Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Praktyczne porady jak samodzielnie uczyć się języka obcego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Praktyczne porady jak samodzielnie uczyć się języka obcego."— Zapis prezentacji:

1 Praktyczne porady jak samodzielnie uczyć się języka obcego.

2 Jeśli jesteś zwolennikiem zasady „3xZ” (zakuć, zaliczyć, zapomnieć) – nie czytaj dalej.

3 Jeżeli jednak zależy Ci na trwałym opanowaniu języka obcego musisz wiedzieć, że będzie to od Ciebie wymagało trochę wysiłku. Jednak nauka języka wcale nie musi oznaczać nudnego wkuwania słówek i formułek gramatycznych.

4 Doskonalić umiejętności pisania,. czytania, mówienia i rozumienia
Doskonalić umiejętności pisania, czytania, mówienia i rozumienia można w znacznie przyjemniejszy sposób, a mianowicie: oglądając filmy czy teledyski, słuchając piosenek i audycji radiowych, czytając czasopisma, komiksy, ciekawe książki, wykorzystując nieprzecenione możliwości Internetu.

5 Jak się do tego zabrać??

6 Ponieważ większość z nas jest „ wzrokowcami” – zacznij od czytania
Ponieważ większość z nas jest „ wzrokowcami” – zacznij od czytania. Niech na pierwszy ogień pójdą krótkie artykuły z gazet i czasopism, które łatwo znajdziesz w Internecie. Wybierz tekst z dziedziny, którą się interesujesz i o czym lubisz czytać po polsku. Jeśli nie zrozumiałeś jakiegoś słowa czy zwrotu, postaraj się odgadnąć jego znaczenie z kontekstu.

7 Gdy Ci się to nie uda – zajrzyj do słownika, ale nie zamykaj go od razu po sprawdzeniu nieznanego słówka. Jeśli był to rzeczownik, zobacz, czy nie ma pochodnego czasownika, jak wygląda przymiotnik i przysłówek. Spróbuj ułożyć krótkie zdania z nowo poznanymi słówkami. W ten sposób łatwo i szybko nauczysz się całej rodziny wyrazów.

8 Po przeczytaniu tekstu postaraj się opowiedzieć co zrozumiałeś w krótki i prosty sposób. Zastanów się czy tekst spełnił Twoje oczekiwania. Jeśli tak, uzasadnij krótko dlaczego tak uważasz. A jeśli nie… to może przeczytasz coś jeszcze na ten sam temat? Czytając zaznaczaj zwroty, które uznasz za przydatne, lub które szczególnie Ci się spodobały. Zastanów się, czy potrafiłbyś je sam zastosować.

9 Gdy uznasz, że jesteś gotowy na dłuższe formy literackie, wybierz coś prostego. Czytanie ma być czymś wciągającym, pasjonującą przyjemnością a nie męczarnią. Możesz na przykład wybrać książkę którą już w przeszłości czytałeś po polsku, lub której treść znasz z filmu nakręconego na jej podstawie. W Warszawie jest sporo bibliotek, w których można wypożyczać literaturę w języku obcym. Na przykład w British Council znajdziesz sporo świetnej literatury w uproszczonej wersji. Czytając pasjonującą powieść w oryginale, możesz mieć pod ręką jej polskie tłumaczenie. Ale staraj się do niego zaglądać tylko w ostateczności.

10 Świetnym sposobem nauki jest oglądanie filmów w języku, którego się uczysz. Unikaj wersji filmów z polskim lektorem, wyłącz polskie napisy. Wypożyczaj interesujące Cię filmy, oglądaj je po kilka razy, przewijaj i wracaj do momentów, których nie rozumiesz. Oglądaj programy informacyjne w telewizjach cyfrowych, kablowych czy Internecie. Możesz też słuchać audycji radiowych. Dobrym pomysłem na naukę języka jest również wciągnięcie się w któryś z obcojęzycznych seriali. Ściągaj teksty piosenek, których lubisz słuchać, tłumacz ich znaczenie, a jeśli możesz śpiewaj je...

11 Jeśli stwierdzisz, że już dużo rozumiesz czytając i słuchając – postaraj się więcej czasu poświęcić pisaniu własnych tekstów. W Internecie jest mnóstwo forów dyskusyjnych i na pewno bez problemów znajdziesz coś dla siebie. Wypowiadaj się na interesujące Cię tematy, komentuj obejrzane filmy, teledyski, przeczytane artykuły, książki czy też plotki.

12 Nie zrażaj się, jeśli na początku będziesz robił błędy
Nie zrażaj się, jeśli na początku będziesz robił błędy. Przecież osoby wypowiadające się na forach robią błędy pisząc w języku ojczystym. Zapoznawaj obcokrajowców. Świetną do tego okazją są wyjścia do pubów, klubów czy dyskotek. Staraj się tłumaczyć otaczające Cię napisy. Przypomnij sobie co robiłeś zanim wsiadłeś do autobusu i co zrobisz jak z niego wysiądziesz. W ten sposób powtórzysz sobie konstrukcje czasu przeszłego i przyszłego.

13 W dużych sklepach z artykułami elektronicznymi można znaleźć językowe kursy multimedialne, czasem po bardzo atrakcyjnych cenach. Pamiętaj, że języka możesz uczyć się zawsze. Nie trać czasu w ciągu dnia. Jadąc na przykład autobusem obserwuj co się dzieje wokół Ciebie i w myślach opisuj to co widzisz.

14 Jeśli będziesz chciał sprawdzić, jakie robisz postępy wykorzystaj testy, których celem jest określenie poziomu znajomości języka. Zamieszczane są one w Internecie na stronach dobrych szkół językowych. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest także odpowiednia motywacja. Dlatego warto wyznaczyć sobie cel, przykładowo wyjazd za granicę czy egzamin językowy, o którym myśl będzie Cię stale mobilizowała do nauki.

15 Opanowanie języka obcego jest ogromnym wyzwaniem
Opanowanie języka obcego jest ogromnym wyzwaniem. Ale w obecnych czasach chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że warto je podjąć…

16 POWODZENIA!! Good Luck


Pobierz ppt "Praktyczne porady jak samodzielnie uczyć się języka obcego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google