Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Informatyczny rys historyczny. 14 lutego 1946r. – Electronic Numerical Interpreter And Calculator (ENIAC) 1948r. – MARK I – pierwszy programowalny komputer.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Informatyczny rys historyczny. 14 lutego 1946r. – Electronic Numerical Interpreter And Calculator (ENIAC) 1948r. – MARK I – pierwszy programowalny komputer."— Zapis prezentacji:

1 Informatyczny rys historyczny

2 14 lutego 1946r. – Electronic Numerical Interpreter And Calculator (ENIAC) 1948r. – MARK I – pierwszy programowalny komputer 1953r. – pierwszy seryjny komputer (IBM) 1965r. – IBM zaprzestał dostarczania kodu źródłowego 1975r. – Bill Gates i Paul Allen założyli firmę Microsoft 1976r. – rejestracja firmy Apple Computer 1981r. – pierwszy komputer osobisty (IBM PC)

3 Rodzaje licencji Nie wyłączneWyłączne

4 Programy typu SHAREWARE: Kopiujemy je za darmo z Internetu lub z czasopisma Możemy z nich korzystać (najczęściej) około 30 dni Po tym czasie trzeba je usunąć lub zapłacić Niektóre programy mają blokady funkcji

5 Programy typu FREEWARE: W pełni funkcjonalne darmowe aplikacje Czas ich użytkowania nie jest ograniczony Przykłady: –MS Internet Explorer

6 Programy typu ADWARE: Możemy ich używać bezpłatnie, ale jesteśmy skazani na oglądanie reklam Dotyczy to programów on-line Niekiedy po zapłaceniu znikają reklamy Przykładem jest program GetRight

7 Co oznaczają skróty: FSF, GNU i BSD

8 GNU Public Licence (fragmenty)

9 „Publiczna licencja GNU ma umożliwić użytkownikom oprogramowania jego kopiowanie i modyfikowanie oraz zapewnić darmowość dla wszystkich użytkowników.” „Programy objęte licencją GNU mogą, ale nie muszą być rozpowszechniane bezpłatnie”

10 „Można kopiować i rozprowadzać niezmienione kopie kodu źródłowego Programu, w takiej postaci, w jakiej go otrzymano, na dowolnym nośniku, pod warunkiem, że do każdej kopii dołączona zostanie widoczna informacja o prawach autorskich i o braku gwarancji na program.”

11 „Można modyfikować kopię Programu i kopiować jego dowolne fragmenty, co upoważnia do tworzenia nowych dzieł opartych o Program, oraz do kopiowania i rozpowszechniania ich zgodnie z...” licencją GNU

12 „Po przekazaniu kopii Programu (albo dzieła opartego na Programie) innemu użytkownikowi nabywa on wszelkie prawa, które posiadała osoba będąca pierwotnie w posiadaniu Programu, dotyczące kopiowania, dystrybucji i modyfikacji.”

13 „Jeżeli w Programie nie jest określona wersja licencji, można wybrać dowolną wersję opublikowaną kiedykolwiek przez Free Software Foundation.”

14 „Ponieważ Program objęty jest licencją nie przewidującą pobierania żadnych opłat, NIE JEST ON OBJĘTY ŻADNĄ GWARANCJĄ w zakresie dozwolonym przez obowiązujące prawo.”

15 „W żadnym wypadku, chyba że jest to wymagane przez odpowiednie prawo lub została wyrażona pisemna zgoda, osoba posiadająca prawa autorskie czy inne osoby współuczestniczące w tworzeniu Programu NIE MOGĄ BYĆ OBCIĄŻONE ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ za ewentualne szkody powstałe w wyniku działania programu.”

16 serek@oeiizk.waw.pl Piotr Seredyński


Pobierz ppt "Informatyczny rys historyczny. 14 lutego 1946r. – Electronic Numerical Interpreter And Calculator (ENIAC) 1948r. – MARK I – pierwszy programowalny komputer."

Podobne prezentacje


Reklamy Google