Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

JAK POMÓC DZIECKU W NAUCE JĘZYKA OBCEGO W DOMU. RODZICIELSKIE WSPARCIE Dzieci muszą czuć, że robią postępy. Potrzebują ciągłej zachęty, a także pochwał,

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "JAK POMÓC DZIECKU W NAUCE JĘZYKA OBCEGO W DOMU. RODZICIELSKIE WSPARCIE Dzieci muszą czuć, że robią postępy. Potrzebują ciągłej zachęty, a także pochwał,"— Zapis prezentacji:

1 JAK POMÓC DZIECKU W NAUCE JĘZYKA OBCEGO W DOMU

2 RODZICIELSKIE WSPARCIE Dzieci muszą czuć, że robią postępy. Potrzebują ciągłej zachęty, a także pochwał, gdy zrobią coś dobrze, ponieważ każdy sukces motywuje. Wspólnie ucząc się języka rodzice nie tylko sprawiają, że angielski i ćwiczenia językowe stają się częścią życia rodzinnego, ale mogą także wpływać na to, jak ich dzieci będą podchodzić do nauki języków i do innych kultur w ogóle.

3 Rodzice motywują do: systematycznego odrabiania prac domowych słuchania piosenek w języku obcym oglądania filmów w oryginale z napisami korzystania ze stron internetowych do nauki języków obcych utrwalania i głośnego wypowiadania powtarzanego materiału nauki języka obcego jako przydatnego w dorosłym życiu

4 MINI PORADNIK Prowadzenie odrębnego zeszytu (np. wielkości dzienniczka), gdzie uczeń wpisuje wszystkie informacje dotyczące sprawdzianów, zadań domowych i wskazania co należy przynieść na kolejną lekcję. Na biurku/stole ucznia powinien być porządek i jak najmniej przedmiotów, które mogłyby go rozproszyć. Uczniowie dyslektyczni czytając tekst powinni śledzić go linijką, zakładką do książki, wskaźnikiem, itp. Wypisywanie na kartkach wyrazów i przyczepianie ich w widocznym miejscu w celu nauczenia lub utrwalenia.

5 ĆWICZENIE WYMOWY Słuchamy i czytamy jednocześnie. Pauzujemy, aby powtórzyć wyraz. Odtwarzanie listy słówek do kolejnej lekcji w podręczniku (lista słówek znajduje się na końcu podręcznika lub po każdym powtórzeniu wiadomości z danego rozdziału). Czytamy angielskie wyrazy pojedynczo, odtwarzając po kolei nagrane wyrazy, żeby sprawdzić poprawność wymowy. Zakrywamy kolumnę z wyrazami w języku angielskim i wypowiadamy na głos angielskie odpowiedniki polskich wyrazów odtwarzając po kolei nagrane słówka, żeby sprawdzić poprawność wymowy. Zachęcamy do zapisywania w czasie lekcji wymowy przy nowo poznanych wyrazach.

6 PISOWNIA W zeszycie od języka obcego, lub w specjalnie założonym zeszycie piszemy po kilka razy te wyrazy, których pisownia sprawia nam trudności. Korzystamy ze wzoru zapisu z książki. Uczenie się długich wyrazów: * Na kartce papieru rysujemy trzy kolumny, zaginamy ostatnią kolumnę. * Wymawiamy wyraz i zapisujemy go w pierwszej kolumnie, ponownie bardzo wolno wymawiając. Korzystamy ze wzoru zapisu z książki. * Powtarzamy proces w drugiej kolumnie. * W ten sam sposób zapisujemy w dwóch kolumnach maksymalnie trzy wyrazy pod rząd. * Odwracamy kartkę i zapisujemy trzy wyrazy w trzeciej kolumnie. * Odginamy kolumnę i sprawdzamy poprawność zapisu z zapisem z dwóch pierwszych kolumn.

7 Własne mini dyktanda * Wypowiadamy wyraz po angielsku, nagrywając go za pomocą dyktafonu, telefonu komórkowego lub rejestratora dźwięków (np. empty). * Dodajemy do tego inne wyrazy, aby powstały zwroty lub zdania – empty the bin, I empty the bin twice a week. * Odtwarzamy nagrane wyrazy i zwroty i zapisujemy je na kartce. * Sprawdzamy poprawność z książką.

8 NAUKA SŁOWNICTWA Fiszki * Kartkę (najlepiej kolorową) z bloku technicznego dzielimy na prostokąty wielkości 5 x 8 cm. * Wycinamy prostokąty. * Na jednej stronie piszemy wyraz lub zwrot w języku obcym, na drugiej stronie jego odpowiednik w języku polskim, albo rysujemy obrazek ilustrujący taki wyraz lub zwrot. * Przygotowane karteczki umieszczamy w pudełku/kartoniku z napisem DO NAUKI. W wolnym czasie sięgamy po karteczkę. Jeśli widzimy słowo w języku obcym, mówimy jego odpowiednik w języku polskim (sprawdzamy na odwrocie poprawność), jeśli weźmiemy kartkę tak, że widzimy polskie słowo lub obrazek, wypowiadamy jego odpowiednik w języku obcym. * Jeśli opanowaliśmy dany wyraz/zwrot, przekładamy karteczkę do pudełka/kartonika z napisem UMIEM. * Karteczki z opanowanym słownictwem z danego działu/rozdziału można włożyć do koperty, podpisać, np. Rozdział 2, albo Człowiek i zachować do ewentualnych powtórek.

9 lalkadoll

10 Piłeczka Wypowiadając na głos wyraz, którego mamy się nauczyć rzucamy miekką piłeczką do osoby pomagającej w nauce lub odbijamy ją o ścianę. Skakanka Ucząc się sekwencji (np. liter alfabetu, miesięcy, dni tygodnia, liczebników) wypowiadamy kolejny element sekwencji przeskakując przez skakankę. Gry Rymowanki

11 PROPONOWANE STRONY INTERNETOWE PRZYDATNE DO SAMODZIELNEJ NAUKI JĘZYKA ANGIELSKIEGO PORADNIK PRZYGOTOWANY PRZEZ BRITISH COUNCIL DLA RODZICÓW

12 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ GOOD LUCK – POWODZENIA !


Pobierz ppt "JAK POMÓC DZIECKU W NAUCE JĘZYKA OBCEGO W DOMU. RODZICIELSKIE WSPARCIE Dzieci muszą czuć, że robią postępy. Potrzebują ciągłej zachęty, a także pochwał,"

Podobne prezentacje


Reklamy Google