Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nie znać historii to być zawsze dzieckiem.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nie znać historii to być zawsze dzieckiem."— Zapis prezentacji:

1 Nie znać historii to być zawsze dzieckiem.
Konstytucja 3 maja 1791 rok Nie znać historii to być zawsze dzieckiem.

2 Polska przed rokiem 1791 I rozbiór Polski-Zabór ziem Rzeczypospolitej dokonany przez Rosję, Prusy i Austrię na mocy traktatu podpisanego 5 VIII 1772 r w którym zaborcy powoływali się na rozkład państwa polskiego oraz swe rzekome historyczne prawa do zajmowanych obszarów.

3 I Rozbiór Polski

4 Atmosfera, w której uchwalana była Konstytucja 3 Maja daleka była od ogólnonarodowej zgody i chęci zreformowania, targanego problemami “złotej wolności” kraju. Warszawa na początku maja 1791 przesiąknięta była raczej nastrojem zamachu stanu.

5 Stanisław August Poniatowski król Polski

6 Obrady sejmu

7 Roman Ignacy Franciszek Potocki

8 Hugo Kołłątaj – sformułował plan reformy państwowej mający swój wyraz w Konstytucji 3 maja

9 Po schodach do kolegiaty św
Po schodach do kolegiaty św. Jana wchodzi król Stanisław August Poniatowski (obraz Jana Matejki)

10 Strona tytułowa Konstytucji

11 Historia Konstytucja 3 maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją .

12 “Ojczyzna nasza już jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone
“Ojczyzna nasza już jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym. Opadły pęta niewoli i nierządu.”

13 Postanowienia Konstytucji
Postanowienia Konstytucji: -zniesienie wolnej elekcji -zniesienie liberum veto -ograniczono rolę senatu -ograniczono odrębność Korony i wielkiego Księstwa Litewskiego -uznano chłopów za część narodu -w Polsce panowała religia katolicka -gwarancja tolerancji religijnej -pozbawienie szlachty prawa najwyższej zwierzchności nad poddanymi -wprowadzono dziedziczność tronu -wprowadzono trójpodział władzy opracowała Jolanta Nycz


Pobierz ppt "Nie znać historii to być zawsze dzieckiem."

Podobne prezentacje


Reklamy Google