Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Żydowskie obrzędy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Żydowskie obrzędy."— Zapis prezentacji:

1 Żydowskie obrzędy

2 Obrzęd Ślubny

3 Przebieg

4

5 1. pan młody i panna młoda czekają przed uroczystością w osobnych pomieszczeniach. Jest z nimi rodzina i przyjaciele. 2. Pan młody w towarzystwie obu ojców i grupy mężczyzn przychodzi do panny młodej - towarzyszą im muzyka i tańce. 3. Pan młody podchodzi do panny młodej i opuszcza welon na jej twarz - bedekin. 4. Pan młody w towarzystwie obu ojców wchodzi pod baldachim Panna młoda wchodzi pod baldachim wraz z obu matkami pod chuppę. Prowadzący pana młodego i pannę młodą trzymają w dłoniach zapalone świece - jako przypomnienie ognia i błyskawic, które były widziane pod górą Synaj podczas dawania Tory.  6. Panna młoda okrąża siedem razy pana młodego i staje po jego prawej stronie - ten zwyczaj symbolizuje budowę nowego domu. 7. Rabin odmawia błogosławieństwo nad winem. 8. Podaje kielich parze młodej - pan młody, a potem panna młoda piją wino z kielicha.

6 9. Pan młody wkłada pierścień na wskazujący palec panny młodej
9. Pan młody wkłada pierścień na wskazujący palec panny młodej. Mówi: "Oto jesteś mi poślubiona tym pierścieniem według prawa Mojżesza i Izraela". 10.Zebrani goście potwierdzają fakt ślubu i krzyczą: "Poślubieni" - "Mekudeszet"  11. Świadek odczytuje kontrakt małżeński - Ketubę i oddaje ją pannie młodej Rabin podnosi kielich wina i odmawia Siedem Błogosławieństw - Szewa Brachot Młoda para jeszcze raz wypija po łyku wina Jeden z gości podkłada kielich pod prawą nogę pana młodego, który rozgniata go nogą - przypomnienie o zburzeniu świątyni W tym czasie rozlegają się radosne okrzyki: "Mazal tow" - "Dobrego losu", "Szczęścia", "Na szczęście"  16. Para młoda udaje się do oddzielnego pokoju na odpoczynek. Po kilku minutach spędzonych sam na sam dołącza do zebranych gości na weselny posiłek.  

7 SZABAT

8 Szabat, szabas, sabat, sobota – w judaizmie i

9 tradycji chrześcijańskiej ostatni dzień każdego tygodnia (czyli sobota).
W judaizmie i niektórych kościołach chrześcijańskich obchodzony jako dzień święty – na pamiątkę tego, że dnia siódmego po zakończeniu aktu stworzenia Bóg odpoczywał. Szabat zaczyna się tak jak pozostałe dni tygodnia kalendarza żydowskiego, według Księgi Rodzaju, wieczorem i trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. Już w Tanach posiadał to określenie. Pozostałe dni tygodnia w kalendarzu żydowskim określane są do dzisiaj liczbą porządkową.

10 JOM KIPPUR

11 Jom Kippur

12 Jom Kippur – jedno z najważniejszych świąt żydowskich, o charakterze pokutnym. Przypada dziesiątego dnia miesiąca tiszri. Żydzi przygotowują się do tego święta podczas dni pokutnych, następujących po Roszha-Szana (oba święta i dni między nimi określa się jako Jamin Norami – Straszne Dni). W przeddzień święta należy odbyć rytualną kąpiel w mykwie. W niektórych środowiskach praktykowane jest symboliczne biczowanie się. Częściej spotykany jest rytuał kapparot, polegający na ofiarowaniu koguta lub kury jako „zastępcy”, który zostanie uśmiercony za winy ofiarującego, podczas gdy ofiarujący „dostąpi długiego życia w pokoju”.

13 KONIEC


Pobierz ppt "Żydowskie obrzędy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google