Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mateusz Per IF. Spis treści  Definicja  Funkcje miejsc kultu religijnego  Rodzaje świątyń  Najsłynniejsze świątynie  Przykładowe świątynie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mateusz Per IF. Spis treści  Definicja  Funkcje miejsc kultu religijnego  Rodzaje świątyń  Najsłynniejsze świątynie  Przykładowe świątynie."— Zapis prezentacji:

1 Mateusz Per IF

2 Spis treści  Definicja  Funkcje miejsc kultu religijnego  Rodzaje świątyń  Najsłynniejsze świątynie  Przykładowe świątynie

3 Definicja  Świątynia - miejsce kultu religijnego. W sensie szerszym, jest to każda budowla wzniesiona w celu sprawowania w niej wszelkiego rodzaju obrzędów religijnych. W sensie węższym, świątynią może być tylko taka budowla, która spełnia przynajmniej niektóre wyższe funkcje kultowe (np. składanie ofiar), sprawowane jedynie przez kapłanów.

4 Funkcje miejsc kultu religijnego  przeświadczenie o niezależnej od człowieka, literalnej obecności bóstwa w świątyni, która to obecność uświęca całe miejsce - w związku z tym świątynie są uważane za miejsca, gdzie człowiek może spotkać się z bóstwem, bądź w ogólnym sensie mieć styczność z rzeczywistością duchową  składanie ofiar w celu przebłagania lub zjednania bóstwa z ludźmi, bądź zapewnienia ludziom jego przychylności - ta posługa może być sprawowana jedynie przez wyznaczonych do tego celu kapłanów, którzy z tego względu są postrzegani jako pośrednicy między ludźmi a bóstwem.

5 Rodzaje świątyń  Dawne świątynie: Ziggurat (świątynia religii mezopotamskich) Świątynia egipska Świątynia etruska Świątynia grecka Świątynia rzymska – templum, fanum Świątynia Jerozolimska (jedyna świątynia judaizmu, współczesną pozostałością po niej jest Ściana Płaczu) Mitreum (świątynia wyznawców mitraizmu) Chram (kącina, gontyna)

6 Rodzaje świątyń  Współczesne świątynie buddyzm – stupa (pagoda), ćajtja, wat, tera, honzan chrześcijaństwo (w zależności od odłamów):  rzymskokatolicyzm – kościół, kaplica, katedra, kolegiata,bazylika  Kościoły wschodnie (wyznanie greckokatolickie,prawosławie) – cerkiew, sobór  mormoni – świątynia dżinizm – derasar hinduizm – mandir, koyil, gudi, kszetram konfucjanizm – świątynia Konfucjusza shintō – jinja, taisha, miya, jingū (chram shintoistyczny) sikhizm – gurudwara taoizm – daoguan zaratusztrianizm – świątynia ognia

7 Rodzaje świątyń  Domy modlitwy : chrześcijaństwo (w zależności od odłamów):  protestantyzm – kościół, kaplica (dom modlitwy, zbór)  mormoni – kaplica  Świadkowie Jehowy – Sala Królestwa, Sala Zgromadzeń islam – meczet judaizm – synagoga karaimizm – kienesa

8 Najsłynniejsze świątynie  CHRZEŚCIJAŃSTWO: katolicyzm: Bazylika św. Piotra w Rzymie protestantyzm: Katedra św. Pawła w Londynie prawosławie: Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie  ISLAM Błękitny Meczet w Stambule  HINDUIZM Angkor Wat w Kambodży  BUDDYZM Klasztor Szaolin w Chinach  KONFUCJANIZM Świątynia Konfucjusza w Qufu (Chiny)  JUDAIZM Świątynia Jerozolimska Wielka Synagoga w Budapeszcie

9 Przykładowe świątynie – – CHRZEŚCIJAŃSTWO KATOLICYZM:  Bazylika św. Piotra w Watykanie: została zbudowana w latach 1506-1616. to drugi co do wielkości kościół na świecie (powierzchnia: 23 000 m²; większą świątynią jest tylko Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro, stolicy wybrzeża Kości Słoniowej – powierzchnia: 30000 m²) i jedno z najważniejszych świętych miejsc chrześcijństwa. Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża – jego grób leży pod głównym ołtarzem. W bazylice i w jej podziemiach znajdują się także groby innych papieży, w tym Jana Pawła II.

10 Przykładowe świątynie – – CHRZEŚCIJAŃSTWO KATOLICYZM:  Bazylika św. Piotra w Watykanie

11 Przykładowe świątynie – – CHRZEŚCIJAŃSTWO PROTENSTANTYZM:  Katedra św. Pawła w Londynie: została zbudowana w XVII w. Katedra świętego Pawła była budowana jako symbol odrodzenia Londynu i cechuje ją rozmach i monumentalność, ustępuje ona jednak swoimi rozmiarami watykańskiej Bazylice Świętego Piotra. Ma około 158 metrów długości i około 75 metrów szerokości. Wysokość budowli mierzona od posadzki do końca krzyża umieszczonego na kopule wynosi 108 metrów. Budowlę wieńczy kopuła o średnicy 50 metrów, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów architektury Londynu.

12 Przykładowe świątynie – – CHRZEŚCIJAŃSTWO PROTENSTANTYZM:  Katedra św. Pawła w Londynie

13 Przykładowe świątynie – – CHRZEŚCIJAŃSTWO PRWAOSŁAWIE:  Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie: została zbudowana w latach 1555-1560 znajduje się na Placu Czerwonym tuż obok Kremla Legenda głosi, że po ukończeniu budowli Iwan Groźnyy rozkazał oślepić architektów, by nigdy więcej nie stworzyli takiego cudu. Jednakże nie wydaje się to prawdą, ponieważ, jak wiemy z późniejszych doniesień, Postnik brał udział również w budowaniu Kremla Kazańskiego. Sobór był wielokrotnie restaurowany i przebudowywany

14 Przykładowe świątynie – – CHRZEŚCIJAŃSTWO PRWAOSŁAWIE:  Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie

15 Przykładowe świątynie – – ISLAM  BŁĘKITNY MECZET : Błękitny Meczet (właściwie Meczet Sułtana) - zbudowany z polecenia sułtana Ahmeda I meczet w Stambule, który jest jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. "klasycznego okresu" sztuki islamskiej w Turcji. Budowę meczetu, w 1609, rozpoczął w towarzystwie urzędników państwowych sam sułtan Ahmed I (wówczas 19-letni), którego ambicją było stworzyć budowlę wspanialszą od stojącej w pobliżu Hagia Sofii. Zgodnie ze swoim zwyczajem pracował on aż do zmęczenia

16 Przykładowe świątynie – – ISLAM  BŁĘKITNY MECZET

17 Przykładowe świątynie – – HINDUIZM  Angkor Wat w Kambodży: została zbudowany w latach 1113-1150 Angkor Wat – jest największą, najważniejszą i najbardziej znaną świątynią buddyjską w kompleksie Angkor położonym w prowincji Siem Reapp w Kambodży Słowo Angkor to miejscowa forma słowa nokor które pochodzi od sanskryckiego słowa nagara, oznaczającego miasto. Wat to słowo oznaczające świątynię we wszystkich krajach Indochin oraz m.in. w Birmie, czy Tajlandii. Słowa Angkor i Wat razem oznaczają "Miejska Świątynia". Jego piękno i rozległość są tak wielkie, że wielu uważa go za jeden z siedmiu cudów świata (średniowiecznego)

18 Przykładowe świątynie – – HINDUIZM  Angkor Wat w Kambodży:

19 Przykładowe świątynie – – BUDDYZM  Klasztor Shaolin w Chinach klasztor buddyjski wybudowany ok. 495 roku za czasów Północnej dynastii Wei (386 – 535). Powstał w górskim masywie Song (prowincja Henan) dla świątobliwego mistrza buddyjskiego Bhadry. Sławę klasztorowi przyniósł jednak nie Bhadra, ale mnich indyjski Bodhidharma, który przybył około 525 roku do Chin. Był dwudziestym ósmym patriarchą buddyzmu indyjskiego w prostej linii od Buddy i pierwszym patriarchą buddyzmu chán

20 Przykładowe świątynie – – BUDDYZM  Klasztor Shaolin w Chinach

21 Przykładowe świątynie – – KONFUCJANIZM  Świątynia Konfucjusza w Qufu (Chiny): powstała pierwotnie jako skromny pawilon pamięci, a w czasach głównie dynastii Ming i Qing - rozbudowano ją w kompleks rozmiarów jednej piątej centrum miasta. Dawniej odprawiano tu rytuały w dzień urodzin Konfucjusza. Wykonywano tu wówczas taniec na cześć wielkiego mędrca przy akompaniamencie bębnów i przy śpiewach w świetle pochodni. W miejscowym muzeum wystawiono instrumenty muzyczne, wykorzystawane podczas tej uroczystości. Przy północnym krańcu świątyni stoi pawilon Shengji Dian. Znajdują się tu pochodzące z końca XVI wieku rzeźbione kamienie ze scenami z życia Konfucjusza. Są one kopiami jeszcze starszych tablic.

22 Przykładowe świątynie – – KONFUCJANIZM  Świątynia Konfucjusza w Qufu (Chiny)

23 Przykładowe świątynie – – JUDAIZM  Świątynia Jerozolimska: powstała w latach 966-959 p.n.e. za czasów króla Salomona, który podobno wzniósł ją w ciągu 7 lat na miejscu wskazanym uprzednio przez króla Dawida, na wzgórzu Moria ("święta skała") w północno-wschodniej części Jerozolimy, gdzie Abraham miał złożyć w ofierze na żądanie Boga Jahwe swego syna Izaaka. Do Świątyni, otoczonej kilkoma dziedzińcami, przylegał od południa zespół pałacowy.

24 Przykładowe świątynie – – JUDAIZM  Świątynia Jerozolimska

25


Pobierz ppt "Mateusz Per IF. Spis treści  Definicja  Funkcje miejsc kultu religijnego  Rodzaje świątyń  Najsłynniejsze świątynie  Przykładowe świątynie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google