Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ergonomia pracy przy komputerze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ergonomia pracy przy komputerze."— Zapis prezentacji:

1 Ergonomia pracy przy komputerze

2 prawidłowo to wykorzystywać.
Ergonomia pracy przy komputerze i przygotowanie stanowiska pracy ... czyli kilka słów o tym co to jest i jak prawidłowo to wykorzystywać.

3 Ergonomia Nauka o pracy zajmująca się dostosowaniem pracy do możliwości psychofizycznych człowieka Ma na celu humanizowanie pracy poprzez taką organizację układu: człowiek - maszyna - warunki otoczenia, aby wykonywana ona była przy możliwie niskim koszcie biologicznym i najbardziej efektywnie

4 Zasady prawidłowego siedzenia
A – stopy w butach płasko spoczywają na podłodze, B – tylna część podudzia nie powinna dotykać krawędzi siedziska, C – przednia krawędź siedziska nie może wywierać ucisku na uda, D – między górną powierzchnią uda a dolną powierzchnią płyty stołu powinna być zachowana przestrzeń niezbędna do swobodnego ruchu nóg. E- wysokość stołu należy dobrać tak, aby łokcie przy kończynie górnej zgiętej pod kątem prostym, leżały na poziomie górnej krawędzi płyty lub nieco poniżej, F – oparcie krzesła powinno podpierać kręgosłup w okolicy lędźwiowej oraz poniżej łopatek.

5 Zasady prawidłowego siedzenia
Monitor odległość oczu pracownika od ekranu monitora powinna wynosić 400÷750 mm górna krawędź ekranu monitora nie powinna znajdować się powyżej linii wzroku, a kąt obserwacji ekranu monitora powinien być w zakresie 20º - 50º w dół . Klawiatura odległość między klawiaturą a przednią krawędzią stołu nie powinna być mniejszej niż 100 mm klawiatura powinna posiadać możliwość regulacji kąta nachylenia w zakresie 0º÷15º klawiatura powinna posiadać odpowiednią wysokość – przy spełnieniu warunku, aby wysokość środkowego rzędu klawiszy alfanumerycznych z literami A, S..., licząc od płaszczyzny stołu, nie przekraczała 30 mm dla przynajmniej jednej pozycji pochylenia klawiatury.

6 Zasady prawidłowego siedzenia
Biurko szerokość i głębokość stołu powinna zapewniać ustawienie elementów wyposażenia w odpowiedniej odległości od pracownika, to jest w zasięgu jego kończyn górnych, bez konieczności przyjmowania wymuszonych pozycji wysokość stołu oraz siedziska krzesła powinna być taka, aby zapewniała: naturalne położenie kończyn górnych przy obsłudze klawiatury, z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem odpowiednią przestrzeń do umieszczenia nóg pod blatem stołu

7 Zasady prawidłowego siedzenia
Krzesło Powinno posiadać: dostateczną stabilność, przez wyposażenie go w podstawę co najmniej pięciopodporową z kółkami jezdnymi regulację wysokości siedziska w zakresie mm, licząc od podłogi regulację wysokości oparcia oraz regulację pochylenia oparcia w zakresie: 5º do przodu i 30º do tyłu wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360º podłokietniki

8 Zagrożenia dla zdrowia

9 Obciążenia psychiczne: Często komputer, jest to praca jednostajna i monotonna. Powtarzanie tych samych czynności powoduje znużenie i apatię. Nowoczesny sprzęt o dużej mocy obliczeniowej ma krótki czas reakcji. Zmiany na monitorze pojawiają się dużo szybciej, niż może na nie zareagować układ nerwowy człowieka. Powoduje to konieczności wytężonej i ustawicznej uwagi, co prowadzi do zmęczenia i różnych symptomów napięcia: trudności w myśleniu, drażliwości, nerwowości, uczucia leku, skłonności do zapominania.

10 Pogłębianie lub nabycie wad postawy
Skoliozy (boczne skrzywienia kręgosłupa), Plecy płaskie (zmniejszone wygięcia krzywizny kręgosłupa, opadające barki), Plecy okrągłe (głowa pochylona do przodu, zwiotczałe mięśnie grzbietu, przykurczone mięśnie piersiowe, odstające łopatki), Szpotawość kolan (rozciągnięcie mięśni i więzadeł zewnętrznej strony kończyny przy jednoczesnym przykurczu mięśni wewnętrznej strony kończyny)


Pobierz ppt "Ergonomia pracy przy komputerze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google