Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

EKOLOGICZNA MODA. Odnawialne źródła energii – źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "EKOLOGICZNA MODA. Odnawialne źródła energii – źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób."— Zapis prezentacji:

1 EKOLOGICZNA MODA

2

3 Odnawialne źródła energii – źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób odnawia się w krótkim czasie. Energia słoneczna- wykorzystywanie promieni słonecznych bezpośrednio do produkcji energii elektrycznej przy pomocy fotoogniw - energia fotowoltaiczna, oraz do produkcji energii cieplnej. Energia wodna- wykorzystywanie energii mechanicznej płynącej wody. Współcześnie energię wodną zazwyczaj przetwarza się na energię elektryczną. Można ją także wykorzystywać bezpośrednio do napędu maszyn np. turbin lub kół wodnych. Energia wiatru- wykorzystywanie energii kinetycznej przemieszczających się mas powietrza. Jest przekształcana w energię elektryczną za pomocą turbin wiatrowych, jak również wykorzystywana jako energia mechaniczna w wiatrakach i pompach. Energia geotermalna- wykorzystywanie energii termicznej skał znajdujących się we wnętrzu Ziemi. Jest pobierana za pomocą odwiertów, do których wtłaczana jest chłodna woda i odbierana gorąca po wymianie ciepła z gorącymi skałami. Biomasa- to źródło energii pierwotnej, na które składają się wszelkie substancje pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, które ulegają biodegradacji. Wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji ciepła oraz biopaliw.

4 - nie zanieczyszczanie środowiska, oszczędzanie paliw (poprzez eliminację zużycia kopalnych surowców do produkcji elektryczności) - stanowienie dużych zasobów energii, które stale się odnawiają, - znajdowanie się na całym obszarze kraju, co niweluje problem transportu energii i nie wymaga budowy linii przesyłowych, - niezależność od pogody i klimatu (w przypadku energii geotermalnej). - uciążliwość hałasu i ingerencja w środowisko naturalne, - duże koszty inwestycji, - nie wszędzie jest łatwy dostęp do jej pozyskiwania, - zmienność dobowego i sezonowego promieniowania słonecznego (w przypadku energii słonecznej).

5

6 Dotyczy aspektów ekologicznych, jak i społecznych. Odpowiedzialność ekologiczna oznacza, że na wszystkich etapach produkcji wzięto pod uwagę m.in. niskie zużycie chemikaliów, zrównoważone zarządzanie wodą i energią. Standardy społeczne obejmują zapewnienie dobrych warunków pracy, wspieranie ekonomii społecznej. Dziś ekologiczna moda nie różni się wyglądem od odzieży produkowanej w sposób konwencjonalny. Z powodu kosztów związanych z minimalizowaniem szkód związanych z uprawą, przetwarzaniem i przewozem produktów jest ona zazwyczaj droższa.

7 Włókna celulozowe -pochodzenie roślinne Włókna celulozowe -pochodzenie roślinne Włókna białkowe -pochodzenie zwierzęce Włókna białkowe -pochodzenie zwierzęce

8 BAWEŁNABAMBUS KONOPIEABAKA JUTA LEN

9 WEŁNAMOHER JEDWABKASZMIR ALPAKA ANGORA

10 RECYKLINGOWA MODA W POLSCE Prekursorką ekologicznej mody w Polsce jest projektantka Joanna Paradecka absolwentka wydziału projektowania odzieży Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Swoje kolekcje prezentowała na arenie międzynarodowej. Tworząc swoje projekty wykorzystuje zazwyczaj materiały bądź ubrania, wyrzucone poza margines noszenia. „Składuję rzeczy, mam naturę chomika. Z łyżeczek robiłam broszki. Ze wszystkiego można zrobić coś” Źródło: wywiad Katarzyny Świeżak z projektantką

11

12 GARY HARVEY CREATIVE Założycielem marki jest projektant mody Gary Harvey. Jego kolekcja „Eco-Couture” prezentuje zbiór ubrań wykonanych w całości z odzieży z recyklingu. Kolekcja została stworzona aby uświadamiać o ograniczonych zasobach naturalnych oraz aby poszerzać szacunek dla rzemiosła recyklingu.

13 Firma produkująca m.in. torebki z recyklingowych opakowań po cukierkach, opakowań spożywczych, etykiet z sody, map, planów metra, gazet i innych materiałów odpadowych.

14 Do tej pory udało się zasadzić ponad 100 000 drzew w miejscach takich jak: Haiti, Indie, Uganda. Firma ECOIST dzięki współpracy z Trees for the Future przyczynia się do zalesienia całego świata poprzez sadzenie jednego drzewa za każdy sprzedany przedmiot.

15 W tej części prezentacji przedstawimy nasze własne projekty. Powiemy o materiałach, z których zostały wykonane oraz ile czasu zajęło nam wykonanie ich.

16 TYTUŁ : B Ą BELKOWE SZALE Ń STWO WYKORZYSTANE MATERIAŁY: Bluzka- folia bąbelkowa, płyty CD, sznurowadła. Spódnica- folia bąbelkowa, płyty CD. Buty- folia aluminiowa. CZAS WYKONANIA: Około 14 godzin

17

18 TYTUŁ: JESIENNY PTAK WYKORZYSTANE MATERIAŁY: Spódnica- stara spódnica, pióra. Top- stary top, liście. Wianek- liście, gałęzie. Dodatki- kasztany. CZAS WYKONANIA: Około 20 godzin.

19

20 TYTUŁ: AFRYKANSKIE KLIMATY WYKORZYSTANE MATERIAŁY: Spódnica: trzcina, paski lnu, drewniane guziki. Bluzka: len. Naszyjnik: łupiny orzechów włoskich. Buty: drewno, paski lnu. CZAS WYKONANIA: Około 10 godzin /

21

22 TYTUŁ : DESIGN’OWE WARIACJE WYKORZYSTANE MATERIAŁY: Bluzka- worek na śmieci. Spódnica- plastikowa folia malarska. Kokarda- gazeta. Naszyjnik- plastikowe nakrętki. CZAS WYKONANIA: Około 9 godzin.

23

24 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ PROJEKT WYKONAŁY:  Iza Jabłońska,  Luiza Tyszczak,  Alina Dyjak,  Martyna Paszkiewicz. OPIEKUN GRUPY: Pani mgr Jolanta Wojtowicz


Pobierz ppt "EKOLOGICZNA MODA. Odnawialne źródła energii – źródła energii, których wykorzystywanie nie wiąże się z długotrwałym ich deficytem, ponieważ ich zasób."

Podobne prezentacje


Reklamy Google