Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Świątynie największych religii świata. Największe pod względem liczby wyznawców religie to: CHRZEŚCIJAŃSTWO - 2,1 mld wyznawców ISLAM- 1-1,3 mld wyznawców.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Świątynie największych religii świata. Największe pod względem liczby wyznawców religie to: CHRZEŚCIJAŃSTWO - 2,1 mld wyznawców ISLAM- 1-1,3 mld wyznawców."— Zapis prezentacji:

1 Świątynie największych religii świata

2 Największe pod względem liczby wyznawców religie to: CHRZEŚCIJAŃSTWO - 2,1 mld wyznawców ISLAM- 1-1,3 mld wyznawców HINDUIZM- 828 mln wyznawców BUDDYZM- 364 mln wyznawców KONFUCJANIZM-160 mln wyznawców JUDAIZM-14,5 mln wyznawców

3 CHRZEŚCIJAŃSTWO – JEGO NAJSŁAWNIEJSZE ŚWIĄTYNIE katolicyzm (Bazylika św. Piotra w Rzymie) protestantyzm (Katedra św. Pawła w Londynie) prawosławie (Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie)

4 Inne religie i ich najsławniejsze świątynie: ISLAMBłękitny Meczet w Stambule HINDUIZMAngkor Wat w Kambodży BUDDYZMKlasztor Szaolin w Chinach KONFUCJANIZM Świątynia Konfucjusza w Qufu (Chiny) JUDAIZMŚwiątynia Jerozolimska Wielka Synagoga w Budapeszcie

5 katolicyzm Bazylika św. Piotra w Watykanie

6 Bazylika św. Piotra – wnętrze, kopuła

7 Bazylika św. Piotra w Watykanie została zbudowana w latach 1506-1616. to drugi co do wielkości kościół na świecie (powierzchnia: 23 000 m²; większą świątynią jest tylko Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju w Jamusukro, stolicy wybrzeża Kości Słoniowej – powierzchnia: 30000 m²) i jedno z najważniejszych świętych miejsc chrześcijństwa. !!! Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża – jego grób leży pod głównym ołtarzem. W bazylice i w jej podziemiach znajdują się także groby innych papieży, w tym Jana Pawła II.

8 Sławni budowniczy Bazyliki : Bramante, Rafael, Michał Anioł Bazylika została zbudowana przez Konstantyna Wielkiego ok. 324 r. jako świątynia memorialna nad grobem św. Piotra. Na początku XVI wieku papież Juliusz II, podjął decyzję o zburzeniu grożącej zawaleniem bazyliki z czasów Konstantyna i zbudowaniu w tym miejscu nowej świątyni. Zadanie powierzył Donato Bramantemu, który zaprojektował świątynię na planie centralnym krzyża greckiego z kopułą nad przecięciem naw. Budowę rozpoczęto w 1506 r. Po śmierci Bramantego w 1514 budowę kontynuował Rafael wraz z pomocnikiem Bramantego – Guliano da Sangallo. Po śmierci Rafaela w 1520 r. Prace prowadziło kilku mniej znanych architektów, aż wreszcie osobą odpowiedzialną za budowę bazyliki został Michał Anioł (1546) który stworzył nowy (i w znacznym stopniu ostateczny) poźnorenesansowy projekt kościoła. Prace prowadził do śmierci, czyli do 1564 r. Po śmierci Michała Anioła kontynuowano prace, które zakończyły się dopiero w 1616 roku.

9 protestantyzm Katedra św. Pawła w Londynie

10 Katedra św. Pawła nocą

11 Katedra św. Pawła - wnętrze

12 Fakty i ciekawostki: Katedra Św. Pawła była budowana jako symbol odrodzenia Londynu cechuje ją rozmach i monumentalność ustępuje ona swoimi rozmiarami jedynie watykańskiej Bazylice Świętego Piotra. Katedra Św. Pawła ma około 158 metrów długości i około 75 metrów szerokości. Wysokość budowli mierzona od posadzki do końca krzyża umieszczonego na kopule wynosi 108 metrów. Katedra była miejscem wielu słynnych pogrzebów (np. admirała Nelsona, księcia wellingtona i Winstona Churchila).

13 prawosławie Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie

14 Cerkiew Wasyla Błogosłowianego, początkowo nazywana była Soborem Pokrowskim, Soborem Opieki Bogurodzicy na Fosie - w Moskwie. Znajduje się na Placu Czewonym tuż obok Kremla. Zbudowana w latach 1555-60 przez cara Iwana Groźnego miała upamiętniać zwycięstwo w wojnie z kazańskimi Tatarami i zdobycie miasta Kazań. Za autora tego niezwykłego dzieła uchodzi pskowski mistrz Postnik Jakowlew, zwany Barma. Według niektórych historyków w budowie brali udział włoscy mistrzowie, tworząc jedyne w swoim rodzaju połączenie tradycyjnej słowiańskiej architektury i europejskiego stylu epoki Odrodzenia. Legenda głosi, że po ukończeniu budowli Iwan Groźnyy rozkazał oślepić architektów, by nigdy więcej nie stworzyli takiego cudu. Jednakże nie wydaje się to prawdą, ponieważ, jak wiemy z późniejszych doniesień, Postnik brał udział również w budowaniu Kremla Kazańskiego. Sobór był wielokrotnie restaurowany i przebudowywany. W 1929 r. sobór został zamknięty, a jego dzwony zdjęte. Od 1990 roku cerkiew-muzeum zaczęło znów zbierać dzwony i obecnie posiada ich 19. W jego posiadaniu znajduje się również niezwykła kolekcja bronii z czasów Iwana Groźnego.

15 islam Błękitny Meczet w Stambule Błękitny Meczet (właściwie Meczet Sułtana) - zbudowany z polecenia sułtana Ahmeda I meczet w Stambule, który jest jednym z ostatnich, a zarazem najwspanialszych przykładów tzw. "klasycznego okresu" sztuki islamskiej w Turcji. Budowę meczetu, w 1609, rozpoczął w towarzystwie urzędników państwowych sam sułtan Ahmed I (wówczas 19-letni), którego ambicją było stworzyć budowlę wspanialszą od stojącej w pobliżu Hagia Sofii. Zgodnie ze swoim zwyczajem pracował on aż do zmęczenia. Projektantem nowej świątyni, która miała stać się najważniejszym meczetem Imperium osmańskiego był Sedefkar Mehmet Ağa, uczeń Sinana. O wadze świątyni świadczyło również jej położenie - bezpośrednio przy Pałacu Topkapi. Swego znaczenia nie stracił on nawet po tym, gdy siedzibę sułtana przeniesiono do Pałacu Dolmabahçe. Przez cały okres istnienia monarchii otomańskiej rolę świątyni imperialnej dzielił z nieco starszym Meczetem Sulejmana. Do meczetu dołączono kompleks innych budynków: medresę, jadłodajnie dla ubogich, szpital, hale handlowe, szkołę, mauzoleum, karawanseraj oraz fontannę.

16 Meczet Błękitny

17

18 Meczet Błękitny - kopuły

19 hinduizm Angkor Wat w Kambodży

20 Mnich w Angkor Wat

21 Angkor Wat – widok z daleka

22 Fakty i ciekawostki Angkor Wat – jest największą, najważniejszą i najbardziej znaną świątynią buddyjską w kompleksie Angkor położonym w prowincji Siem Reapp w Kambodży dzieło to pochodzi z I połowy XII wieku Słowo Angkor to miejscowa forma słowa nokor które pochodzi od sanskryckiego słowa nagara, oznaczającego miasto. Wat to słowo oznaczające świątynię we wszystkich krajach Indochin oraz m.in. w Birmie, czy Tajlandii. Słowa Angkor i Wat razem oznaczają "Miejska Świątynia". Jego piękno i rozległość są tak wielkie, że wielu uważa go za jeden z siedmiu cudów świata (średniowiecznego). Światynia powstała ku czci hinduskiego bóstwa Wisznu, z którym, jako władca-bóg, król ten się identyfikował. Po śmierci panującego świątynię zamieniano w mauzoleum. Przy budowie tego kompleksu pracowało około 5 tysięcy rzemieślników i 50 tysięcy robotników. Całkowita powierzchnia razem z murami zewnętrznymi i fosą to 2,08 km². Jeden z największych skarbów Angkor Wat to kamienny "arras ciągnący się na długości ponad 900 metrów, na którym widnieje prawie 20 tysięcy postaci przedstawiających realistyczne sceny z eposówwindyjskich Ramajany i Mahabharaty, jak również życie dworu. Angkor Wat został zbudowany jako świątynia hinduistyczna. Dżajawarman VII przekształcił budowlę na światynię buddyjską. Po jego śmierci buddyjskie symbole zostały zniszczone i przywrócony hinduistyczny charakter świątyni.

23 buddyzm Klasztor Shaolin w Chinach

24 Shaolin

25 Shaolin si – świątynia w młodym lesie Klasztor Szaolin, Shaolin klasztor buddyjski wybudowany ok. 495 roku za czasów Północnej dynastii Wei (386 – 535). Powstał w górskim masywie Song (prowincja Henan) dla świątobliwego mistrza buddyjskiego Bhadry. Sławę klasztorowi przyniósł jednak nie Bhadra, ale mnich indyjski Bodhidharma, który przybył około 525 roku do Chin. Był dwudziestym ósmym patriarchą buddyzmu indyjskiego w prostej linii od Buddy i pierwszym patriarchą buddyzmu chán. Pod zarządem Bodhidharmy Shaolin stał się akademią treningową, a poprzez praktykowanie zuochan (jap. Zazen) nie tylko areną dla wymiany doświadczeń przybywających tam mnichów, ale również miejscem, w którym eksperci walki mogli podnieść swój niski nieraz status społeczny.

26 Życie w Shaolin Dzięki obchodom specjalnych świąt i zhierarchizowaniu społeczności klasztoru, niżej postawieni mnisi mogli wspinać się po szczeblach "kariery" duchowej. Umożliwiała im to intensywna praca fizyczna (nad ciałem) oraz duchowa (nad umysłem). Wprowadzone w klasztorze praktyki nie były pomyślane jako trening do walki, przynajmniej na początku. Później jednak okazały się przydatne również w tym zakresie, szczególnie, że rządzący krajem konfucjaniści nie przepadali za buddystami. Techniki dążyły przede wszystkim do maksymalnego opanowania własnego ciała. Duże znaczenie miały zwłaszcza tzw. transy, które czyniły adeptów Shaolinu niezwykle odpornymi na mróz, upał, zadawane im uderzenia i ból. Niemniej jednak klasztor Shaolin nadal istnieje i wciąż praktykują w nim zarówno mnisi chann, jak i rzesze adeptów sztuk walki z całego świata.

27 konfucjonizm Świątynia Konfucjusza w Qufu (Chiny)

28 Świątynia Konfucjusza (Kong Miao, ) powstała pierwotnie jako skromny pawilon pamięci, a w czasach głównie dynastii Ming i Qing - rozbudowano ją w kompleks rozmiarów jednej piątej centrum miasta. Dawniej odprawiano tu rytuały w dzień urodzin Konfucjusza. Wykonywano tu wówczas taniec na cześć wielkiego mędrca przy akompaniamencie bębnów i przy śpiewach w świetle pochodni. W miejscowym muzeum wystawiono instrumenty muzyczne, wykorzystawane podczas tej uroczystości. Przy północnym krańcu świątyni stoi pawilon Shengji Dian. Znajdują się tu pochodzące z końca XVI wieku rzeźbione kamienie ze scenami z życia Konfucjusza. Są one kopiami jeszcze starszych tablic.

29 Figura Konfucjusza przed jednym z pawilonów Świątyni

30 Konfucjusz Sam Konfucjusz został pochowany nie w świątyni, ale w Lesie Konfucjańskim (Kong Lin, ) zwany też Cmentarzem Konfucjusza, położony w odległości około 2 km na północ od rezydencji, jest największym sztucznym parkiem i najlepiej zachowanym starym cmentarzem w Chinach. Jego powierzchnia wynosi 200 ha, a otaczający go mur ma długość ok. 10 km. Pochowano tu zarówno samego Konfucjusza, jak i jego potomków (prawo do pochowania w tym miejscu przysługuje członkom rodu Kong do dzisiaj). Sam grób wielkiego mistrza jest prostym ogrodzonym kopcem porośniętym trawą, przed którym stoi stela z okresu dynastii Ming.

31 Grób Konfucjusza

32 judaizm Świątynia Jerozolimska Rekonstrukcja świątyni z czasów Heroda Wielkiego

33 Model świątyni z czasów Jezusa Chrystusa

34 Świątynia Jerozolimska powstała w latach 966-959 p.n.e. za czasów króla Salomona, który podobno wzniósł ją w ciągu 7 lat na miejscu wskazanym uprzednio przez króla Dawida, na wzgórzu Moria ("święta skała") w północno-wschodniej części Jerozolimy, gdzie Abraham miał złożyć w ofierze na żądanie Boga Jahwe swego syna Izaaka. Do Świątyni, otoczonej kilkoma dziedzińcami, przylegał od południa zespół pałacowy.

35 Losy Świątyni Jerozolimskiej Pierwsza Świątynia została zniszczona przez wojska babilońskiego króla Nabuchodonozora II w 587 roku p.n.e. Po zburzeniu Pierwszej Świątyni (587 p.n.e.) i powrocie z niewoli babilońskiej (536 p.n.e.) wzniesiono Drugą Świątynię (520 - 515 p.n.e.), o wiele skromniejszą, później kilkakrotnie przebudowywaną. W świątyni tej nie było już Arki Przymierza, jednak było tam pomieszczenie za zasłoną, w którym mieszkał Bóg i do którego - podobnie jak niegdyś do pomieszczenia z Arką - nie wolno było nikomu wchodzić. Za panowania Heroda Wielkiego Druga Świątynia została rozebrana i wybudowana na nowo wraz z rozległymi, monumentalnymi dziedzińcami. 4 sierpnia 70 po nieudanym powstaniu Żydów Rzymianie zburzyli Świątynię. Jedyną pozostałością Świątyni są resztki okalającego ją muru - tzw. mur zachodni, Polakom lepiej znany jako Ściana Płaczu. Od XVI wieku jest ona świętym miejscem judaizmu. Żydom udało się jeszcze na krótko zbudować na wzgórzu prowizoryczną świątynię podczas powstania Bar- Kochby (lata 132-135).

36 Ściana płaczu w Jerozolimie

37

38 judaizm Wielka Synagoga w Budapeszcie

39 Wnętrze synagogi

40 Wielka Synagoga w Budapeszcie (Nagy Zsinagóga)- fakty i ciekawostki jest największą synagogą w Europie i drugą największą na świecie, po synagodze Emanu-El w Nowym Jorku. Może pomieścić 3000 osób i jest centrum neologicznego judaizmu. Synagoga ma 75 metrów długości i 27 metrów szerokości, została zbudowana w latach 1854-1859 w stylu mauretańskim na bazie zasadniczo muzułmańskiego stylu ukształtowanym w Afryce Północnej i Hiszpanii. Projekt synagogi wykonał Ludwig Förster, a wnętrza częściowo zaprojektował Frigyes Feszl. W synagodze na organach grali m.in. Franciszek Liszt oraz Camille Saint-Saëns.

41 Losy Synagogi Jeszcze przed II wojną światową, 3 lutego 1939 roku, synagoga została wysadzona przez pronazistowskie ugrupowanie Strzałokrzyżowców. Trzyletni program odbudowy synagogi (w znacznym stopniu fundowany przez Estée Lauder, która przeznaczyła na odbudowę 5 milionów dolarów) został ukończony w 1996 roku. Plac przed synagogą został nazwany na część Theodora Herzla, który urodził się w sąsiednim domu w 1860 roku.

42 Źródła: http://www.budowle.pl/building,bazylika-sw-piotra-w-rzymie.html http://www.ostrowiecnr1.pl/zdjecie/Katedra-Sw-Pawla-w-Londynie/ http://www.londyn.webd.pl/Katedra%20%C5%9Aw.%20Paw%C5%82a_7.html http://www.budowle.pl/building,katedra-sw-pawla.html http://www.globtroter.pl/zdjecia/50,rosja,-,moskwa,cerkiew,wasyla,blogoslawionego,w,moskwie.html http://turcjawsandalach.pl/content/b%C5%82%C4%99kitny-meczet-galeria-zdj%C4%99%C4%87 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Jerusalem_Ugglan_1.jpg&filetimestamp=20041120222635 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Shaolinsi.JPG&filetimestamp=20050417125016p http://pl.wikipedia.org/wiki/Klasztor_Szaolin http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awi%C4%85tynia_Konfucjusza_w_Pekinie http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Beijing-Kongmiao.JPG&filetimestamp=20090120163123 http://pl.wikipedia.org/wiki/Qufu http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Confuciustempleapricotplatform.jpg&filetimestamp=20050509124813 http://www.fotcom.biz/zoom.asp?id_zdj=3735http://www.fotcom.biz/zoom.asp?id_zdj=3735 (Angkor Wat) http://www.fotcom.biz/zoom.asp?id_zdj=3743( Angkor Wat) http://www.fotcom.biz/zoom.asp?id_zdj=3746 (Angkor Wat) http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Jerusalem_Modell_BW_2.JPG&filetimestamp=20081203084719 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:WestWall-dome.jpg&filetimestamp=20041011183913 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Budapest_zsinagoga.jpg&filetimestamp=20090521012503 http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Budapest_Zsinagoga.png&filetimestamp=20050807015217 przygotował Mikołaj Machnikowski p


Pobierz ppt "Świątynie największych religii świata. Największe pod względem liczby wyznawców religie to: CHRZEŚCIJAŃSTWO - 2,1 mld wyznawców ISLAM- 1-1,3 mld wyznawców."

Podobne prezentacje


Reklamy Google