Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sarmatyzm.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sarmatyzm."— Zapis prezentacji:

1 Sarmatyzm

2 Definicja Siedemnastowieczna kultura szlachecka, która obejmowała obyczaj, światopogląd i rodowód, jaki przypisywali sobie sarmaci polscy. Szlachta uważała się za potomków starożytnego rodu Sarmatów, który miał niegdyś przybyć nad Wisłę i tu się osiedlić. Sarmatyzm łączył w sobie tradycję Wschodu i Zachodu. Należy do nurtu ziemiańskiego w baroku.

3 Jak wyglądał Sarmata? Wąsy Podgolona broda Proste spojrzenie
Pochodzenia wschodniego był kontusz, którzy poprzez Węgry trafił do Polski na przełomie XVII i XVIII w., wraz żupanem i ozdobnym pasem stając się strojem narodowym. Pod kontuszem znajdował się żupan; na nogach – pludry; na głowie – kołpak z czaplimi piórami; u boku – turecka ozdobna szabla.

4 Szlachcic w kontuszu

5 Jaki charakter miał Sarmata?
ZALETY religijność kult tradycji patriotyzm honor waleczność WADY dewocja konserwatyzm anarchia poczucie wyższości brak tolerancji religijnej

6 Jan Norblin, „Szlachcic polski”

7 „Portret sentymentalny” polskiego Sarmaty
W literaturze z tęsknotą i nostalgią sarmacki świat przedstawili: Aleksander Fredro, Adam Mickiewicz i Henryk Sienkiewicz. Typową postacią Sarmaty był Onufry Zagłoba, bohater „Trylogii” Sienkiewicza. Jest dobroduszny i bardzo pomysłowy. Ma charakterystyczną dla szlachty skłonność do pijaństwa i pieniactwa. Jednak to jeden z najbardziej lubianych bohaterów „Trylogii”.


Pobierz ppt "Sarmatyzm."

Podobne prezentacje


Reklamy Google