Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak co roku wiosna w Polsce ukwiecona jest wieloma rocznicami wydarzeń, które miały wpływ na bieg dziejów w naszym kraju.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak co roku wiosna w Polsce ukwiecona jest wieloma rocznicami wydarzeń, które miały wpływ na bieg dziejów w naszym kraju."— Zapis prezentacji:

1 Jak co roku wiosna w Polsce ukwiecona jest wieloma rocznicami wydarzeń, które miały wpływ na bieg dziejów w naszym kraju.

2 Konstytucja 3 maja

3 Konstytucja 3 maja właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja uchwalona przez Sejm Czteroletni dnia 3 maja 1791 roku, regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Uchwalenie Konstytucji 3 maja

4 Konstytucja 3 maja została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed jej przyjęciem pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Miała ona wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz egalitarnej i demokratycznej monarchii konstytucyjnej. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski. Medal wybity w 1791 z okazji uchwalenia konstytucji 3 maja Oryginalny manuskrypt Konstytucji 3 Maja

5 Józef Piłsudski

6 Józef Klemens Piłsudski Urodzony 5 grudnia 1867roku w Zułowie pod Wilnem. Zmarł 12 maja 1935 w Warszawie. Polski działacz niepodległościowy, dowódca wojskowy, polityk, Naczelnik Państwa Polskiego w latach i Wódz Naczelny Armii Polskiej od 11 listopada 1918, Pierwszy Marszałek Polski od Dwukrotny premier Polski ( i 1930). Twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926, w wyniku przeprowadzonego zamachu stanu. Nosił pseudonimy: Wiktor, Mieczysław, Ziuk, Pan Marian; później powszechnie zwany Dziadkiem lub Marszałkiem, a przez swych dawnych żołnierzy Komendantem.

7 Śmierć J.Piłsudskiego Informację o jego stanie zdrowia podano oficjalnie po uroczystościach Święta Niepodległości 11 listopada Podczas uroczystości doszło do zasłabnięcia i w związku z tym skrócono część oficjalną. Konsylium lekarskie postanowiło sprowadzić do Polski z Wiednia prof. Karla Weckenbacha. Przyleciał on do Warszawy wiosną 1935 (samolotem pilotowanym przez Jerzego Bajana). Stwierdził chorobę nowotworową i nie pozostawił złudzeń, iż Józefowi Piłsudskiemu pozostało jedynie kilka tygodni życia. Józef Piłsudski zmarł na raka wątroby (są materiały mówiące o raku żołądka z przerzutem do wątroby) w Belwederze 12 maja 1935 (w 9. rocznicę zamachu stanu), o godzinie Jego pogrzeb stał się wielką manifestacją jedności narodowej. Ogłoszona została żałoba narodowa. Wilno, cmentarz na Rossie Ciało Józefa Piłsudskiego po śmierci

8 Powstanie w Getcie Warszawskim

9 Powstanie w getcie warszawskim Zbrojne wystąpienie żydowskich podziemnych formacji zbrojnych, które miało miejsce na terenie warszawskiego getta pod koniec jego likwidacji przez Niemców w trakcie Operacji Reinhard (akcja zagłady Żydów polskich w ramach "ostatecznego rozwiązania"). Wybuchło w wigilię żydowskiego święta Paschy, 19 kwietnia 1943; ostatnie walki ustały do połowy maja. "Drużyna szturmowa"

10 Powstanie nie miało celów militarnych: biorąc pod uwagę brak jakichkolwiek szans na powodzenie, było desperackim aktem wyboru godnej śmierci z bronią w ręku, jak i odwetu na prześladowcach przez garstkę kilkuset bojowników Żydowskiego Związku Wojskowego oraz Żydowskiej Organizacji Bojowej. Było to pierwsze miejskie wystąpienie powstańcze w okupowanej przez Niemców Europie. "Siłą wydobyci z bunkrów" "Bandyci zgładzeni w walce"

11 Zbrodnia katyńska

12 Zbrodnia katyńska Wymordowanie na mocy decyzji Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku przez NKWD na wiosnę tego roku przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR prawie 19 tys. jeńców wojennych – polskich oficerów – w tym pochodzących z rezerwy. Według szacunków historyków stanowiło to połowę korpusu oficerów Wojska Polskiego, stanowiącą jak to określił dr Andrzej Kunert elitę narodu i kwiat kultury polskiej. Ofiary dokonanej zbrodni stalinowskiej były pogrzebane w zbiorowych mogiłach – w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru i Piatichatkach na przedmieściu Charkowa. Masowy grób – ekshumacja 1943r.

13 Zbrodni katyńskiej dokonano na części oficerów jednostek Wojska Polskiego uprzednio, w czasie kampanii wrześniowej 1939 r., operujących na wschodnich obszarach II Rzeczypospolitej. Po uzgodnionej z hitlerowską III Rzeszą agresji sowieckiej 17 września 1939 r. zostali oni rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną i NKWD w utworzonym systemie obozów. W wyniku rozlicznych działań mających miejsce do marca 1940 r., m.in. przemieszczeń, wyselekcjonowaniu osób gotowych do współpracy, aresztowaniach w obozach, praktycznie wszystkich polskich oficerów przetrzymywanych w ZSRR – ok. 15 tysięcy, skupiono w trzech obozach specjalnych: kozielskim, ostaszkowskim i starobielskim. Węzeł katyński. Ręce związane na plecach ofiary Egzekucja Polaków


Pobierz ppt "Jak co roku wiosna w Polsce ukwiecona jest wieloma rocznicami wydarzeń, które miały wpływ na bieg dziejów w naszym kraju."

Podobne prezentacje


Reklamy Google