Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SALZBURG.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SALZBURG."— Zapis prezentacji:

1 SALZBURG

2 Salzburg Salzburg – miasto w północno-zachodniej Austrii, stolica kraju związkowego Salzburg. Położone w pobliżu granicy z Niemcami w Alpach. Miejsce urzędowania polskiego konsula honorowego. Miasto jako ważne centrum turystyczne oraz sportów zimowych jest jedną z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowości w Austrii. Stare miasto Salzburga o dużych walorach historycznych zostało wpisane na Listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

3 Kawiarnie Salzburga W obozie Kary Mustafy znalezione zostają zapasy kawy. W całej Austrii zaczynają powstawać kawiarnie. Pierwszą tego typu kawiarnią w Salzburgu zostaje istniejąca do dziś Café Tomaselli. Kawiarnia ta jest najstarszą do dziś istniejącą kawiarnią Europy Zachodniej. Bywali w niej: Wolfgang Amadeusz Mozart, Michael Haydn, Hugo von Hofmannsthal i Max Reinhardt. Nieco później powstaje druga tradycyjna kawiarnia – dziewiętnastowieczna Café Fürst.

4

5 Główne zabytki miasta i atrakcje turystyczne
Salzburg jest szczególnie lubianym miejscem przez turystów. W sezonie turystycznym liczba turystów przekracza liczbę mieszkańców. Najbardziej odwiedzane atrakcje turystyczne miasta to:

6 Festung Hohensalzburg
Festung Hohensalzburg dosłownie Forteca Wysokiego Salzburga, to zamek w Salzburgu usytuowany na wzgórzu Festungsberg, nad miastem. Ma szerokość 250 m, długość 150 m i jest jednym z największych zamków średniowiecznych w Europie. Zamek-Forteca w Salzburgu jest najczęściej zwiedzanym miejscem przez turystów.

7

8

9 Pałac Mirabell z ogrodami
Budynek powstał w 1606 roku z rozkazu Wolfa Dietricha. Najsłynniejszą częścią Pałacu jest Sala Marmurowa (słynąca z tego, że jest najpiękniejszą salą ślubów w całej Europie Środkowej), do której prowadzą Schody Aniołów. Ogród do dnia dzisiejszego funkcjonuje w nienaruszonym stanie, wciąż posiada tą samą formę. Jego centrum zaś stanowi fontanna.

10

11

12

13 Sala Marmurowa w Pałacu

14 Klasztor św. Piotra Klasztor św. Piotra w Salzburgu najstarszy, do dziś istniejący, klasztor benedyktynów na terenie niemieckojęzycznym. Założony przez św. Ruperta w 696 roku podczas jego podróży misyjnej w Alpach Południowych. W Klasztorze św. Piotra znajduje się najstarsza biblioteka w Austrii.

15

16 Klasztor Nonnberg – zakon żeński założony przez Św. Ruperta
Klasztor Nonnberg – zakon żeński założony przez Św. Ruperta. Najstarszy ciągle działający klasztor w Europie

17

18 Dom narodzin Mozarta przy Getreidegasse 9

19

20 Red Bull „Hangar 7” - Muzeum lotnictwa w Salzburgu
Muzeum wybudowane bezpośrednio przy lotnisku w Salzburgu jest najbardziej spektakularnym obiektem, pełnym niezwykłych samolotów – piękne i bogato wyposażonym, gdzie spotkały się: Sztuka, pasja i technika.

21

22 Festiwal w Salzburgu Festiwal w Salzburgu - jest uznawany za największy letni festiwali muzyki i teatru w Europie trwający 5 tygodni (późny lipiec - koniec sierpnia).

23

24 Tydzień Mozartowski Tydzień Mozartowski – coroczne wydarzenie w Salzburgu, które ma miejsce podczas okresu wokół dnia urodzin Mozarta, 27 stycznia. Impreza organizowana jest przez międzynarodową fundację Mozarteum, grupującą światowej sławy dyrygentów, solistów, śpiewaków, orkiestr i zespołów.

25

26 Znane osoby urodzone w Salzburgu

27 Wolfgang Amadeusz Mozart
Kompozytor urodzony i wychowany w Salzburgu. Pracował tutaj dla arcybiskupa w latach , zanim został przez niego wyrzucony i wyjechał do Wiednia. Rodzina Mozarta jest pochowana na małym cmentarzu w centrum miasta.

28 Christian Andreas Doppler
Christian Doppler – fizyk i matematyk austriacki urodzony w Salzburgu. Znany z odkrycia efektu zwanego od jego imienia efektem Dopplera.

29 Hans Makart Hans Makart – malarz, grafik i projektant dekoracji wnętrz, przedstawiciel akademizmu. Jego imieniem "Makartplatz" został nazwany jeden z placów Salzburga.

30 Roland Ratzenberger Roland Ratzenberger – kierowca Formuły 1. Zginął podczas treningu San Marino Grand Prix w 1994 roku.

31 Mozartkugel Mozartkugel- czekoladki w kształcie kuli, stworzone przez cukiernika Paula Fürsta w Salzburgu w 1890 roku i nazwane na cześć Wolfganga Amadeusza Mozarta jego nazwiskiem. Początkowo nazywane były Mozartbonbon (cukierki Mozarta). Jedynie cukiernia Fürst sprzedaje oryginalne czekoladki, wszystkie inne są ich naśladownictwem.

32 Dziękujemy za obejrzenie
Wykonały: Klaudia Fudali Magdalena Szydłowska Małgorzata Chrząściel


Pobierz ppt "SALZBURG."

Podobne prezentacje


Reklamy Google