Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sarmatyzm. Styl życia szlachty Ideologia szlachecka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sarmatyzm. Styl życia szlachty Ideologia szlachecka."— Zapis prezentacji:

1 Sarmatyzm

2 Styl życia szlachty Ideologia szlachecka

3 Czym był sarmatyzm? Sarmatyzm to: styl życia szlachty w XVII wieku, rozbudowana ideologia szlachecka, poczucie przedmurza chrześcijaństwa przez polską szlachtę, obyczaj, światopogląd i rodowód jaki przypisywała sobie szlachta, połączenie tradycji Wschodu i Zachodu, nurt ziemiański w Baroku.

4 Wygląd typowego Sarmaty wąsy, wyprostowana postura ciała, otyły mężczyzna, pasy, żupany i futra z gronostajów, w ubiorze i wizerunkach szlachciców dominuje kolor żółty, pomarańczowy wisiory i naszyjniki, dzieci wyglądały jak dorośli.

5 Cechy Sarmaty pobożność, umiłowanie przepychu i ostentacji, zamożność i materializm, głupota, naiwność, łatwowierność, brak szacunku dla nieprzyjaciela, zaradność, męstwo i odwaga, tradycjonalizm i konserwatyzm, porywczość, ksenofobia (niechęć do cudzoziemców), megalomania (ideał, brak wad).

6 Wzorzec SarmatyAntywzorzec Sarmaty patriotyzm, lojalność, pobożność, mądrość i rozsądek, wrażliwość, siła i męstwo, odwaga, doskonały strateg podczas bitwy. nietolerancja religijna, materializm, chciwość, pijaństwo, prywata, lenistwo, anarchia, samowola.

7 Galeria

8

9

10

11 Mateusz Muryjas, kl. 2c Dziękuję za uwagę.


Pobierz ppt "Sarmatyzm. Styl życia szlachty Ideologia szlachecka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google