Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Konstytucja 3 Maja.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Konstytucja 3 Maja."— Zapis prezentacji:

1 Konstytucja 3 Maja

2 Rzeczpospolita Obojga Narodów w XVI-XVIII
Dnia 1 lipca 1569 dwa narody się złączyły I unią się połączyły. Rzeczpospolita Obojga Narodów jednym państwem się stała, Choć skarb, urząd, wojsko i sądownictwo inne miała. Wspólny monarcha, herb, sejm, waluta to było to, co je łączyło, Także w czasie konfliktów z obcymi nic ich nie dzieliło. A Rzeczpospolitą Obojga Narodów, Polskie i Litewskie księstwo stworzyło.

3 Rzeczpospolita Obojga Narodów

4 Rzeczpospolita Obojga Narodów w XVI-XVIII
W Rzeczypospolitej złota wolność panowała: Szlachcie dużo swobód, praw i przywilejów dawała. Liberum veto pozostawiało Sejm na łasce posła każdego, Nie było podjętej decyzji bez zgody jego. Magnaci często byli przekupywani, Dobre reformy rzadko podpisywali.

5 Ciężka praca W Rzeczypospolitej pańszczyzna panowała,
Czego często szlachta nadużywała. Chłopi trudną sytuację mieli, Na rzecz pana pracować musieli.

6 Czas zmian Dnia 6 października 1788 Sejm został zwołany, Przez 491 osób był obradowany. Podczas Sejmu Czteroletniego wiele reform uchwalono, Złe przyzwyczajenia obalono.

7 Konstytucja 3 maja Głównym dziełem Sejmu Wielkiego
Było uchwalenie Konstytucji Maja 3. Stało się to roku trzeciego Obradowania Sejmu Czteroletniego.

8 Konstytucja 3 Maja Grupy za Konstytucją, w obawie przed groźbą użycia siły, Na zmianę daty obrad się pokusiły. Stanisław August Poniatowski złożył przysięgę na ręce biskupa krakowskiego, Jednak niektórzy byli niezadowoleni z decyzji jego. Projekt nowej ustawy wywołał żywe protesty, Protestował m.in. poseł Jan Suchorzewski.

9 Pierwsza w Europie Był to wyczyn dość duży, Który do dnia dzisiejszego nam służy. Konstytucja była przez wszystkich znana, Przez to, że w Europie była jako pierwsza spisana. Na Świecie druga była- Ameryka Północna nas wyprzedziła.

10 Postanowienia . Konstytucja miała naprawić panujący nieporządek,
Także zniszczyć każdy zły obrządek. Konstytucja stawiała chłopów pod ochroną państwa, Nowe prawa dano też dla mieszczaństwa. Mieszczaństwo i szlachta równe uprawnienia miało- Na sprawy polityczne tak samo wpływało. .

11 Tylko rok Konstytucja po roku została obalona, Armia Polska przez Rosjan została rozgromiona. Konfederacja Targowicka uznała zmiany za nieważne, Unieważniono reformy każde. I choć Polska po kolejnych rozbiorach znikła, To pamięć o Konstytucji nie zanikła.

12 Pamiętamy… Do dnia dzisiejszego Święto 3 Maja obchodzimy, I o nim nigdy nie zapomnimy, Oraz co roku w obchodach święta uczestniczymy.

13 Paulina Tomkiel Aleksandra Chraboł Przemek Jastrzębski
Wykonali Paulina Tomkiel Aleksandra Chraboł Przemek Jastrzębski


Pobierz ppt "Konstytucja 3 Maja."

Podobne prezentacje


Reklamy Google