Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Równanie zwierciadła kulistego. O F. f r = 2f x C.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Równanie zwierciadła kulistego. O F. f r = 2f x C."— Zapis prezentacji:

1 Równanie zwierciadła kulistego. O F. f r = 2f x C

2 Równanie zwierciadła kulistego. O F. A B f r = 2f x C Przedmiot ustawiamy w odległości x>2f od wierzchołka zwierciadła.

3 Równanie zwierciadła kulistego. O F. A B f r = 2f x C Przedmiot ustawiamy w odległości x>2f od wierzchołka zwierciadła. Promień z punktu A przedmiotu, padający na wierzchołek zwierciadła C pod kątem, odbija się od niego pod takim samym kątem.

4 Równanie zwierciadła kulistego. O F. A B f r = 2f x C Przedmiot ustawiamy w odległości x>2f od wierzchołka zwierciadła. Promień z punktu A przedmiotu, padający na wierzchołek zwierciadła C pod kątem, odbija się od niego pod takim samym kątem.

5 Równanie zwierciadła kulistego. O F. A B f r = 2f x C Przedmiot ustawiamy w odległości x>2f od wierzchołka zwierciadła. Promień z punktu A przedmiotu, padający na wierzchołek zwierciadła C pod kątem, odbija się od niego pod takim samym kątem. Promień z punktu A przedmiotu przechodzący przez środek krzywizny zwierciadła O wraca tą samą drogą (dla niego kąt padania jest równy zero).

6 Równanie zwierciadła kulistego. O F. A B f r = 2f x C Przedmiot ustawiamy w odległości x>2f od wierzchołka zwierciadła. Promień z punktu A przedmiotu, padający na wierzchołek zwierciadła C pod kątem, odbija się od niego pod takim samym kątem. Promień z punktu A przedmiotu przechodzący przez środek krzywizny zwierciadła O wraca tą samą drogą (dla niego kąt padania jest równy zero).

7 Równanie zwierciadła kulistego. O F. A B B/B/ f r = 2f x A/A/ C Obraz punktu A powstaje na przecięciu się promieni odbitych (czerwonych) w miejscu A /. Obraz przedmiotu jest A / B /. Przedmiot ustawiamy w odległości x>2f od wierzchołka zwierciadła. Promień z punktu A przedmiotu, padający na wierzchołek zwierciadła C pod kątem, odbija się od niego pod takim samym kątem. Promień z punktu A przedmiotu przechodzący przez środek krzywizny zwierciadła O wraca tą samą drogą (dla niego kąt padania jest równy zero).

8 Równanie zwierciadła kulistego. O F. A B B/B/ f r = 2f x y A/A/ C Z podobieństwa trójkątów prostokątnych ABO i A / B / O mamy:

9 Równanie zwierciadła kulistego. O F. A B B/B/ f r = 2f x y A/A/ C Z podobieństwa trójkątów prostokątnych ABO i A / B / O mamy:

10 Równanie zwierciadła kulistego. O F. A B B/B/ f r = 2f x y A/A/ C Z podobieństwa trójkątów prostokątnych ABO i A / B / O mamy: Z podobieństwa trójkątów prostokątnych ABC i A / B / C mamy:

11 Równanie zwierciadła kulistego. O F. A B B/B/ f r = 2f x y A/A/ C Z podobieństwa trójkątów prostokątnych ABO i A / B / O mamy: Z podobieństwa trójkątów prostokątnych ABC i A / B / C mamy:

12 Równanie zwierciadła kulistego. O F. A B B/B/ f r = 2f x y A/A/ C Z podobieństwa trójkątów prostokątnych ABO i A / B / O mamy: Z podobieństwa trójkątów prostokątnych ABC i A / B / C mamy: Porównując prawe strony powyższych zależności otrzymujemy równanie zwierciadła kulistego:

13 Równanie zwierciadła kulistego. O F. A B B/B/ f r = 2f x y A/A/ C Z podobieństwa trójkątów prostokątnych ABO i A / B / O mamy: Z podobieństwa trójkątów prostokątnych ABC i A / B / C mamy: Porównując prawe strony powyższych zależności otrzymujemy równanie zwierciadła kulistego:

14 Równanie zwierciadła kulistego Z równania zwierciadła mamy:

15 Równanie zwierciadła kulistego Z równania zwierciadła mamy: Funkcja y jest nieokreślona dla x = f. Mianownik dąży wtedy do zera, a funkcja y na wykresie zbliża się asymptotycznie do f. Jej wykresem jest gałąź hiperboli.

16 Równanie zwierciadła kulistego Z równania zwierciadła mamy: y f f 0 2f Funkcja y jest nieokreślona dla x = f. Mianownik dąży wtedy do zera, a funkcja y na wykresie zbliża się asymptotycznie do f. Jej wykresem jest wtedy gałąź hiperboli. Cały wykres poniżej.


Pobierz ppt "Równanie zwierciadła kulistego. O F. f r = 2f x C."

Podobne prezentacje


Reklamy Google