Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

*łączność satelitarna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "*łączność satelitarna"— Zapis prezentacji:

1 *łączność satelitarna
Łączność w Polsce *telekomunikacja *sieć internetowa *łączność satelitarna *radiofonia *telewizja kablowa

2 Łączność Łączność to przesyłanie informacji drogą przewodową lub bezprzewodową, a także dostarczanie przesyłek.

3 Telefonia stacjonarna
Dynamiczny wzrost dostępności do telefonii stacjonarnej w Polsce to rezultat rozpoczętego procesu uwalniania rynku. Autorytarna władza przed 1989 rokiem nie miała interesu w ułatwianiu obywatelom komunikowania się. W latach liczba stacjonarnych linii telefonicznych spadła o 26,5%. Mieszkańcy wsi częściej rezygnowali z telefonu stacjonarnego niż żyjący w mieście. Linię stacjonarną zostawiają ci, którzy chcą korzystać z Internetu.

4

5 Telefonia stacjonarna bezprzewodowa
Telefon stacjonarny bezprzewodowy to telefon komunikujący się przy użyciu fal radiowych ze stacją bazową, podłączoną do sieci telefonicznej i elektrycznej. Telefony te są coraz bardziej popularne w Polsce.

6 Telefonia komórkowa 18 czerwca 1992 roku ruszyła telefonia Centertel. Była to pierwsza telefonia komórkowa na polskim rynku. Początkowo polscy abonenci narzekali na nowy wynalazek, ponieważ jakość połączeń była słaba. Później pojawiły się także komórki innych firm, np. Nokia, Motorola. W ciągu 15 lat rynek telefonii komórkowej zmienił się nie do poznania. Polacy mogą kupić telefon od czterech operatorów: Polska Telefonia Komórkowa Centertel (Orange, Orange Go), Polkomtel S.A. (PLUS GSM, Simplus Team, Sami Swoi), Polska Telefonia Cyfrowa (Era, Era TAK TAK oraz Era BIZNES, Heyah) oraz Play. Cały czas działa też stary Centertel.

7 Radiofonia W 1918r. na terenie Polski zaczęła działać radiostacja, która pozwalała na łączność ze światem. W 1923r. powstało Polskie Towarzystwo Radiotechniczne, a 1 lutego 1925r. uruchomiony został stały program radiowy. 18 kwietnia 1926r. pojawiła się pierwsza oficjalna stacja radiowa w Polsce Warszawa. Lata były okresem świetności i dynamicznego rozwoju radia. Końcem roku 1938 liczba abonentów Polskiego Radia przekroczyła 1 milion. Na początku lat dziewięćdziesiątych pojawiło się w Polsce wiele nowych, niezależnych stacji radiowych Te, które zdołały utrzymać się na bardzo konkurencyjnym rynku, stanowią ważny element życia społeczności lokalnych W Polsce działa w tej chwili około 220 publicznych i prywatnych stacji radiowych.

8 Sieć internetowa W Polsce Internet pojawił się za sprawą Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), która w 1991 roku podłączyła swoją sieć do Internetu. Do 1993 roku sieci NASK były przeznaczone wyłącznie dla kadry naukowej i wybranych studentów. Zasadniczym przełomem dla rozwoju Internetu w Polsce był moment uruchomienia przez Telekomunikację Polską połączenia zestawionego na określony przez użytkownika czas.

9 Portale internetowe Nasza-klasa.pl- to polski serwis społecznościowy, którego celem jest odnawianie szkolnych kontaktów użytkowników. Do kwietnia 2009r na portalu zostało utworzonych ponad 25 mln kontaktów. Według portalu Alexa serwis jest drugą (po google.pl) najczęściej odwiedzaną stroną w Polsce. Nasza klasa znalazła się też na siódmym miejscu wśród najszybciej rosnących w skali świata zapytań Google w 2008 roku. Facebook.pl– to serwis społecznościowy, w ramach którego zarejestrowani użytkownicy mogą tworzyć sieci i grupy, dzielić się wiadomościami i zdjęciami i korzystać z aplikacji, będących własnością Facebook, Inc. Obecnie posiada on 450 mln użytkowników na całym świecie, a co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów. Facebook ma ponad 4mln unikalnych użytkowników z Polski.

10 Gadu- gadu- to najpopularniejszy polski komunikator internetowy
Gadu- gadu- to najpopularniejszy polski komunikator internetowy. Jego historia zaczęła się w 2000r. Dziś korzysta z niego ponad 6 milionów osób. Google.pl- to wyszukiwarka internetowa, stworzona przez amerykańską firmę Google Inc. Jej celem jest skatalogowanie wszystkich możliwych informacji i udostępnienie ich za pomocą Internetu.

11 Łączność satelitarna Do łączności satelitarnej zaliczamy: telewizję satelitarną, nawigację satelitarną (GPS), a także telefonię satelitarną Ten system łączności działa w Polsce od ok.20 lat i jest systematycznie rozwijany.

12 Telewizja satelitarna
Telewizja satelitarna to telewizja wykorzystująca nadajniki umieszczone na sztucznych satelitach Ziemi. Cechą charakterystyczną tego sposobu emisji jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów przy użyciu tylko jednego nadajnika oraz możliwość dotarcia z sygnałem do obszarów, na których tworzenie sieci nadajników naziemnych jest niemożliwe lub nieopłacalne. Telewizja satelitarna jest w Polsce powszechna. Najbardziej popularne w Polsce pozycje satelitarne to 13°E Hot Bird (CYFRA+, Cyfrowy Polsat, n, Telewizja na kartę, Neostrada TP z telewizją i polskojęzyczne kanały FTA) oraz 19,2°E Astra (polskojęzyczne kanały niekodowane: TVP Polonia, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TV Trwam i TV Puls).

13 Telewizja kablowa Telewizja kablowa jest nowoczesną siecią telekomunikacyjną, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych. W Polsce największymi operatorami telewizji kablowej są: UPC Telewizja Kablowa (1018 tys. abonamentów), Vectra, Multimedia Polska, Aster, Toya, INEA, Stream Communications, Petrus, Promax i Sat Film.

14 Firmy zajmujące się łącznością:

15 Charakterystyka łączności w Polsce
Spada liczba abonentów telefonii stacjonarnej, a szybko wzrasta liczba użytkowników telefonów komórkowych. Szeroko dostępna jest telewizja kablowa i satelitarna. Dostęp do radia i telewizji jest powszechny. Najnowszym osiągnięciem jest system łączności komputerowej INTERNET, który stanowi największą sieć łączności na świecie. Telefonia komórkowa i Internet przyspieszyły proces globalizacji. Zrewolucjonizowały system zarządzania przedsiębiorstwami, dokonywania różnorodnych transakcji handlowych i finansowych oraz sposób kontaktów międzyludzkich.

16 Dziękujemy za obejrzenie prezentacji
Wykonały: Martyna Moczała Kasia Wenglorz Kl.2A


Pobierz ppt "*łączność satelitarna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google