Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Obchody 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i napaści sowietów na Polskę w Szkole Podstawowej nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Białymstoku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Obchody 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i napaści sowietów na Polskę w Szkole Podstawowej nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Białymstoku."— Zapis prezentacji:

1 Obchody 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i napaści sowietów na Polskę w Szkole Podstawowej nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Białymstoku.

2 Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły w szczególny sposób uczcili pamięć ofiar II Wojny Światowej i napaści sowietów na Polskę. W rocznicę tych wydarzeń zorganizowano:

3 Konkurs plastyczny „Golgota Wschodu”

4 W konkursie wzięli udział uczniowie klas III, IV-VI
W konkursie wzięli udział uczniowie klas III, IV-VI. Używając plastycznych środków wyrazu, pokazali, jak rozumieją tragedię „Golgoty Wschodu”.

5 Konkurs wiedzy w klasach V-VI „Wrzesień 1939 rok”
Podczas tego konkursu, uczniowie wykazali się wiadomościami dotyczącymi września ‘39.

6

7 Uroczystą akademię rocznicową

8 Do akademii uczniowie przygotowali się starannie i odpowiedzialnie.
Chór śpiewał piękne pieśni, wprowadzając podniosły, ale i wruszający nastrój.

9 Międzyszkolny konkurs recytatorski „Prawda o Sybirze”
Konkurs był doskonałym przykładem wrażliwości młodych ludzi i potwierdzeniem, że interesują się historią.

10

11 Honorowymi gośćmi byli Sybiracy, a w jury zasiedli: Jerzy Binkowski – przewodniczący, Helena Łapińska – Sybiraczka, Urszula Roman – CEN, Joanna Mysińska – poetka, Wanda Katarzyna Pogorzelska – SP16

12

13

14 Obejrzenie przez uczniów wystawy „Panorama Golgoty Wschodu”
Przewodnikami po wystawie byli nauczyciele SP16, przybliżając tragiczne losy rodaków wywożonych na Sybir.

15

16 Uczniowie uczestniczyli w wydarzeniach upamiętniających 70
Uczniowie uczestniczyli w wydarzeniach upamiętniających 70. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i napaści sowietów na Polskę, odbywających się w Białymstoku.

17 Obejrzeli znajdującą się przy Rynku Kościuszki, tuż obok pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, instalację „Wrzesień ‘39”, przygotowaną przez Biuro Edukacji Publicznej IPN.

18 „Kampania wrześniowa 1939 w północno-wschodniej Polsce” to temat wystawy plenerowej, otwartej przed Muzeum Wojska w Białymstoku. Uczniowie zobaczyli na ogromnych planszach m.in. przygotowania do wojny i działania zbrojne obcych wojsk.

19

20 Udział pocztu sztandarowego szkoły w Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru.

21 Marsz odbył się pod hasłem „Sybirak – tułacz – żołnierz” i miał szczególnie upamiętniać tych zesłańców, którzy po przeżyciach „Golgoty Wschodu” trafili do wojska polskiego i walczyli na wielu frontach II Wojny Światowej o wolną Polskę. Uczestnicy marszu przeszli ulicami Białegostoku, spod Pomnika Katyńskiego do Kościoła Ducha Świętego.

22 Na placu przed kinem „Ton” uczniowie zapoznali się z przygotowaną przez IPN plenerową wystawą „Sowiecka agresja 17 września 1939 roku na ziemiach Polski północno-wschodniej”, ukazującą współpracę obu agresorów – Niemiec i Związku Sowieckiego, w agresji na Polskę.

23

24 Aby uczcić pamięć ofiar II Wojny Światowej, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16, w 70. rocznicę wybuchu najkrwawszej z wojen, odwiedzili miejsca pamięci narodowej, znajdujące się w pobliżu naszej szkoły.

25 Cmentarz Ofiar Faszyzmu Lasek Bacieczki
W Lasku Bacieczki znajduje się symboliczny cmentarz z pomnikiem upamiętniającym miejsce straceń 3 tys. Białostoczan, rozstrzelanych w latach W roku, Niemcy, aby zatrzeć ślady swojej zbrodni, wydobyli i spalili zwłoki ofiar. Pomnik odsłonięto w 1980 roku.

26

27 Cmentarz katolicki parafii Św. Rocha
Znajduje się tu zbiorowa mogiła obrońców miasta z 1939 roku oraz grób żołnierzy Armii Krajowej poległych w 1943 roku. Szczyt malownicznego wzgórza wieńczy Kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego.

28

29 Pomnik „Wysoki Stoczek” – Reduta Obrony Białegostoku z września 1939
To tutaj siły odwodowe garnizonu białostockiego prowadziły obronę miasta. Pomnik upamiętniający te wydarzenia przedstawia, oprócz fragmentu muru z pamiątkowymi tablicami, także przejmujące rzeźby drzew, jak gdyby strzaskanych kulami.

30

31 Pomnik Mordu Katyńskiego
Pomnik wzniesiono w 60. rocznicę Mordu Katyńskiego na pamiątkę tysięcy zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

32 Prezentację przygotowała: J.Derkowska


Pobierz ppt "Obchody 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i napaści sowietów na Polskę w Szkole Podstawowej nr 16 im. Tadeusza Kościuszki w Białymstoku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google