6 tysięcy osób zmuszonych do oglądania mordu wybrano stu mężczyzn, których zastrzelono by, gdyby zakłócono egzekucję.

9 Dziękujemy za uwagę! Prezentację przygotowali uczniowie klasy VI b: Zuzanna Borasik Małgorzata Wyrzykowska Michał Żelazko Rok szkolny 2014/15

10 Źródła informacji https://pl.wikipedia.org http://www.umz.zgierz.pl http://www.wirtualnyzgierz.pl/


Pobierz ppt "„Egzekucja 100 Polaków” Plac Stu Straconych Plac Stu Straconych, przed II Wojną Światową, nazywany był Placem Stodół. Był on miejscem publicznej egzekucji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google