Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dożynki, Święto Plonów– ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dożynki, Święto Plonów– ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne."— Zapis prezentacji:

1

2 Dożynki, Święto Plonów– ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne święto słowiańskie, przypadające w okresie równonocy jesiennej- 23 września.

3 Żniwa będące podsumowaniem całorocznej pracy rolnika, są ważnym wydarzeniem zwłaszcza na rolniczych terenach powiatu gliwickiego i dlatego zawsze wiązała się z nimi radosna uroczystość zwana DOŻYNKAMI. Dawniej zwyczaj ten podtrzymywali bogaci chłopi, którzy zatrudniali robotników sezonowych. Dożynki rozpoczynało wówczas rozpoczynało zaniesienie wieńca żniwnego z różnych gatunków zbóż do właściciela ziemi, z której zebrano plony. Ukoronowaniem dożynek była zabawa z poczęstunkiem, którą urządzał właściciel ziemi. Obecnie tradycja dożynek jest kultywowana, ale organizowane są one przez rady sołeckie czy władze samorządowe.

4 Główną formą obchodów dożynek jest dziękczynna msza dożynkowa z ofiarowaniem i poświęceniem płodów rolnych.

5 Na tę uroczystość przygotowuje się tradycyjnie wyplatane przez gospodynie korony żniwne z kłosów zboża połączone czasem z sianem lub słomą.

6

7

8

9 Najważniejszymi osobami na dożynkach są starostowie dożynek wybierani spośród największych lub najznamienitszych rolników. Jest to dla nich ogromny zaszczyt.

10 Starostowie przekazują dożynkowy chleb, który wcześniej jest święcony przez kapłana sprawującego mszę świętą i obiecują dzielić ten chleb sprawiedliwie. W powiecie gliwickim podczas dożynek wypiekanych i świeconych jest osiem bochenków chleba, tak aby przynajmniej jeden trafił do każdej z ośmiu gmin powiatu.

11

12 Dożynkami żyje cała miejscowość- często już na wjeździe do niej przybywających gości witają ogromne słomiane kukły, przyozdobione mostki czy maszyny rolnicze.

13

14

15 Najważniejszym punktem dożynek jest jednak barwny korowód dożynkowy, w którym prezentują się przedstawiciele wszystkich grup tworzących daną społeczność- samorządów, szkół, przedszkoli, ale przede wszystkim rolnicy prezentujący sprzęt rolniczy, maszyny, zwierzęta hodowlane. Ważne są także zabawne i humorystyczne scenki rodzajowe i hasła wymyślone przez rolników, a eksponowane na wózkach i ciągnikach. Korowód jest komentowany przez konferansjera, który opisując wszystkich uczestników korowodu mówi o każdym coś miłego.

16

17 DOŻYNKI W CZĘSTOCHOWIE

18 Tysiące rolników biorą zawsze udział w dożynkach jasnogórskich z udziałem prezydenta RP. Na święto plonów delegacje rolników z całej Polski przynoszą ozdobne wieńce dożynkowe.

19

20

21


Pobierz ppt "Dożynki, Święto Plonów– ludowe święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. W czasach przedchrześcijańskich – etniczne."

Podobne prezentacje


Reklamy Google