Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

EKOLOGICZNA MODA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "EKOLOGICZNA MODA."— Zapis prezentacji:

1 EKOLOGICZNA MODA

2 ENERGIA ODNAWIALNA I JEJ WYKORZYSTANIE

3 Odnawialne źródła energii – źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Energia słoneczna- wykorzystywanie promieni słonecznych bezpośrednio do produkcji energii elektrycznej przy pomocy fotoogniw - energia fotowoltaiczna, oraz do produkcji energii cieplnej. Energia wodna- wykorzystywanie energii mechanicznej płynącej wody. Współcześnie energię wodną zazwyczaj przetwarza się na energię elektryczną. Można ją także wykorzystywać bezpośrednio do napędu maszyn np. turbin lub kół wodnych. Energia wiatru- wykorzystywanie energii kinetycznej przemieszczających się mas powietrza. Jest przekształcana w energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych, jak również wykorzystywana jako energia mechaniczna w wiatrakach i pompach. Energia geotermalna- wykorzystywanie energii termicznej skał znajdujących się we wnętrzu Ziemi. Jest pobierana za pomocą odwiertów, do których wtłaczana jest chłodna woda i odbierana gorąca po wymianie ciepła z gorącymi skałami. Biomasa- to źródło energii pierwotnej, na które składają się wszelkie substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które ulegają biodegradacji. Wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji ciepła oraz biopaliw.

4 odnawialnych źródeł energii
ZALETY odnawialnych źródeł energii WADY nie zanieczyszczanie środowiska, oszczędzanie paliw (poprzez eliminację zużycia kopalnych surowców do produkcji elektryczności) stanowienie dużych zasobów energii, które stale się odnawiają, znajdowanie się na całym obszarze kraju, co niweluje problem transportu energii i nie wymaga budowy linii przesyłowych, niezależność od pogody i klimatu (w przypadku energii geotermalnej). uciążliwość hałasu i ingerencja w środowisko naturalne, duże koszty inwestycji, nie wszędzie jest łatwy dostęp do jej pozyskiwania, zmienność dobowego i sezonowego promieniowania słonecznego (w przypadku energii słonecznej).

5 EKOLOGICZNA MODA W POLSCE I NA ŚWIECIE

6 Dotyczy aspektów ekologicznych, jak i społecznych
Dotyczy aspektów ekologicznych, jak i społecznych. Odpowiedzialność ekologiczna oznacza, że na wszystkich etapach produkcji wzięto pod uwagę m.in. niskie zużycie chemikaliów, zrównoważone zarządzanie wodą i energią. Standardy społeczne obejmują zapewnienie dobrych warunków pracy, wspieranie ekonomii społecznej. Dziś ekologiczna moda nie różni się wyglądem od odzieży produkowanej w sposób konwencjonalny. Z powodu kosztów związanych z minimalizowaniem szkód związanych z uprawą, przetwarzaniem i przewozem produktów jest ona zazwyczaj droższa.

7 WŁÓKNA Z RECYKLINGU Włókna celulozowe Włókna białkowe
WŁÓKNA NATURALNE Są to włókna pochodzenia organicznego, które nie bazują na ropie.  WŁÓKNA Z RECYKLINGU Powstają ze ścinków materiałów zbieranych od fabryk odzieży, które są ponownie przetwarzane na włókna używane do produkcji nowej przędzy. Włókna celulozowe -pochodzenie roślinne Włókna białkowe -pochodzenie zwierzęce

8 WŁÓKNA CELULOZOWE BAWEŁNA BAMBUS JUTA KONOPIE ABAKA LEN

9 WŁÓKNA BIAŁKOWE ALPAKA WEŁNA MOHER JEDWAB KASZMIR ANGORA

10 RECYKLINGOWA MODA W POLSCE
Prekursorką ekologicznej mody w Polsce jest projektantka Joanna Paradecka absolwentka wydziału projektowania odzieży Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Swoje kolekcje prezentowała na arenie międzynarodowej. Tworząc swoje projekty wykorzystuje zazwyczaj materiały bądź ubrania, wyrzucone poza margines noszenia. „Składuję rzeczy, mam naturę chomika. Z łyżeczek robiłam broszki. Ze wszystkiego można zrobić coś” Źródło: wywiad Katarzyny Świeżak z projektantką

11 PRZYKŁADOWE PROJEKTY JOANNY PARADECKIEJ

12 GARY HARVEY CREATIVE Założycielem marki jest projektant mody Gary Harvey. Jego kolekcja „Eco-Couture” prezentuje zbiór ubrań wykonanych w całości z odzieży z recyklingu. Kolekcja została stworzona aby uświadamiać o ograniczonych zasobach naturalnych oraz aby poszerzać szacunek dla rzemiosła recyklingu.

13 Firma produkująca m.in. torebki z recyklingowych opakowań po cukierkach, opakowań spożywczych, etykiet z sody, map, planów metra, gazet i innych materiałów odpadowych.

14 Firma ECOIST dzięki współpracy z Trees for the Future przyczynia się do zalesienia całego świata poprzez sadzenie jednego drzewa za każdy sprzedany przedmiot. Do tej pory udało się zasadzić ponad drzew w miejscach takich jak: Haiti, Indie, Uganda.

15 MODA RECYKLINGOWA W NASZYM WYKONANIU
W tej części prezentacji przedstawimy nasze własne projekty. Powiemy o materiałach, z których zostały wykonane oraz ile czasu zajęło nam wykonanie ich.

16 SZALEŃSTWO PROJEKT- LUIZA TYTUŁ : BĄBELKOWE WYKORZYSTANE MATERIAŁY:
Bluzka- folia bąbelkowa, płyty CD, sznurowadła. Spódnica- folia bąbelkowa, płyty CD. Buty- folia aluminiowa. CZAS WYKONANIA: Około 14 godzin

17 PROCES POWSTAWANIA

18 PROJEKT- IZA TYTUŁ: JESIENNY PTAK WYKORZYSTANE MATERIAŁY:
Spódnica- stara spódnica, pióra. Top- stary top, liście. Wianek- liście, gałęzie. Dodatki- kasztany. CZAS WYKONANIA: Około 20 godzin.

19 PROCES POWSTAWANIA

20 KLIMATY PROJEKT-ALINA / TYTUŁ: AFRYKANSKIE WYKORZYSTANE MATERIAŁY:
Spódnica: trzcina, paski lnu, drewniane guziki. Bluzka: len. Naszyjnik: łupiny orzechów włoskich. Buty: drewno, paski lnu. CZAS WYKONANIA: Około 10 godzin

21 PROCES POWSTAWANIA

22 WARIACJE PROJEKT- MARTYNA TYTUŁ : DESIGN’OWE WYKORZYSTANE MATERIAŁY:
Bluzka- worek na śmieci. Spódnica- plastikowa folia malarska. Kokarda- gazeta. Naszyjnik- plastikowe nakrętki. CZAS WYKONANIA: Około 9 godzin.

23 PROCES POWSTAWANIA

24 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ PROJEKT WYKONAŁY: OPIEKUN GRUPY: Iza Jabłońska,
Luiza Tyszczak, Alina Dyjak, Martyna Paszkiewicz. OPIEKUN GRUPY: Pani mgr Jolanta Wojtowicz


Pobierz ppt "EKOLOGICZNA MODA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google