Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Śladami Janusza Kusocińskiego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Śladami Janusza Kusocińskiego"— Zapis prezentacji:

1 Śladami Janusza Kusocińskiego

2 Dom rodzinny- -młodość i sport
„Kształcić duszę cnotami, umysł słowami, a ciało sportem” -J. Kusociński

3 Janusz Kusociński urodził się 15 stycznia 1907 roku w Warszawie
Janusz Kusociński urodził się 15 stycznia 1907 roku w Warszawie. Pochodził z wielodzietnej rodziny kolejarskiej. Ojciec jego-Klemens był urzędnikiem kolejowym, ale niebawem po urodzeniu Janusza przeniósł się z rodziną do Ołtarzewa, koło Ożarowa, gdzie założył gospodarstwo ogrodnicze. Matka--Zofia ze Śmiechowski zajmowała się domem i wychowaniem sześciorga dzieci. Janusz był najmłodszym dzieckiem małżeństwa Kusocińskich. Miał dwóch braci oraz trzy siostry.

4 Rodzice Janusza Kusocińskiego

5 Janusz od najmłodszych lat był niesforny i uparty
Janusz od najmłodszych lat był niesforny i uparty. Rodzice mieli z nim wciąż wiele kłopotu. Nazywali go często łobuzem. Lubił ścigać się z psami, chętnie zajmował się końmi. Uwielbiał nade wszystko sport. Do jego uprawiania zachęcał go starszy brat Zygmunt, który był mistrzem gry w palanta.

6

7 Kiedy podrósł, zaczął dojeżdżać pociągiem do Prywatnej Szkoły Powszechnej Nawrockiego w Warszawie. Jego ojciec gardził sportowcami, a cenił wiedzę. Janusz jednak zamiłowania do nauki nie wykazywał.

8 Świadectwo szkolne Kusego

9 Chłopcy grali zimą i latem. Buty starczały zaledwie na 3 miesiące
Chłopcy grali zimą i latem. Buty starczały zaledwie na 3 miesiące. Matka Janusza często narzekała, że sport został wymyślony na złość rodzicom. Pragnieniem Kusocińskich było, aby ich najmłodszy syn objął w przyszłości prowadzone przez nich gospodarstwo. Stąd zamierzali skierować go do szkoły ogrodniczej, przygotowującej wszechstronnie i solidnie do zawodu, nie dającej jednak świadectwa dojrzałości.

10 Zgodnie z wolą rodziców 18-letni Janusz rozpoczął trzyletnią naukę w Państwowej Średniej Szkole Ogrodniczej w Warszawie, zwanej krótko „Pomologiem”. W szkole zorganizowano drużynę piłkarską „Pretoria” i piłka nożna podbiła serce Janusza bez reszty. Ogrodnictwo nie interesowało go w ogóle. Jako uczeń był psotny i gadatliwy, w klasie pełnił rolę zawodowego „podpowiadacza”. Chłopiec był nieśmiały i skryty. Aby mieć powodzenie u dziewcząt, uczył się tańczyć. Uwielbiał oberki i mazurki.

11 W latach szkolnych grał w drugorzędnych klubach B i C klasowych
W latach szkolnych grał w drugorzędnych klubach B i C klasowych. Mając 17 lat został członkiem Robotniczego Klubu Sportowego „Sarmata” na Woli. Coraz częściej marzył o dojściu do sławy takich piłkarzy jak Kuchar, czy Kałuża. Futbol był mu wszystkim. Rodzice nadal byli na niego oburzeni, a on wbrew ich woli, był rozkochany w piłce. O lekkoatletycznej karierze Kusocińskiego zadecydował przypadkowy start w biegach sztafetowych podczas zawodów klubów robotniczych w Warszawie. W latach swoje zainteresowania sportowe dzielił Kusy między lekkoatletykę a piłkę nożną.

12 Biegi sztafetowe

13 Droga do sławy „Jestem szczęśliwy, że mogłem swoim wynikiem przyczynić się do rozsławienia imienia Polski i do uświetnienia sportu polskiego” -J. Kusociński

14 8 września 1928 rok - pierwsze Mistrzostwa Polski
8 września 1928 rok - pierwsze Mistrzostwa Polski. Janusz Kusociński zgłosił swój udział w biegu na 5000m. W tej trasie prowadził od startu do mety pokonując wielu przeciwników. Niespodziewanie pobił rekord Polski z czasem 15:41,0 min. (stawał w rzędzie biegaczy klasy europejskiej).

15 Kilka dni później do Polski na stałe przybył Stanisław Petkiewicz (biegacz o klasie międzynarodowej). Był to groźny rywal dla Kusocińskiego. Obaj zmierzyli się na trasie 3000m. W trakcie biegu Petkiewicz zszedł z bieżni, a Janusz uzyskując czas 8:54,2 min ustanowił na tym dystansie nowy rekord Polski poprawiając go aż o 13 sek.

16 Janusz Kusociński i Stanisław Petkiewicz

17 16-17 września 1928 rok Praga - Kusociński bierze udział w pierwszym meczu lekkoatletycznym Polska-Czechosłowacja. Tam startując w towarzystwie doskonałych biegaczy czeskich na dystansie 5000m odnosi wyraźne zwycięstwo i z czasem 15:34,0 min. ustanawia nowy rekord Polski.

18 Janusz Kusociński startuje w między miastowym meczu lekkoatletycznym Warszawa - Wilno. Osiągnął w biegu na 1500m czas 4:06,0 min (0,1 sek. gorszy od rekordu Polski należącego do Forysia) oraz ustanowił nowy rekord Polski na trasie 5000m czas 15:17,8 min.

19 Warto zwrócić uwagę ,że Kusociński ustanawiał rekordy przez systematyczne treningi i wiarę w siebie.

20 Jedne z ćwiczeń rozgrzewających Janusza

21 Jesień 1928 rok –Janusz Kusociński został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w 36 pułku piechoty na Pradze. Od tamtej pory jego kondycja pogarsza się. Przegrywa dwa biegi z Petkiewiczem na trasach 5000m i 3000m. Czuł się upokorzony i załamany, gdyż nie znosił porażek.

22 Nieco później wygrywa bieg przełajowy na 10 000m uzyskując tam tytuł mistrza Polski.
W czasie trasy Warszawa - Wilno doznaje kontuzji kolana i przez pewien czas przebywa w szpitalu.

23 Grudzień 1928 rok –Janusz składa przysięgę wojskową i zostaje skierowany do szkoły podoficerskiej, którą ukończył 10 marca 1929 roku na piątym miejscu w stopniu kaprala. Przez tyle obowiązków i śmierć swojej siostry Haliny nie miał czasu na kontynuowanie treningów. Wkrótce dzięki pomocy kapitana Grossa , Janusz został przeniesiony do Okręgowego Ośrodka WF.

24 Kwiecień 1929 rok -Kusociński przegrywa bieg przełajowy, najpierw w Łodzi, a później w Warszawie.
3 maja 1929 rok -start w Biegu Narodowym, w którym uczestniczyło ponad 400 zawodników. Do mety przybiegł na trzeciej pozycji. Kilka dni później znowu uległ Petkiewiczowi w Poznaniu.

25 1-2 czerwca 1929 rok -odbył się w Rydze Trójmecz Bałtycki między reprezentacjami Estonii, Łotwy i Polski. Tam Kusociński był pierwszy w biegu na 1500m o raz drugi w dystansach 5000m i m. W trakcie zawodów doznał silnego zapalenia ścięgna zginaczy i po powrocie przeleżał 5 tygodni w szpitalu.

26 Sierpień 1929 rok - start Janusza w na mistrzostwach armii, gdzie w rywalizacji na 3000m był trzeci, a w biegu na 5000m wycofał się z bieżni. Przygnębiony wracał do stolicy, kontynuować dalej kurację. Kilka dni później do Warszawy przyjechał Paavo Nurmi. Następnego dnia doszło do pojedynku Nurmiego i Petkiewicza na dystansie 3000m. Kusociński nie dysponując dobrą formą po kontuzji obserwuje bieg jako kibic. Wtedy Petkiewicz odnosi zwycięstwo nad wielkim Finem z czasem 8:45,0 min.

27 Pavo Nurmii i Stanisław Petkiewicz utrzymujący się na pierwszej pozycji

28 Wiosna 1930 rok -Kusociński wygrywa bieg przełajowy w Katowicach, a nieco później pokonuje Petkiewicza w Biegu Narodowym. Czerwiec 1930 rok –Kusociński ustanawia nowy rekord Polski w biegu na 1500m z czasem 3:59,6 min. Po tygodniu ten rekord odebrał mu Stanisław Petkiewicz z czasem 3:57,6 min.

29 Wkrótce Janusz wystartował w Warszawie w biegu na 5000m z mniej reformowanymi Finami, których pokonał i uzyskał czas 14:59,4 min, będący nowym rekordem Polski. Kusy stawał się znów zawodnikiem wielkiej klasy.

30 Jako cywil Janusz statrował w tradycyjnym Trójmeczu Bałtyckim w Tallinie, gdzie w ciągu dwóch dni wygrał biegi na 800, 1500, 5000 i m, uzyskując za to tytuł bohatera meczu. Razem z Petkiewiczem udali się do Londynu ,gdzie obaj ulegli w biegu na 4 mile angielskie (6437m) Vrataneowi. Tydzień później Kusociński uzyskał tytuł mistrza Polski w biegu na 5000m.

31 Lato 1930 rok -przybyli do Warszawy biegacze japońscy
Lato 1930 rok -przybyli do Warszawy biegacze japońscy. Janusz startował z nimi na trasie m uzyskał tam znakomity czas 31:39,8 min czyli nowy rekord Polski.

32 Wrzesień 1930 rok -odbył się w Bernie międzypaństwowy mecz lekkoatletyczny Polska- Czechosłowacja. Tam Janusz pokonał Petkiewicza i Czechów.

33 Kilka dni później obaj rywale zmierzyli się z finem Paavo Nurmim w biegu na 5000m. Bieg wygrał Nurmi (14:54,0), drugi był Kusociński (14:55,6), a trzeci Petkiewicz (15:20,6). Janusz przegrał z finem, gdyż bał się potęgi jego nazwiska i wielkiej sławy. Nurmi złożył gratulacje Kusemu i wróżył mu wielką przyszłość.

34 Janusz Kusociński przed startem z wielkim Paavo Nurmim (pierwszy od prawej strony) na biegu 5000m

35 Kusociński już w 1930 roku zaliczał się do czołówki długodystansowców świata. Jego trener Aleksander Klumberg (na zdjęciu) był pełen podziwu dla niezwykłej wytrzymałości i uporu podopiecznego.

36 3 maja 1930 rok -Kusociński jeszcze raz potwierdził potęgę nad Petkiewiczem zostawiając go 100m z tyłu w Biegu Narodowym odbywającym się na Okęciu. Styczeń 1931 rok -Janusz dostąpił goszczenia z najlepszymi sportowcami Polski na przyjęciu w Zamku Królewskim, zorganizowanym przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego.

37 Zamek Królewski w Warszawie

38 2 luty 1931 rok -Kusociński startował w pierwszych nieoficjalnych mistrzostwach Polski w Przemyślu, wygrywając tam bieg na dystansie 1500m. Wiosna 1931 rok -startował najpierw w Pardubicach, później zwyciężył w kolejnym Biegu Narodowym Petkiewicza, z kolei udał się do Brna, gdzie wygrał bieg na 5000m.

39 Czerwiec 1931 rok -Janusz udał się na zaproszenie do Finlandii, z czego bardzo się cieszył. Najpierw startował w Helsinkach z Kailą, Loukolą i Pafilą pokonując ich w biegu na 5000m, a później udał się do rodzinnego miasta Nurmiego- Turku. Nieco później Kusociński uczestniczył w wielkich zawodach lekkoatletycznych w Antwerpii, gdzie w biegu na 5000m okazał się fenomenem i z czasem 14:55,4 min ustanowił nowy rekord Polski.

40 26 czerwca 1931 rok -w Trójmeczu Bałtyckim w Wilnie Janusz łatwo zwyciężył w biegach na 1500, 5000 i m, przyczyniając się w poważnym stopniu do drużynowego zwycięstwa Polski nad Łotwą i Estonią. 11 lipca 1931 rok -odbyły się lekkoatletyczne mistrzostwa Polski w Królewskiej Hucie, gdzie Janusz pokonał w biegu na 1500m swego najgroźniejszego od lat rywala -Petkiewicza. Sierpień 1931 rok -Janusz startował z najlepszymi biegaczami Europy w Pardubicach, zwyciężając na biegu 5000m i przyczyniając się do zwycięstwa Polski na sztafecie olimpijskiej, Która z czasem 3:26,0 min ustanowiła nowy rekord kraju.

41 30 sierpnia 1931 rok -Kusociński wygrywa bieg na 1500 i 5000m startując z Węgrami w Królewskiej Hucie. 12-13 września 1931 rok -odbył się w Poznaniu międzypaństwowy mecz lekkoatletyczny z Włochami. Tam w biegu na 1500m Janusz pokonał o 0,2 sek. słynnego Włocha Becaliego. Janusz udowodnił, że jest najlepszym długodystansowcem Rzeczpospolitej.

42 Wrzesień 1931 rok- Janusz kilkakrotnie próbuje pokonać wielkiego Fina Nurmiego ,lecz w ostatnim biegu na 5000m ich czasy są równe 15:00,0- zwyciężyła rutyna.

43 Pavo Nurmii i Janusz Kusociński

44 Janusz uczestniczył w międzynarodowych mistrzostwach lekkoatletycznych w Wiedniu. W biegu tym brał udział ośmioletni rekordzista świata Argentyńczyk Zabala. Kusociński zostawił rywala 120m z tyłu. Janusz z czasem 14:42,8 ustanowił nowy rekord Polski na trasie 5000m.

45 Janusz Kusociński wreszcie został zatrudniony w charakterze pracownika Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej jako ogrodnik w Łazienkach. Zwróćmy uwagę ,że bez takich osiągnięć i sukcesów to nie mógłby nawet marzyć o takiej posadzie.

46 1931 roku został ogłoszony przez ankiety „Przeglądu Sportowego” najlepszym sportowcem Polski.
Zima 1932 rok -Janusz przygotowuje się do lekkoatletycznej olimpiady. Tam został zgłoszony na sześciotygodniowe zgrupowanie przedolimpijskie w Poznaniu.

47 Po powrocie dowiedział się o ustanowieniu przez Polski Związek Lekkiej Atletyki minimów olimpijskich, jeżeli chciał startować w igrzyskach musiał pokonać czas: 1500m- 3:55,0 min, 5000m- 14:45,0, m- 31:20,0 min. Janusz ponownie udaje się na obóz przedolimpijski, który odbywał się w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego na Bielanach.

48 Krótko po ukończeniu obozu przedolimpijskiego, Kusociński zgłosił swój udział w lekkoatletycznych mistrzostwach Warszawy. Startował w biegu na m osiągając rezultat 30:31,4min ,który był najlepszym w tym roku wynikiem Europy i o 9 sek. przewyższał wynik Nurmiego. Wkrótce PZLA podjęło decyzję ,ze z powodu wysokich kosztów na olimpiadę uda się tylko 6 najlepszych sportowców, którzy na pewno odegrają na stadionie olimpijskim poważną rolę.

49 Czerwiec 1932 rok Kusociński startując na meczu lekkoatletycznym Polska- Belgia w Antwerpii uzyskał w biegu na 3000m 8:18,8 min, dotychczasowego rekordu Nurmiego. Janusz startując w stolicy Wielkopolski w meczu Poznań- Wiedeń na dystansie 4 mil angielskich (6437m) ustanowił nowy rekord świata lepszy o 13 sek. od rekordu Nurmiego.

50 Tak więc na olimpiadzie polska drużyna liczyła 19 zawodników (lekkoatleci, szermierze i wioślarze). W Nowym Jorku do ekipy miała dołączyć młodziutka Polka- obywatelka Stanów Zjednoczonych- Stanisława Walasiewiczówna, która za odmówienie reprezentowania barw USA została pozbawiona pracy.

51 Olimpiada w Los Angeles
„Mógłbym paść, byle tylko zwyciężyć” -J. Kusociński

52 30 czerwca 1932 rok -Janusz Kusociński rozpoczyna podróż za ocean
30 czerwca 1932 rok -Janusz Kusociński rozpoczyna podróż za ocean. Jako pierwszy Polak dotarł do wioski olimpijskiej. W czasie treningów interesowali się nim liczni fotoreporterzy i dziennikarze. 30 lipca 1932 rok- uroczyste otwarcie igrzysk olimpijskich

53 W biegu na m Janusz był ubrany w białą podkoszulkę i czerwone spodenki. Otrzymał numer startowy 364. W drugiej fazie biegu, na 15 okrążeniu, Janusz zaczął odczuwać narastający ból w stopach. W szatni okazało się, że pod palcami i stopami miał wiele nabrzmiałych krwią, dużych odcisków.

54 1 Janusz Kusociński Polska 2 Volmari Iso Hollo Finlandia 3
Leuri Virtanen Podczas ceremonii olimpijskich długodystansowców ogłoszono oficjalne rezultaty biegu na m.

55 Okazało się, że czas uzyskany przez Janusza Kusocińskiego (30:11
Okazało się, że czas uzyskany przez Janusza Kusocińskiego (30:11.4) był nowym rekordem olimpijskim, lepszym o 7,4 sek. od dotychczasowego należącego, do Nurmiego. Ponadto wynik ten był nowym rekordem Polski.

56 Nagrody zdobyte na X olimpiadzie w Los Angeles

57 Jesienią 1932 roku do Warszawy przybył Iso Hollo, chcąc wziąć rewanż za przegrany bieg w Los Angeles. W biegu na m Janusz zwyciężył Fina z przewagą 8 metrów.

58 Najważniejsze osiągnięcia sportowe Janusza Kusocińskiego
Złoty medal w biegu na m na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1932 r. w Los Angeles, Rekordy świata na 3000 m (19 czerwca 1932, 8:18.8) i 4 mile angielskie (30 czerwca 1932, 19:02.6), 2 miejsce w biegu na 5000 m na Mistrzostwach Europy w 1934 r. (14:41,2 min.), 5 miejsce w biegu na 1500 m na Mistrzostwach Europy w 1934 roku, 25 rekordów Polski na różnych dystansach, 1 miejsce w biegu na 1500 m na Mistrzostwach Polski w 1930 i 1931 roku, 1 miejsce w biegu na 5000 m na Mistrzostwach Polski w 1928, 1930 i 1931 roku, 1 miejsce w biegu na m na Mistrzostwach Polski w 1939 roku, 1 miejsce w biegu na 8000 m na Mistrzostwach Polski w 1932 roku, 1 miejsce w biegach przełajowych w 1928, 1930 i 1931 roku 

59 Państwa europejskie w których startował Janusz Kusociński

60 Janusz Kusociński w czasie II wojny światowej

61 1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa
1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Janusz Kusociński, jak wielu polskich sportowców, staje do walki z hitlerowskim najeźdźcą. Jako ochotnik bierze udział w obronie Warszawy w szeregach kompanii karabinów maszynowych, II batalionu, 360 pułku piechoty.

62 Podczas walk jest dwukrotnie ranny
Podczas walk jest dwukrotnie ranny. Na kilka dni przed kapitulacją Warszawy zostaje dowódcą plutonu. Rozkazem Dowództwa Obrony w dniu 28 września 1939 roku otrzymuje Krzyż Walecznych. Podczas okupacji angażował się w działalność konspiracyjną. Należał do podziemnej organizacji oficerów lotnictwa “Wilki” i otrzymał stopień kapitana.

63 Śmierć Janusza Kusocińskiego
,,Choć był wielkim sportowcem, to jednak skrócimy go o głowę”

64

65 Dnia 26 marca 1940 roku obiegła Warszawę wieść, że Janusz Kusociński został aresztowany. Najpierw zawieziono go do więzienia na Rakowiecką. Trzymano go w izolatce.

66 Następnie przewieziono go do Alei Szucha (na zdjęciu), gdzie trzymano go najdłużej.

67 W końcu przetransportowano go do Pawiaka (na zdjęciu) i zamknięto w oddziale dla kobiet w celi nr 4.

68 Rano, 21 czerwca, Janusza wraz z innymi więźniami Pawiaka przewieziono do Palmir.

69 Palmiry

70 Palmiry w Puszczy Kampinoskiej to miejsce masowych mordów dokonywanych przez gestapo od grudnia 1939 do lipca 1941 roku. W potajemnych egzekucjach rozstrzeliwano tu więźniów przywożonych z Pawiaka i innych więzień warszawskich.

71 Największe egzekucje miały miejsce czerwca 1940 roku w czasie realizacji tzw. Akcji A-B, której celem była likwidacja inteligencji polskiej.

72 W tym czasie zamordowano Janusza Kusocińskiego
W tym czasie zamordowano Janusza Kusocińskiego. Został rozstrzelany strzałem w tył głowy.

73 Oficjalne zawiadomienie o śmierci do jego siostry dotarło dopiero rok później. Niemcy informowali, że olimpijczyk zmarł w obozie koncentracyjnym.

74 Grób Janusza Kusocińskiego

75 Grób Janusza Kusocińskiego znajduje się na cmentarzu w Palmirach, który powstał w 1948 roku.

76 Cmentarz w Palmirach

77 Na cmentarzu znajduje się przeszło 2 tysiące grobów Polaków i Żydów
Na cmentarzu znajduje się przeszło 2 tysiące grobów Polaków i Żydów. Oprócz olimpijczyka, na cmentarzu spoczywają m. in.: Jan Pohoski (były wiceprezydent Warszawy) oraz Mieczysław Niedziałkowski (działacz Polskiej Partii Socjalistycznej).

78 Inskrypcja znajdująca się przy wejściu cmentarza

79 Tekst znajdujący się na inskrypcji:
,,Łatwo jest mówić o Polsce trudniej dla niej pracować jeszcze trudniej umrzeć a najtrudniej cierpieć”

80 Ciekawostki związane z Januszem Kusocińskim
Zawsze biegał w czerwonej czapeczce. W czasie każdego biegu trzymał w ręce stoper regulując tempo. Przed każdym biegiem dokładnie się rozciągał. Miał tylko 165 cm wzrostu i ważył w granicach kg. Urodził się jako wcześniak. Był nauczycielem w-f.

81 KONIEC

82 Aleksandra Masztalerz
Wykonali: Kamila Dzieża Alicja Szczurek Jagoda Gdakowicz Katarzyna Zakrzewska Aleksandra Masztalerz Błażej Napierała


Pobierz ppt "Śladami Janusza Kusocińskiego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google