Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Formy popełnienia przestępstwa

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Formy popełnienia przestępstwa"— Zapis prezentacji:

1 Formy popełnienia przestępstwa
zjawiskowe Sprawcze: Jednosprawstwo Współsprawstwo Sprawstwo kierownicze Sprawstwo polecające Niesprawcze: Pomocnictwo Podżeganie prowokacja stadialne ITER DELICTI: Zamiar przygotowanie Usiłowanie dokonanie

2 Jakiej sankcji karnej będzie podlegał Jan Kowalski?
ZAMIAR Jan Kowalski podjął zamiar zabójstwa (art. 148) Adama Nowaka. Bardzo chciał jego śmierci. Obmyślił sobie, że zabójstwa dokona nożem, w mieszkaniu Adama Nowaka. Jakiej sankcji karnej będzie podlegał Jan Kowalski?

3 PRZYGOTOWANIE (ART. 16) Jan Kowalski podjął zamiar zabójstwa (art. 148) Adama Nowaka. Bardzo chciał jego śmierci. Obmyślił sobie, że zabójstwa dokona nożem, w mieszkaniu Adama Nowaka. Przygotował w tym celu narzędzie zbrodni, dokładnie obmyślił plan wejścia do mieszkania i późniejszej ucieczki, obmyślił ten sposób unieszkodliwienia alarmu w mieszkaniu Jana Nowaka, uprzednio zdobywając szczegółowy plan alarmu. Jakiej sankcji karnej będzie podlegał Jan Kowalski? Krzysztof Malinowski przechowywał w domu pieczątki, na których widniała treść „radca prawny Krzysztof Malinowski, nr wpisu 12345”. Krzysztofowi zarzucono popełnienie przestępstwa z art §3 KK, jako, że nie był on radcą prawnym. Marian Janicki, artysta malarz, wszedł w porozumienie z Adrianem Walewskim, specjalistą od zabezpieczeń. Panowie porozumieli się co do tego, że będą fałszować ruble. Przed rozpoczęciem fałszowania pieniędzy, Adrian Walewski oświadczył, że jednak nie będzie brał udziału w tym procederze. Okazało się, że bez jego udziału w miarę skuteczne sfałszowanie pieniędzy jest niemożliwe. Czy obaj panowie odpowiedzą za przestępstwo z art. 310 § 4 KK?

4 USIŁOWANIE (ART. 13 I NAST.)
Jan Kowalski, chcąc zabić Adama Nowaka, strzelił do niego z pistoletu. Nie trafił jednak, a przed próbą oddania kolejnego strzału, został obezwładniony przez pokrzywdzonego. Jan Kowalski, chcąc zabić Adama Nowaka, strzelił do niego z pistoletu, trafiając w brzuch. Adam jednak przeżył ten zamach. Jan Kowalski, chcąc zabić Adama Nowaka, strzelił do niego z pistoletu. Okazało się, że pistolet załadowany był ślepymi nabojami. Jan Kowalski, chcąc zabić Adama Nowaka, strzelił do niego z pistoletu. Okazało się, że postać, do której celował była jedynie manekinem sklepowym, a z uwagi na panujące warunki pogodowe, wziął go za Adama Nowaka.

5 USIŁOWANIE (ART. 13 I NAST.)
Jan Kowalski, chcąc zgwałcić Katarzynę Nowak, przyczaił się na nią w ciemnym zaułku. Gdy przystąpił do czynności sprawczych, Katarzyna zaoferowała mu zł w zamian za odstąpienie od gwałtu. Jan przystał na tę propozycję. Jan Kowalski, chcąc zabić Adama Nowaka, strzelił do niego z pistoletu, trafiając go w brzuch. Szybko pożałował swojego czynu i wezwał karetkę, jednocześnie udzielając pomocy rannemu, dzięki czemu Adam Nowak przeżył. Marian Janicki, po przygotowaniu odpowiedniej maszynerii i sporządzeniu projektów, przystąpił do fałszowania pieniędzy. Efekty były na tyle niezadawalające, że odstąpił od tego dzieła i zlikwidował linię produkcyjną.

6 Formy stadialne Jan Kowalski zapragnął wręczyć korzyść majątkową funkcjonariuszowi Policji, w zamian za odstąpienie od wypisania mandatu. Korzyść jednak nie została przyjęta. Adam Nowak, planując dokonanie rozboju, zaczaił się na ofiarę w ciemnym zaułku, z przygotowanym uprzednio kijem baseballowym.

7 WSPÓŁSPRAWSTWO (ART. 18 § 1)
Jan Kowalski, wraz z Adamem Nowakiem zaplanowali kradzież z włamaniem do domu Waldemara Malinowskiego. Jan wyważył drzwi po czym wrócił do samochodu, a następnie Adam wyniósł z domu kosztowności. Jan Kowalski, wraz z Adamem Nowakiem zaplanowali kradzież z włamaniem do domu Waldemara Malinowskiego. Wspólnie wyważyli drzwi, a następnie wynieśli z tego domu kosztowności. Jan Kowalski, przechodząc ulicą, zobaczył ciężarówkę, z której wysypały się skrzynki z piwem. Świadkiem tej samej sytuacji był nieznany mu Adam Nowak. Obaj przystąpili do kradzieży piwa. Jan Kowalski, wraz z Adamem Nowakiem zaplanowali kradzież z włamaniem do domu Waldemara Malinowskiego. Jan wyważył drzwi i wynosił z domu kosztowności. Adam stał na czatach, po czym, widząc nadjeżdżającą policję, zaalarmował Jana i obaj uciekli.

8 WSPÓŁSPRAWSTWO (ART. 18 § 1)
Jan Kowalski, wraz z Adamem Nowakiem zaplanowali rozbój na osobie Waldemara Malinowskiego. Adam Nowak miał przytrzymać Waldemara, podczas gdy Jan miał odebrać mu portfel. Jednakże kiedy Adam przytrzymywał Waldemara, Jan, bez uprzedniego porozumienia, uderzył Waldemara pięścią w nos, powodując jego złamanie. Jan Kowalski i Adam Nowak pracowali w charakterze drwali. Porozumieli się co do tego, że zetną potężne drzewo, nie dokonując zabezpieczenia terenu. Drzewo spadło na spacerującą lasem kobietę.

9 SPRAWSTWO KIEROWNICZE I POLECAJĄCE (ART. 18 § 1)
Jan Kowalski, zatrudniając Adama Nowaka jako kilera, udzielił mu bardzo szczegółowych wskazówek co do zabójstwa Waldemara Malinowskiego, po czym oddalił się i oczekiwał rezultatu. Jan Kowalski, trudniący się zawodem kilera, został zatrudniony przez Adama Nowaka w celu zabójstwa Waldemara Malinowskiego Jan Kowalski, kolega z budowy Adama Nowaka, pracujący na tym samym stanowisku, powiedział do niego „idź ukradnij tę wiertarkę„ Jan Kowalski, jako diler narkotykowy, polecił pozostającemu na głodzie Adamowi Nowakowi dokonanie kradzieży roweru.

10 PODŻEGANIE (ART. 18 § 2) Jan Kowalski, doświadczony chirurg i Adam Nowak, świeżo upieczony lekarz dokonywali operacji. Jan Kowalski nakłonił Adama Nowaka, aby naruszył reguły ostrożności, chcąc spowodować śmierć Waldemara Malinowskiego – pacjenta. Jan Kowalski, trudniący się zawodem kilera, został zatrudniony przez Adama Nowaka w celu zabójstwa Waldemara Malinowskiego Jan Nowak, spożywając alkohol z Adamem Nowakiem i Waldemarem Malinowskim, po tym, gdy Waldemar usnął, zwrócił się do Adama mówiąc: „weź sobie jego telefon, on i tak nic nie skojarzy”. Jan Nowak, spożywając alkohol z Adamem Nowakiem i Waldemarem Malinowskim, po tym, gdy Waldemar usnął, zwrócił się do Adama mówiąc: „weź sobie jego telefon, on i tak nic nie skojarzy”. Adam Nowak jednakże nie uległ pokusie.

11 POMOCNICTWO (ART. 18 § 3) Jan Kowalski, strażnik miejski pełniący patrol na Placu Zbawiciela w Warszawie, pozostał w radiowozie widząc, że ktoś usiłuje podpalić tęczę. Jan Kowalski pożyczył Adamowi Nowakowi nóż myśliwski, wiedząc, że ten posłuży mu do zabójstwa Waldemara Kowalskiego, na czym mu zależało. Jan Kowalski, dowódca ochrony w banku, ujawnił Adamowi Nowakowi plany podziemi tego banku, godząc się na to, że wiedza to posłuży mu do napadu.

12 FORMY ZJAWISKOWE POPEŁNIENIA PRZESTĘPSTWA (ART. 18)
Jan Kowalski pożyczył Adamowi Nowakowi nóż myśliwski, wiedząc, że ten posłuży mu do zabójstwa Waldemara Kowalskiego, na czym mu zależało. Adam dźgnął nożem Waldemara, jednakże nie udało mu się spowodować skutku śmiertelnego. Jan Kowalski pożyczył Adamowi Nowakowi nóż myśliwski, wiedząc, że ten posłuży mu do zabójstwa Waldemara Kowalskiego, na czym mu zależało. Zanim jednak Adam Nowak dojechał do miejsca, gdzie spodziewał się spotkać Waldemara, Jan go dogonił i odwiódł od tego zamiaru. Jan Kowalski pożyczył Adamowi Nowakowi nóż myśliwski, wiedząc, że ten posłuży mu do zabójstwa Waldemara Kowalskiego, na czym mu zależało. Gdy już Adam Nowak dojechał do miejsca, gdzie spodziewał się spotkać Waldemara, Jan go dogonił i bezskutecznie usiłował odwieść go od zamiaru zabójstwa, nawet usiłował wyrwać mu nóż. Adam jednak ugodził nożem Waldemara.

13 MIĘDZY WSPÓŁSPRAWSTWEM A POMOCNICTWEM
Jan Kowalski i Adam Nowak podjęli następujący plan akcji przestępczej: Jan miał włamać się do mieszkania Waldemara Malinowskiego i wynosić z niego kosztowności, Adam natomiast, porozumiewając się z nim drogą radiową, miał informować go na bieżąco o otoczeniu, zaalarmować o ewentualnym przyjeździe ochrony lub Policji, a także prowadzić samochód, którym mieli odjechać z łupami. Koncepcja działania cum animo actoris lub cum animo socii Koncepcja formalno – obiektywna Koncepcja materialno – obiektywna

14 PROWOKACJA – ART. 24 Jan Kowalski, chcąc doprowadzić do skazania Adama Nowaka za przestępstwo, nakłonił go do włamania się do mieszkania Waldemara Malinowskiego. Chciał jednak aby Adam został zatrzymany przez Policję już w fazie usiłowania, zanim jeszcze pokona zamek w drzwiach do mieszkania Waldemara.

15 PROBLEMATYKA INDYWIDUALIZACJI ODPOWIEDZIALNOŚCI KARNEJ (ART. 21)
Ojciec (ekstraneus) namawia matkę (intraneus) do zabicia dziecka w okresie porodu i pod wpływem jego przebiegu. Matka (intraneus) w okresie porodu i pod wpływem jego przebiegu nakłania ojca (ekstraneus) do zabójstwa noworodka . Funkcjonariusz publiczny (intraneus) namawia osobę niebędącą funkcjonariuszem (ekstraneus) do działania na szkodę interesu publicznego (231 KK) W trakcie libacji alkoholowej sąsiad (ekstraneus) nakłania ojca (intraneus), aby naraził swoje dziecko na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, poprzez przytrzymanie go za oknem za nogi (z dziesiątego piętra) – art. 160 KK


Pobierz ppt "Formy popełnienia przestępstwa"

Podobne prezentacje


Reklamy Google