Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZYKŁADY DZIAŁAŃ INFRASTRUKTURALNYCH W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZYKŁADY DZIAŁAŃ INFRASTRUKTURALNYCH W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM."— Zapis prezentacji:

1 PRZYKŁADY DZIAŁAŃ INFRASTRUKTURALNYCH W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM

2 Tytuł projektu PARK HISTORYCZNY – RYCERZE BOGURODZICY Program operacyjny/ Inicjatywa wspólnotowa PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH NA LATA 2007 – 2013 Numer i nazwa działania ODNOWA I ROZWÓJ WSI Strona internetowa projektu Czas trwania od do Budżet projektu (w zł) ,92 ZŁ w tym kwota dofinansowania ,00 ZŁ Miejsce realizacji projektu TACZÓW - GMINA ZAKRZEW Województwo: MAZOWIECKIE Działania zrealizowane w ramach projektu II ETAP BUDOWY CENTRUM WSI TACZÓW – PROJEKT PARKU HISTORYCZNEGO – RYCERZE BOGURODZICY. 1.ZESPÓŁ RZEŹB PLENEROWYCH INSCENIZUJĄCYCH SPOTKANIE W 1409 ROKU KRÓLA WŁADYSŁAWA JAGIEŁŁY Z MOŻNYMI I KWIATEM RYCERSTWA ZIEMI MAZOWIECKIEJ. FIGURY NATURALNYCH ROZMIARÓW W CENTRALNYM MIEJSCU TACZOWA. 2.DIORAMA BITWY POD GRUNWALDEM WYM 5,5 M NA 10 M. OBRAZ OSADZONY W SPECJALNEJ KONSTRUKCJI Z OPRAWĄ TEATRALNĄ I SPECJALNĄ KURTYNĄ CHRONIĄCA PRZED USZKODZENIAMI. 3.KAMIENIE NARZUTOWE ŚWIADKOWIE DZIEJÓW Z DATAMI PODNIOSŁYCH WYDARZEŃ Z PRZESZŁOŚCI I KRÓTKIMI ŻYCIORYSAMI POSTACI Z EPOKI. 4.OŚWIETLENIE PARKOWE, OŚWIETLENIE DIORAMY, OŚWIETLENIE RZEŹB, PRACE PORZĄDKOWE.

3 Tytuł projektu BUDOWA ZESPOŁU BOISK WRAZ Z INFRANSTRUKTURĄ TOWARZYSZĄCĄ W MIEJSCOWOŚCI WRÓBLEWO Program operacyjny/ Inicjatywa wspólnotowa PROGRAM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH NA LATA 2007 – 2013 Numer i nazwa działania ODNOWA I ROZWÓJ WSI Strona internetowa projektu Czas trwania od do Budżet projektu (w zł) ,90 ZŁ w tym kwota dofinansowania ,00 ZŁ Miejsce realizacji projektu WRÓBLEWO - GMINA RADZANÓW Województwo: MAZOWIECKIE Działania zrealizowane w ramach projektu 1.BUDOWA ZESPOŁU BOISK WIELOFUNKCYJNYCH 2.BUDOWA PARKINGÓW I CIĄGÓW SPACEROWYCH W TYM W OKOLICY ZBIORNIKA WODNEGO 3.OGRODZENIE TERENU WRAZ Z SYSTEMEM OŚWIETLENIA 4.BUDOWA PLACU ZABAW I SCENY NA POTRZEBY WYDARZEŃ KULTURALNYCH I ROZRYWKOWYCH

4 PRZYKŁADY PRODUKTÓW TURYSTYCZNYCH W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM

5 Nazwa projektuCHATA ZA WSIĄ Podmioty uczestniczące w projekcie Gospodarstwo Agroturystyczne Anna Paradowska Adres gospodarstwa uczestniczącego w projekcie i inne dane kontaktowe Gospodarstwo Agroturystyczne Anna Paradowska Skaszewo Nowe Gzy Tel adresy stron Grupa docelowa projektu Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Rocznie w warsztatach uczestniczy od 2500 do 3000 osób, najczęściej uczniowie szkół podstawowych, przedszkoli, gimnazjów i liceów z Warszawy, Płocka i Kutna oraz innych miejscowości w promieniu 100 kilometrów. Syntetyczny opis prowadzonej działalności w projekcie Gospodarstwo współpracujące z ośrodkiem doradztwa rolniczego od ponad 10 lat, aktywnie uczestniczące w imprezach, wystawach, różnych formach doskonalenia, chętnie służy doradztwem i służy jako przykład do naśladowania w ofercie turystyki wiejskiej. Gospodarstwa oferuje wygodny i niezapomniany wypoczynek połączony z wieloma atrakcjami i niezapomnianymi wrażeniami. Do 5 pokoi gościnnych z łazienkami, wspaniałe domowe posiłki, sielska atmosfera. Gospodarze oprócz noclegu i wyżywienia zapewniają wiele możliwości aktywnego wypoczynku, jest plac zabaw, boisko do gry w piłkę, domowy zwierzyniec, przejażdżki konnym zaprzęgiem, spacery na kucykach wierzchem. Właściciele organizują zabawy dydaktyczno- ruchowe w plenerze (np. przeciąganie liny, zawody zręcznościowe). W ofercie opowieści o wsi dawnej – wystawa zabytkowego sprzętu rolniczego. Oprócz tego: ogniska, grill party w plenerze, możliwość wędkowania w zarybionych stawach (karaski i karpie, malowniczy teren nad stawami z miejscem na wielkie ognisko). Ponadto - Paintball sprzęt dla 10 graczy - przygotowane duże pole w plenerze. Sztandarowy produkt gospodarstwa to możliwość organizacji zajęć zielonej szkoły.

6 Nazwa projektuGINĄCE ZAWODY Podmioty uczestniczące w projekcie Zagroda Kurpiowska w Kadzidle Muzeum Kultury Kurpiowskiej Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle Adres gospodarstwa uczestniczącego w projekcie i inne dane kontaktowe Zagroda Kurpiowska w Kadzidle ul. Trasa Mazurska 1b Kadzidło tel adresy stron Grupa docelowa projektu Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Głównie grupy zorganizowane szkół podstawowych, gimnazjów i średnich Syntetyczny opis prowadzonej działalności w projekcie Projekt prowadzony dla zachowania specyficznych technik ciesielskich, stolarskich, plecionkarskich, tkackich, koronkarskich czy obróbki bursztynu, wytwarzania wycinanek, pisanek, kierców, kwiatów, palm wielkanocnych, przygotowania potraw i wypieków regionalnych oraz tańca, gadki i śpiewu. Warsztaty etnograficzne "Ginące Zawody", powtarzane są cyklicznie i dają możliwość zapoznania się z dawnymi technikami wytwarzania wyrobów rękodzieła ludowego oraz artystycznego w wielu dziedzinach. Pierwsza edycja warsztatów odbyła się w roku 2001 przyciągając ok uczestników w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle. Ich organizatorem był Oddział Kurpiowski STL w Ostrołęce przy współpracy Muzeum Kultury Kurpiowskiej, władz samorządowych i lokalnych placówek kultury oraz Związku Kurpiów. Od 2007 r. w realizację Warsztatów czynnie włączyło się Stowarzyszenie Artystów Kurpiowskich. Warto zaznaczyć, że kadzidlańskie Warsztaty Etnograficzne, mimo iż prezentowane są w ich trakcie różnorodne dziedziny miejscowej plastyki i rzemiosła, od 2003 r. przyjęły jedną, wiodącą w danym roku tematykę, która dominuje wśród zajęć i pokazów. W roku 2011 był to temat - Babska droga od pieca do proga. Warsztaty Etnograficzne znalazły już swe miejsce zarówno w kontynuacji miejscowej plastyki (uczestniczy w nich corocznie ponad 30 twórców ludowych), jak też w popularyzacji puszczańskiej sztuki ludowej. Na zajęcia plastyczne oraz próbowanie swych sił artystycznych przybywa w każdym roku od 3 do 4,5 tysiąca dzieci i młodzieży.

7 Nazwa projektuPODLASKI PRZEŁOM BUGU Podmioty uczestniczące w projekcie Gospodarstwo Agroturystyczne Józefa Bobińska Szkoła Przetrwania Serwal Adres gospodarstwa uczestniczącego w projekcie i inne dane kontaktowe Gospodarstwo Agroturystyczne Józefa Bobińska Klepaczew Sarnaki Tel./fax adres strony Grupa docelowa projektu Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym Całe rodziny Syntetyczny opis prowadzonej działalności w projekcie Gospodarstwo położone jest nad samą rzeką Bug, na terenie Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu, w okolicy znajduje się rezerwat przyrody Zabuże oraz porośnięte lasem uroczysko Trojan z piękną ścieżką przyrodniczą. Państwo Bobińscy prowadzą 18 – hektarowe, wielokierunkowe gospodarstwo rolne, gdzie poza szerokim asortymentem upraw polowych, warzywniczych i sadowniczych są różne zwierzęta (krowy, konie, świnie, kury, kaczki, indyki). Do dyspozycji gości rolnicy przygotowali 4 pokoje 2, 3 i 4 – osobowe, dwie łazienki, jadalnię z TV. Kwatera posiada wysoki standard, skategoryzowana jest przez Polską Federację Turystyki Wiejskiej Gospodarstwa Gościnne. Pani Józefa to prawdziwa mistrzyni w zakresie przygotowywania posiłków. Goście mają możliwość całodziennego wyżywienia. Gospodyni serwuje smaczne potrawy regionalne i domowe przetwory z mięsa, mleka, warzyw i owoców. Nawet największe niejadki nabierają tu wilczego apetytu. Synowie p. Bobińskich przygotowali szczególną atrakcję, którą są rejsy własnym, kolorowym statkiem po Bugu, obsługiwanym przez kapitana i majtka. Każdy rejs zaczyna się i kończy dźwiękiem z ligawki, a towarzyszy mu muzyka żeglarska. Do dyspozycji gości jest też motorówka i łódź. W gospodarstwie jest możliwość nauki jazdy konnej, przejażdżek bryczką, wozem czy saniami (w okresie zimy organizowane są przez gospodarzy kuligi), współpracują także ze szkołą przetrwania. Atrakcją dla gości są również ogniska, którym zawsze towarzyszy piękna muzyka ludowa - pieśni biesiadne w wykonaniu domowej kapeli. Przed domem dla najmłodszych przygotowano kącik z piaskownicą, huśtawkami i basenem. Na miejscu można wypożyczyć też rowery i sprzęt do wędkowania.

8 Nazwa projektuBIWAK PATRIOTYCZNY Podmioty uczestniczące w projekcie Gminny Zespół Kultury i Sportu w Jednorożcu Stowarzyszenie Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej Adres gospodarstwa uczestniczącego w projekcie i inne dane kontaktowe Gminny Zespół Kultury i Sportu w Jednorożcu Ul. Odrodzenia Jednorożec Tel./fax adresy stron Grupa docelowa projektu Młodzież z gmin: Jednorożec, Krasnosielc, Chorzele oraz Przasnysz. Syntetyczny opis prowadzonej działalności w projekcie Małe wzniesienie położone nad Orzycem z krajobrazem okalających łąk stało się 25 czerwca miejscem zorganizowania już po raz drugi Biwaku Patriotycznego. Głównymi organizatorami imprezy były dwa stowarzyszenia: Przyjaciele Ziemi Jednorożeckiej oraz Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Krasnosielckiej. Nieznane do tej pory dobrze wszystkim mieszkańcom miejsce stało się centralnym punktem łączącym mieszkańców przyległych gmin. Na historycznym miejscu postawiona została tablica opisująca wydarzenia sprzed 148 laty z Powstania Styczniowego. Podczas biwaku występuje Zespół Folklorystyczny Kalina z Jednorożca. W repertuarze zespołu pojawia się pieśń Chorał – Z dymem pożarów. Był to hymn powstańców styczniowych, najprawdopodobniej śpiewany przez powstańców podczas walk. W czasy walk z Powstania Styczniowego wprowadzają emerytowani historycy i nauczyciele. Elementem imprezy jest także wspólne śpiewanie piosenek przy ognisku, a także konkursy, m.in. na najciekawszy proporzec, konkurs kajakowy, konkurs Następcy Krzysztofa Adamka i inne. Jedną z atrakcji plenerowej imprezy jest zrzut cukierków z przelatującego nad łąkami samolotu, w kolejnych edycjach planuje się rekonstrukcje bitwy.

9 Nazwa projektuW GRZYBOWEJ ARCE Podmioty uczestniczące w projekcie Gospodarstwo Ekologiczne Ewy Smuk – Stratenwerth oraz Petera Stratenwertha Biopiekarnia W Grzybowskiej Arce Stowarzyszenie Ekologiczno – Kulturalne Ziarno Adres gospodarstwa uczestniczącego w projekcie i inne dane kontaktowe Gospodarstwo ekologiczne i ośrodek Arka Grzybów 1 / Słubice Tel./fax adresy strony Grupa docelowa projektu Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Rocznie w warsztatach uczestniczy od 2500 do 3000 osób, najczęściej uczniowie szkół podstawowych, przedszkoli, gimnazjów i liceów z Warszawy, Płocka i Kutna oraz innych miejscowości w promieniu 100 kilometrów. Syntetyczny opis prowadzonej działalności w projekcie Stowarzyszenie ZIARNO w małej wsi Grzybów (gmina Słubice, powiat płocki) od blisko dwudziestu lat organizuje warsztaty edukacyjne przeznaczone głównie dla dzieci i młodzieży. Program tych zajęć trwa najczęściej od do (choć w ofercie znajdują się pobyty dłuższe, np. 3 - dniowe). W trakcie zajęć uczestnicy poznają gatunki typowych dla Mazowsza zbóż, tajniki procesu mielenia ziaren oraz wypieku razowego chleba. Mają także zajęcia praktyczne w położonym tuż obok gospodarstwie ekologicznym Ewy i Petera Stratenwerthów, ucząc się np. opieki nad kozami i krowami. Inne oferowane przez gospodarstwo i stowarzyszenie zajęcia to: wycinankarstwo nawiązujące do wzorów z regionu sannicko-gąbińskiego, nauka tańca ludowego oraz pszczelarstwo. Wszystkie zajęcia mają charakter praktyczny, np. samodzielnie wyrabianie i formowanie małych chlebków, próby dojenia kóz, wykonywanie wycinanek czy świec z wosku pszczelego. Projekty do wyboru przez nauczycieli – warsztaty przyrodnicze; warsztaty zielarskie; warsztaty gleboznawcze; warsztaty papieru czerpanego itp. W trakcie warsztatów gospodarze podają dwa posiłki przyrządzone w oparciu o lokalne produkty. Gospodarstwo posiada certyfikat rolnictwa ekologicznego od 1992 roku i działa przy nim piekarnia. W gospodarstwie wodę ogrzewa system kolektorów słonecznych, funkcjonuje trzcinowa oczyszczalnia ścieków oraz toalety samokompostujace – wszystko w zgodzie z naturą. Gospodarstwo wydaje własne wydawnictwa m.in. pismo Wieści znad Wisły oraz autorski zestaw edukacyjny O czym śpiewają skowronki – ścieżką przez wieś

10 Nazwa projektuLEKCJE MUZEALNE Podmioty uczestniczące w projekcie Gospodarstwo Agroturystyczne U Bursztyna Laury i Zdzisława Bziukiewiczów Prywatne Muzeum Kurpiowskie w Wachu Adres gospodarstwa uczestniczącego w projekcie i inne dane kontaktowe Prywatne Muzeum Kurpiowskie Wach Kadzidło Tel lub adresy stron Grupa docelowa projektu Dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym w grupach zorganizowanych. Całe rodziny wraz z pobytem. Dorośli w grupach lub indywidualnie. Syntetyczny opis prowadzonej działalności w projekcie Muzeum mieści się na terenie gospodarstwa we wsi Wach położonej w samym środku Puszczy Kurpiowskiej, w połowie drogi między Kadzidłem a Myszyńcem, przy trasie 53 z Warszawy na Mazury. W chwili obecnej w muzeum zgromadzonych około 3 tys. eksponatów, dotyczących dawnego życia Kurpiów. W grudniu 2009 r. została otwarta też powozownia. Eksponaty zostały podzielone na tematyczne działy: Tkactwo, Bursztyniarstwo, Stolarstwo, Szewstwo, Plecionkarstwo, W domu, W zagrodzie, Bartnictwo, Strój, Stajnia, Rzemiosło. Od września 2010 r. otwarta została XIX wieczna kopalnia bursztynu w Wachu przy Muzeum Kurpiowskim. Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne. Kopalnia bursztynu dostępna tylko w formach lekcyjno - warsztatowych Zbiory ciągle się powiększają, gdyż cały czas właściciele starają się ocalić od wyrzucenia na śmieci, oddania na złom czy spalenia przedmiotów dawnego użytku, niepotrzebnych współczesnym gospodarzom. Oprócz zwiedzania Muzeum Kurpiowskiego, można się umówić na warsztaty (przykładowo - kopanie bursztynu; obróbka kurpiowska bursztynu; wyrób kwiatów z bibuły; karty pocztówkowe i okolicznościowe; koronka frywolitka; len - poszczególne etapy obróbki; wyrób palm wielkanocnych; maszyny rolnicze; gry i zabawy wiejskie; kulinaria; prezentacja gatunków zbóż i innych roślin) lub na całodzienne bloki zajęć tematycznych: Kartoflany dzień w Muzeum Kurpiowskim w Wachu oraz Jesień w polu i zagrodzie w Muzeum Kurpiowskim w Wachu. Dla dorosłych i całych rodzin przygotowana jest oferta kurpiowskiej biesiady – połączenie przygotowania ze wspólną konsumpcją; historie potraw, tradycyjne receptury.


Pobierz ppt "PRZYKŁADY DZIAŁAŃ INFRASTRUKTURALNYCH W WOJEWÓDZTWIE MAZOWIECKIM."

Podobne prezentacje


Reklamy Google