Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autorzy: Maciej Komander i Artur Grabowski Klasa I Li

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autorzy: Maciej Komander i Artur Grabowski Klasa I Li"— Zapis prezentacji:

1 Autorzy: Maciej Komander i Artur Grabowski Klasa I Li
Leonardo da Vinci Autorzy: Maciej Komander i Artur Grabowski Klasa I Li

2 Biografia Leonardo da Vinci - urodził się 15 kwietnia 1452 roku nieopodal Florencji w małej wiosce - Vinci. Był nieślubnym synem miejscowego notariusza Piera Antonia da Vinci i Catariny - o której dziś nie wiadomo zbyt wiele. Istnieje hipoteza, że matka mistrza była z pochodzenia Rosjanką. Gdy Leonardo miał 3 lata został odebrany matce. Młody Leonardo otrzymał w domu ojca staranne wykształcenie. Jak pisał Vasari, "odznaczałby się w naukach i piśmiennictwie, gdyby nie był zmienny i niestały. W ciągu paru miesięcy tak się nauczył arytmetyki, że zadziwił swych mistrzów pytaniami. Przerzucił się potem do muzyki i nauczył grać się na lutni i śpiewać tak doskonale, jak ci, co z natury obdarzeni są słuchem”. Gdy miał siedemnaście lat, wstąpił do warsztatu Verrocchia we Florencji, a w wieku lat dwudziestu został wpisany do bractwa św. Łukasza, cechu mistrzów.Warto też wspomnieć, że oprócz niezliczonych talentów, Leonardo szczycił się niepospolitą urodą, lecz ku niezadowoleniu płci pięknej obdarzał zainteresowaniem wyłącznie mężczyzn. Niewątpliwie sprzyjającym atutem rozwoju osobowości mistrza był fakt, że urodził się i wychował we Florencji czasów Medyceuszów- kolebce renesansu. Zapewne w roku Leonardo wyjechał do Mediolanu, gdyż za ten rok nie zapłacił składki we florenckim bractwie św.Łukasza.Okres mediolański był związany z pracą na dworze Sforzów i początkowo koncentrował się wokół prac nad posągiem konnym F.Sforzy, a także kopuły katedry oraz pałacu, wtedy też powstał portret „Damy z gronostajem”, który znajduje się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. W kwietniu 1500 roku Leonardo powraca po osiemnastu latach do rodzinnej Florencji. To ostatni okres jego twórczości malarskiej. W tym czasie brał udział w kampaniach militarnych Cezara Borgii. Z tej okazji poznał i zaprzyjaźnił się z Machiavellim.

3 W latach 1503 – 1505 mistrz maluje Giocondę, czyli słynną „Mone Lisę” przedstawiającą najprawdopodobniej żonę kupca Francesca del Giocondo. Ostatnie lata w ojczyźnie spędził w Rzymie, pogrążony w studiach, zamknięty w sobie, samotny. Był ignorowany przez papieża z rodu Medyceuszów , Leona X stąd słynne zdanie Leonarda, "Medyceusze mnie stworzyli i Medyceusze mnie zniszczyli”. W 1517 roku przyjął od francuskiego króla Franciszka I zaproszenie do zamieszkania w zamku Cloux koło Amboise. Król okazywał mu wielki szacunek, lecz Leonardo również we Francji żył z dala od świata. Zmarł w Cloux 2 maja 1519 roku, „w ramionach Franciszka I”. Został pochowany w krużganku nieistniejącego już kościoła w Amboise.

4 Artysta Wciągu ponad czterdziestoletniej działalności Leonardo stworzył stosunkowo niewielką liczbę obrazów. Jest ich kilkadziesiąt ,co przy ponad czterech tysiącach rysunków stanowi mały fragment twórczości mistrza. Należy jednak pamiętać, że są to dzieła o unikalnej wartości artystycznej. Duchowe przesłanie jego sztuki daleko wykracza poza pejzaż czy portret. Leonardo daje nam obraz świata rządzonego siłami kosmicznego porządku. Z zapisków mistrza wiemy, że zawsze nosił przy sobie notatnik, w którym robił uwagi i szkice o wszystkim co wzbudziło jego zainteresowanie. Jednym z elementów, który sprawia, że natychmiast rozpoznajemy obraz Leonarda jest słynne „sfumato”. Jest to owa subtelna mgiełka - wynik obserwacji atmosfery i perspektywy powietrznej.Warto wiedzieć, że gdyby nie istniała kultowa „Gioconda” portrety innego geniusza renesansu, Rafaela wyglądałyby zupełnie inaczej. Ten legendarny obraz szczyci się bogatą historią, między innymi zdobił sypialnię Napoleona, a ostatnio petersburski uczony Igor Smirnoff twierdzi, że obraz znajdujący się obecnie w paryskim Luwrze, to kopia. Zdaniem Smirnoffa, który od lat zajmuje się restaurowaniem dzieł sztuki, oryginał „Mona Lisy” zaginął już pod koniec XIX wieku, a obecnie jest w prywatnej kolekcji w Stanach Zjednoczonych.

5 Malarstwo Mona Lisa Galerii Przejdź do
Mona Lisa jest jednym z najsłynniejszych portretów w historii sztuki. Podobno Leonardo zabawiałó swą modelkę czytaniem i muzyką- stąd ten znany każdemu tajemniczy uśmiech na jej twarzy.

6 Galeria

7 Teoretyk Wśród pism teoretycznych Leonarda najistotniejszym wydaje się być „Traktat o malarstwie”. Zawiera on opisy technik i materiałów artystycznych, teorie na temat perspektywy, światłocienia, malarstwa pejzażowego, znaczenia barw. Znajdują się tam także poglądy Leonarda na zawód artysty. Twierdził, że prawdziwy artysta powinien żyć w samotności, żeby świadomie odtwarzać zjawiska natury. Da Vinci był genialnym teoretykiem architektury. Napisany w latach „Kodeks B” uważany przez niektórych za podręcznik architektury, zawiera tak nowatorskie rozwiązania architektoniczno - urbanistyczne, jak model miasta podzielonego na dwa poziomy: górny przeznaczony dla pieszych i dolny składający się z systemu tuneli o funkcji transportowej i handlowej, czyli nic innego jak prototyp współczesnego metra.

8 Inżynier Leonardo uważany jest za jednego z największych geniuszy w historii cywilizacji, wpłynął na całe pokolenia twórców sztuki i techniki. Jego nigdy niezaspokojony pęd do wiedzy sprawił, że do dziś jego osiągnięcia zadziwiają słusznością wniosków. Na przykład istnienie złóż muszli na kontynęcie tłumaczył podniesionym w czasach pradawnych poziomem morza , co późniejsze badania mogły tylko potwierdzić. Zaprojektowany 500 lat temu przez mistrza most został zbudowany w pobliżu Oslo. Most mający pierwotnie łączyć brzegi cieśniny Bosfor w Istambule łączy obecnie dwie strony ruchliwej autostrady. „W czasach gdy żył Leonardo na świecie nie istniał żaden most o podobnej konstrukcji” - twierdzi Martin Kemp, historyk specjalizujący się we włoskim renesansie. Leonardo był także prekursorem takich wynalazków jak : łódź podwodna, wóz pancerny, karabin maszynowy, spadochron i kostium nurka.

9 Latanie Marzeniem mistrza było latanie. Wiele lat poświęcił na konstruowanie machiny latającej wzorowanej na ptasich skrzydłach niestety nigdy nie udało mu się wzbić w powietrze, a liczne próby omal nie przepłacił życiem.

10 Koniec Dowidzenia Autorzy serdecznie dziękują za obejrzenie prezentacji na temat: Leonarda da Vinci


Pobierz ppt "Autorzy: Maciej Komander i Artur Grabowski Klasa I Li"

Podobne prezentacje


Reklamy Google