Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Święto Szawuot.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Święto Szawuot."— Zapis prezentacji:

1 Święto Szawuot

2 Szawuot hebr.שבועות – Żydowskie Święto Tygodni, zwane też Świętem Żniw, Pięćdziesiątnicą lub Zielonymi Świątkami, obchodzone 6. dnia miesiąca siwan - w diasporze także przez dzień następny. Upamiętnia ono nadanie Tory Mojżeszowi na górze Synaj i wypada w siedem tygodni po święcie Paschy (stąd zwane jest Pięćdziesiątnicą). Święto to wiąże się ponadto ze starożytnymi obyczajami rolniczymi

3 Szawuot to biblijne święto ze specjalnymi modlitwami, świątecznym zapalaniem świec i kiduszem. Wiele form pracy i aktywności jest w tym dniu zabronionych. Słowo „Szawuot” oznacza „tygodnie”: Oznacza to zakończenie siedmiotygodniowego okresu liczenia pomiędzy Pesach i Szawuot.

4 Zwyczaj jedzenia mlecznych produktów w Szawuot
Jest w zwyczaju jedzenie produktów mlecznych w pierwszy dzień Szawuot. Są liczne powody tego zwyczaju. W święto Szawuot do Świątyni były przynoszone dwa bochenki chleba ofiarnego. Dla upamiętnienia tego zwyczaju w Szawuot jemy dwa posiłki: najpierw posiłek mleczny, a potem, po przerwie jemy tradycyjny świąteczny posiłek mięsny. Wraz z nadaniem Tory Żydzi zostali również zobowiązani do przestrzegania praw Kaszrutu. Ponieważ Tora była dana w Szabat, żadne bydło nie mogło być zarżnięte, ani naczynia nie mogły zostać wykoszerowane. Dlatego też w ten dzień Żydzi jedli nabiał. Inny powód zwyczaju jedzenia produktów mlecznych jest taki, że Tora jest jak pożywne mleko. Hebrajskie słowo na określenie mleka to „chalaw”. Jeśli dodamy do siebie liczbową wartość liter w słowie chalaw: to otrzymamy liczbę jest liczbą dni, które Mosze spędził na Górze Synaj, kiedy otrzymał Torę.

5 W wielu synagogach w drugi dzień Szawuot czytana jest Księga Rut
W wielu synagogach w drugi dzień Szawuot czytana jest Księga Rut. Jest kilka powodów dla tego zwyczaju: A) Szawuot jest dniem urodzin i jorcajtem (dniem śmierci) Króla Dawida, a Księga Rut opowiada o jego przodkach. Rut i jej mąż Boaz byli pradziadkami Króla Dawida. B) Sceny żniw, opisane w Księdze Rut, odpowiadają świętu Plonów. C) Rut była szczerą konwertytką, która przyjęła Judaizm z całego swego serca. W Szawuot wszyscy Żydzi byli konwertytami przyjmującymi Torę i wszystkie jej zasady. Konwertyta osoba, która zmieniła wyznanie

6 Ozdabianie domu zielenią i kwiatami
W Szawuot zwyczajowo ozdabia się dom i synagogę owocami, kwiatami i zielenią. Powód tego jest taki, że w czasach Świątyni pierwsze owoce nowych zbiorów były przynoszone do Świątyni właśnie w czasie Szawuot. Także Mędrcy uczą, że pomimo iż Góra Synaj była usytuowana na pustyni, w czasie kiedy była dawana Tora, góra rozkwitła i pokryła się kwiatami.

7 Szawuot dziś… W wielu miejscach panuje tego dnia podobna atmosfera świątecznej pielgrzymki. W Szawuot odbywają się wielkie święta zbiorów, a najsłynniejsze z nich ma miejsce w Hajfie. Na ulicach miasta widać tłumy świątecznie wystrojonych dzieci w specjalnych białych sukniach i wiankach, niosące w rękach zielone gałązki. Domy są przyozdobione jaskrawymi chorągiewkami i kolorowymi wstążkami. Rolnicy z kibuców niosą kosze pełne owoców i warzyw, o jakich biblijni przodkowie mogli tylko marzyć.

8 Mądrzy Żydzi mówią: „Więcej Tory, więcej życia
Mądrzy Żydzi mówią: „Więcej Tory, więcej życia. Więcej nauki, więcej mądrości” Od najdawniejszych czasów święto Szawuot jest też świętem nauki i uczących się. Jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu żydowskich dzieci jest rozpoczęcie na­uki w chederze — szkole religijnej. Przy tej okazji, gdy przeczytają pierwsze w życiu wersety Tory, otrzymują specjalne miodowe ciasteczka, na których napisane są wer­sety z Tory, a które mają zapewnić im „słodką pamięć”.

9  We współczesnych czasach, w Święto Szawuot często odbywają się uroczystości bar micwy, czyli przyjęcia 13-letnich chłopców do grona wiernych w synagodze, oraz bat micwy dla dziewcząt. W Izraelu jest to dzień zawierania małżeństw. Tego dnia odbywa się wiele uroczystości.

10 Fragment modlitwy odmawianej w Święto Szawuot:
„ (...) Pochwalonyś Ty, Wiekuisty, Boże nasz, Królu wszechświata, który wybrałeś nas spośród wszystkich narodów i wyniosłeś nas nad wszystkie języki i poświęciłeś nas przykazaniami Swymi. I nadałeś nam, Wiekuisty, Boże nasz, w miłości, uroczystości na radość, święta i pewne pory na uciechy, dzień ten Święta Tygodni, porę nadania Zakonu naszego, zwołanie święte (...) Pamiętaj o nas, Wiekuisty, Boże nasz, w dniu tym ku dobremu i obdarz nas w nim błogosławieństwem i dopomóż nam w nim do życia. A słowem zbawienia i miłosierdzia osłoń nas i bądź nam łaskawym, i zmiłuj się nad nami i zbaw nas, gdyż do Ciebie zwrócone są oczy nasze, gdyż Bogiem, Królem litościwym i miłosiernym jesteś Ty. ”

11 Dziękuję za uwagę  Wykonała: Magdalena Mysza


Pobierz ppt "Święto Szawuot."

Podobne prezentacje


Reklamy Google