Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Spotkanie ze sztuką Znani malarze.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Spotkanie ze sztuką Znani malarze."— Zapis prezentacji:

1 Spotkanie ze sztuką Znani malarze

2 Vincenty van Gogh ( ) „Tak w życiu, jak i w ma­lar­stwie mogę so­bie po­radzić bez pa­na Bo­ga. Nie mogę na­tomiast is­tnieć ja –  człowiek cier­piący, bez cze­goś większe­go ode mnie, cze­goś, co wy­pełnia całe mo­je życie –  bez siły twórczej.”

3 Vincenty van Gogh ( ) urodził się w Groot Zundert, wiosce położonej blisko Bredy w Holandii w marcu 1853 roku. Jego ojciec od 1849 roku był tam pastorem. Vincent miał pięcioro rodzeństwa: Annę, Theo, Elisabeth, Wilhelmien i Cornelisa. W rodzinnym domu spędził pierwsze 16 lat życia, zanim przeniósł się do Hagi, gdzie podjął pracę w galerii marszandów.

4 na przedmieście Londynu.
W 1873 roku van Gogh zostaje przeniesiony do galerii w Londynie. Tam zakochuje się w córce swoich gopodarzy Eugenie Loyer. Jednak ona, będąc już zaręczona odrzuca propozycję małżeństwa ze strony Vincenta. Van Gogh zostaje przez ojca i wujka wysłany do Paryża. Alienacja i załamanie doprowadziły do utraty pracy w galerii. Po krótkim okresie pracy w księgarni, czując powołanie religijne van Gogh zostaje pomocnikiem nauczyciela w anglikańskiej szkole w Anglii, a następnie przenosi się na przedmieście Londynu. licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl)

5 Van Gogh jest ciekawą postacią, choć niewątpliwie miał trudny charakter. Podejmował się różnych zawodów, ale ciągle spotykała go klęska. Wydawało się nawet, że odnalazł swoje powołanie życiowe, kiedy został Kaznodzieją. licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl)

6 W 1880 roku van Gogh zaczął uczyć się malarstwa
W 1880 roku van Gogh zaczął uczyć się malarstwa. Przypadek Holendra jest o tyle fascynujący, że jego twórczość trwała 10 lat. Pierwsze pięć to był czas prób, a następne pięć świadomej dojrzałej twórczości, genialnej pracy, która dała znakomite wyniki.  Najważniejszym jego dziełem z tego początkowego okresu jest obraz "Jedzący kartofle”. W ciągu tych pierwszych pięciu lat namalował kilkaset obrazów. licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl)

7 We Francji przez jakiś czas gościł u niego inny wielki malarz – Paul Gauguin, który miał równie trudny charakter co Vincent. W pewnym momencie doszło między nimi do kłótni. Niestety intensywność pracy Holendra, jego psychika, która wymagała stałych napięć, spowodowały, że od konfliktu z Gauguinem nastąpił kryzys. Znana wszystkim jest historia kiedy van Gogh usiłując najpierw zaatakować Gauguina, a potem przenosząc ten wrogi gest na siebie samego,  23 grudnia 1888 odciął sobie ucho!

8 Najsłynniejsze dzieła
Vincentego van Gogha

9 „Autroportret” Vincenty van Gogh namalował w ciągu swego życia 38 autoportretów. Pierwszy zachowany autoportret van Gogha pochodzi z 1886 roku. W Paryżu powstało najwięcej autoportretów (27 obrazów). Jeden z ostatnich namalowanych w Paryżu. licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl)

10 „Słoneczniki” Jest to seria obrazów namalowanych przez Vincentego van Gogha, zawierających motyw słoneczników. Powstało ogółem 11 obrazów. Wraz z takimi obrazami jak „Mona Lisa” Leonarda da Vinci ”Słoneczniki” uznawane są za najbardziej rozpoznawalne arcydzieła malarstwa światowego. licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl)

11 „Żółty dom” W maju van Gogh wynajął niewielki dom, mający po dwa pokoje na parterze i na piętrze. Wkrótce po wprowadzeniu się namalował obraz, przedstawiający jego nowe lokum. Mieszkał w nim wspólnie z Paulem Gauginem  w listopadzie i grudniu. Obraz jest jednym z jego najbardziej śmiałych i spontanicznych dzieł.. licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl)

12 Koniec Opracowanie: Jarosław M. Maria B. Ewelina B. . Kl. IV a i V SP
ZSOS Nr 17 w Kielcach Pod kierunkiem pani Kingi Kęckiej licencja Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl)

13 Źródła z których korzystałyśmy…
 Vincenty van Gigh. Wyszukano r., w: Vincenty van Gogh. Wyszukano r. w: Słoneczniki. Vincenty van Gogh. Wyszukano r. w:


Pobierz ppt "Spotkanie ze sztuką Znani malarze."

Podobne prezentacje


Reklamy Google