Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zakłady Cegielniane "Kazimierz Granzow" S.A. w Kawęczynie pod Warszawą

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zakłady Cegielniane "Kazimierz Granzow" S.A. w Kawęczynie pod Warszawą"— Zapis prezentacji:

1 Zakłady Cegielniane "Kazimierz Granzow" S.A. w Kawęczynie pod Warszawą
Grzegorz Włodarczyk 21 kwietnia 2012 r.

2 KAZIMIERZ GRAZNOW (1832 – 1912) Warszawski przedsiębiorca budowlany pochodzenia niemieckiego, założyciel Zakładów Cegielnianych Kazimierza Granzowa SA w Kawęczynie, wierny Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. Rodzina Granzowów miała pochodzić ze szlachty węgierskiej a do Królestwa Polskiego przybyć mieli ok r.

3 KAZIMIERZ GRAZNOW (1832 – 1912) Kazimierz Granzow urodzony w 1832 r. był jednym z dziewięciorga dzieci Fryderyka, które dożyły wieku dorosłego. Urodził się jako syn budowniczego, Fryderyka, oraz Amalii z domu Meszke (Moeschke). Uczył się najpierw w rodzinnym mieście, później zaś w Hamburgu. Swój pobyt za granicą zakończył podróżą po kilku krajach Europy. Do Warszawy powrócił z zamiarem otwarcia własnego „interesu”. Po powrocie do Warszawy pracował m.in. jako nadzorujący budowę kościoła Wszystkich Świętych, Szpitala Dzieciątka Jezus, warsztatów Kolei Terespolskiej i Nadwiślańskiej oraz co istotne pałacu Leopolda Kronenberga. Został także starszym Zgromadzenia Cechu Murarzy, którą to godność sprawował do roku 1884.

4 KAZIMIERZ GRAZNOW (1832 – 1912) Kazimierz Granzow zmarł w 1912 roku i został w kaplicy na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej. Elewacje mauzoleum wykończono oczywiście cegłą z jego zakładu. Zdjęcia za

5 PIERWSZE LATA DZIAŁALNOŚCI
W 1866 roku Kazimierz Graznow na terenach „Dóbr Ziemskich Kawenczyn” buduje swą pierwszą cegielnię (niektóre źródła podają także datę 1863). W następnych latach jego własne zakłady, składające się już z całego kompleksu cegielni, przyczyniły się w znacznej mierze do rozbudowy zarówno warszawskiego budownictwa mieszkaniowego, jak i przemysłowego. .

6 Zakłady Cegielniane "Kazimierz Granzow" SA w Kawęczynie pod Warszawą
W asortymencie Cegielni Granzowa znajdowały się w szczególności cegła zwyczajna i maszynowa, ogniotrwała, licowana i zwykła, posadzki pirogranitowe, rury kamionkowe, klinkiery, dachówka karbowana i płaska.

7 Zakłady Cegielniane "Kazimierz Granzow" SA w Kawęczynie pod Warszawą
Zgromadzony kapitał zakładowy wynosił 1500 tys. rubli, a obroty roczne 3 mln. Zatrudnienie w całej firmie nie przekraczało 375 robotników stałych.

8 Działalność prosocjalna
Przy swoich zakładach w Kawęczynie Granzow wybudował wzorowe osiedle dla robotników - kilkanaście piętrowych domów mieszczących sto siedemdziesiąt mieszkań. Około 1896 r. mieszkało w nich 650 osób. Założono pawilony handlowe ze sklepami i pralnią, także czytelnię, ochronkę dla dzieci, szkolę podstawową. Robotnicy zostali także ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków a ich dobytek i mieszkania – od ognia i kradzieży, co wówczas jeszcze nie stanowiło obowiązującej normy przy zatrudnieniu. 

9 Spółka Akcyjna W 1911 roku (choć można się spotkać także z datą 1912 r.) Zakłady Cegielnicze Granzowa przekształciły się w spółkę akcyjną, Do spółki weszli, oprócz Granzow’ów także spokrewnione z nimi rody – Temlerów oraz Wedlów, Administracja została ulokowana w Al. Jerozolimskich 68, W roku 1930 (i latach późniejszych) kapitał zakładowy spółki wynosił zł, podzielonych na akcji o wartości nominalnej 100 zł każda. Działalności spółki położyła kres II Wojna Światowa,

10 Spółka Akcyjna 5 akcji po 100 złotych na ogólną kwotę 500 złotych

11 Spółka Akcyjna - przedsiębiorstwo
Kawęczyńskie cegielnie były zmechanizowane - posiadały 7 silników o mocy 190 KM każdy, które wprawiały w ruch całą masę urządzeń tj. mieszadła, czerpaki, taśmociągi. Silniki zasilały też w energię elektryczną hale, magazyny, podwórza oraz osiedle robotnicze i rezydencję. Zakłady reprezentowały w tym okresie najwyższy poziom światowy.

12 Nagrody i wyróżnienia 1867 r.- srebrny medal w Warszawie
1874 r. - wielki srebrny medal w Warszawie 1875 r. - wielki złoty medal w Warszawie 1887 r. - dyplom honorowy pierwszej klasy w Warszawie 1892 r. - dyplom honorowy pierwszej klasy we Lwowie 1893 r. - złote medale w Genewie i Chicago 1894 r. - srebrny medal w Petersburgu, złoty w Londynie, złote i brązowe w Antwerpii i Paryżu 1895 r. - zloty medal i dyplom honorowy w Paryżu 1896 r. - złoty medal w Niżnym Nowogrodzie 1900 r. - dyplom honorowy w Paryżu 1901 r. – dyplom zasługi w Lublinie.

13 Ciekawostki Cegła „granzówka” odznaczała się świetną jakością - po 100 latach klasa jakości 100, czyli wytrzymywała nacisk 100 kg na centymetr sześcienny Kamienica Granzowa (zdjęcie obok) przy ul. Królewskiej 16 w Warszawie miała w zamierzeniu przyćmić pałac Leopolda Kronenberga – stąd do jej wykańczania zatrudnieni byli tacy znani artyści jak Witold Lanci, Teodor Rygier, Józef Buchbinder. Zdjęcie za

14 Dziękuję za uwagę Grzegorz Włodarczyk


Pobierz ppt "Zakłady Cegielniane "Kazimierz Granzow" S.A. w Kawęczynie pod Warszawą"

Podobne prezentacje


Reklamy Google