Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Patron Szkoły Podstawowej nr 32 przy ulicy Bałtyckiej 59 w Bydgoszczy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Patron Szkoły Podstawowej nr 32 przy ulicy Bałtyckiej 59 w Bydgoszczy"— Zapis prezentacji:

1 Patron Szkoły Podstawowej nr 32 przy ulicy Bałtyckiej 59 w Bydgoszczy
Florian Kaja Patron Szkoły Podstawowej nr 32 przy ulicy Bałtyckiej 59 w Bydgoszczy

2 Życiorys Florian Kaja urodził się 3 maja 1895 w Dziembowie.
Jego rodzicami byli Konstanty i Strzeżysława.

3 Życiorys Florian w swej rodzinnej miejscowości ukończył szkołę powszechną. Wstąpił do Seminarium Nauczycielskiego. Zaliczył tylko dwa lata, bo powołano go do służby wojskowej. W 1914 roku zwolniono go z wojska i wrócił do rodziców mieszkających już wówczas w Ottrach. W miejscowej szkole rozpoczął pracę jako polski nauczyciel.

4 Świadectwo szkolne Florian Kaji

5 Życiorys W 1920 roku zdał w Państwowym Seminarium Nauczycielskim egzamin dojrzałości. Od lutego 1921 roku zaczął pracę w Powszechnej Szkole Publicznej w Nowej Wsi Ujskiej. W 1923 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego Poznańskiego powołało Kaję do pełnienia obowiązków nauczyciela w szkole ćwiczeń w Państwowym Seminarium Nauczycielskim (od 1938 r. Państwowe Liceum Pedagogiczne) w Bydgoszczy. Był wzorowym nauczycielem i doskonałym wychowawcą.

6 Po latach, gdy założył już własną rodzinę, jego dom stał się poważną placówką kulturalną i narodową wśród Polaków żyjących w ówczesnym powiecie reszelskim.

7 Walczył w pierwszych dniach Powstania Wielkopolskiego w grudniu 1918 roku, po czym przedostał się do Warszawy i wstąpił w szeregi Wojska Polskiego. Po rocznej służbie Floriana Kaję skierowano do pracy w wydziale propagandy. Organizował wiece, rozwoził ulotki, prowadził prace agitacyjne i propagujące polskość na Warmii.

8 Dyplom dla Floriana Kaji za walkę o szkołę polską

9 Przyczynił się do spolonizowania tej mocno zniemczonej wsi
Przyczynił się do spolonizowania tej mocno zniemczonej wsi. Dnia 1 maja 1922 roku objął kierownictwo 4-klasowej szkoły powszechnej w Morzewie, także w powiecie chodzieskim. Kierownikiem tej szkoły pozostał do 30 listopada 1923 roku. W Morzewie zorganizował Stowarzyszenie Młodzieży i kursy oświatowe dla młodzieży pozaszkolnej, na których prowadził wykłady.

10 Florian Kaja po zdaniu egzaminu nauczycielskiego

11 W październiku 1939 r. hitlerowcy aresztowali Floriana Kaję oraz jego brata Leona i uwięzili w Tymczasowym Obozie dla Internowanych.

12 Dnia 1 listopada wraz z grupą nauczycieli, bracia zostali zamordowani w Dolinie Śmierci w Fordonie.

13 Obecnie zwłoki spoczywają na Cmentarzu Bohaterów na Wzgórzu Wolności.

14 Florian Kaja naszym patronem
Dnia 14 października 1989 roku dobiegły końca trwające od 16 stycznia 1987 roku przygotowania do nadania naszej szkole  imienia. Otrzymaliśmy zaszczytne imię Floriana Kaji, wybitnego bydgoskiego nauczyciela. Młodzież i Rada Pedagogiczna wybrała jego sylwetkę spośród wielu godnych postaci. Na uroczystość, oprócz przedstawicieli władz miejskich i wojewódzkich, zaproszono również rodzinę Patrona. Obecni byli jego synowie: Henryk, Lech i Jerzy, wnuki i prawnuki. Odczytany został akt nadania imienia szkole oraz odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci Patrona. Podczas uroczystości po raz pierwszy odśpiewano hymn szkoły, którego słowa nawiązują do życia Floriana Kaji.

15 Tablica pamięci w naszej szkole

16 Tablica przy ul. Seminaryjnej

17 Dziękujemy za uwagę. Sandra Hetzig, Ignacy Czachorowski,
Daniel Żółtowski, p. Daria Pilich


Pobierz ppt "Patron Szkoły Podstawowej nr 32 przy ulicy Bałtyckiej 59 w Bydgoszczy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google