Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Antyczna Grecja. 1. Świat Hellenów Grecja leży na Półwyspie Bałkańskim i jest otoczona morzami Jońskim,Egejskim i Kreteńskim Najstarsze kultury greckie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Antyczna Grecja. 1. Świat Hellenów Grecja leży na Półwyspie Bałkańskim i jest otoczona morzami Jońskim,Egejskim i Kreteńskim Najstarsze kultury greckie."— Zapis prezentacji:

1 Antyczna Grecja

2 1. Świat Hellenów Grecja leży na Półwyspie Bałkańskim i jest otoczona morzami Jońskim,Egejskim i Kreteńskim Najstarsze kultury greckie to kultura minojska i mykeńska. Grecy nie tworzyli jednolitego państwa tylko większe miasta i okolice tworzyły polis. W centrum miasta znajdowała się agora - główny plac.

3 Kolonizacja grecka

4 2. Demokratyczne Ateny W Starożytności Ateny należały do jednych z największych polis w Grecji. Za legendarnego założyciela uważano Tezeusza. W tym mieście panował ustrój zwany demokracją

5 Ateny największy swój rozwój zanotowały w V w.p.n.e gdy rządy sprawował Perykles. Wszyscy wolni obywatele Aten tworzyli Zgromadzenie ludowe (eklezja). Zgromadzenie ludowe zbierało się na Agorze (rynek).

6 3.W starożytnej Sparcie Starożytna Sparta leżała na półwyspie Peloponez. Głównym celem każdego Spartanina była służba wojskowa.

7 Państwo przejmowało od rodziców obowiązki wychowania chłopca. Wszystkie działania miały jeden cel-stworzenie dobrego wojownika. Na czele armii stało dwóch królów. W czasie pokoju dużą władzę posiadali eforzy.

8 4.Wojny perskie Film!

9 Grecki hoplita

10 Postacie historyczne Miltiades - to polityk i wódz ateński. Zwycięzca spod Maratonu.

11 Leonidas - król Sparty. W 480 p.n.e. dowodził obroną przesmyku termopilskiego, stojąc na czele 300 Spartan.

12 Temistokles - polityk oraz wódź Aten i przywódca stronnictwa demokratycznego.

13 5.Wierzenia starożytnych greków Grecy jak większość ludów starożytnych była politeistami. Bogowie przedstawiani byli jako ludzie nigdy nie starzejący się i nieśmiertelni. Każdy bóg był opiekunem jakiejś dziedziny życia

14 Do najważniejszych bogów należeli Zeus, Hera, Demeter, Ares i inni. Grecy wierzyli że bogowie mieszkają na najwyższej górze w Grecji Olimpie. Na cześć bogów urządzano wspaniałe uroczystości.

15 Zeus

16 Hera

17 Hermes

18 Hefajstos

19 Posejdon

20 6.Igrzyska olimpijskie Igrzyska Olimpijskie odbywały się co 4 lata w Olimpii. Pięciobój olimpijski : -Skok w dal - biegi - rzut oszczepem - rzut dyskiem - walka zapasnicza

21 7.Kultura starożytnej Grecji Każdego roku w święto ku czci boga Dionizosa wystawiano sztuki teatralne Każdy pisarz mógł wystawić 4 sztuki trzy tragedie i jedną komedie. Wraz z upowszechnieniem się pisma część pieśni została spisana,a najsłynniejsze z nich to "Iliada" i "Odyseja", których autorstwo jest przepisywane Homerowi.


Pobierz ppt "Antyczna Grecja. 1. Świat Hellenów Grecja leży na Półwyspie Bałkańskim i jest otoczona morzami Jońskim,Egejskim i Kreteńskim Najstarsze kultury greckie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google