Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ruch uliczny. Poruszamy cię po drogach Drogi w mieście - o dużym ruchu ulicznym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ruch uliczny. Poruszamy cię po drogach Drogi w mieście - o dużym ruchu ulicznym."— Zapis prezentacji:

1 Ruch uliczny

2

3 Poruszamy cię po drogach

4

5 Drogi w mieście - o dużym ruchu ulicznym

6 Drogi osiedlowe – strefa zamieszkania

7 PIESZY NA DRODZE PIESZYM jest każda osoba, która znajduje się na drodze poza pojazdem, a także osoba prowadząca rower lub motocykl jak również osoba w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej. Pieszy jest uczestnikiem ruchu, co zobowiązuje go do przestrzegania przepisów. Obowiązkiem pieszego jest:  korzystać z chodnika lub innej drogi (ścieżki) dla pieszych,  korzystać z pobocza, gdy brak jest chodnika,  korzystać z lewej strony drogi, jeśli nie ma chodnika,  gdy nie ma chodnika, ani poboczy, pieszy może iść jezdnią jak najbliżej jej krawędzi i ustępować miejsca nadjeżdżającym pojazdom. Osoby, które nie ukończyły 15 lat życia, poruszające się po drodze po za obszarem zabudowanym o zmierzchu, powinny używać elementów odblaskowych, zwiększających ich widoczność.

8 Na drogach poza obszarem zabudowanym Piesi chodzą lewą stroną drogi. Wtedy piesi widzą nadjeżdżające samochody a kierowcy widzą pieszych. Poboczem chodzimy „gęsiego” tzn. jeden za drugim. Na drogach o małym ruchu i dobrej widoczności oraz gdy pobocze jest szerokie, można chodzić dwójkami.

9

10 Przekraczanie jezdni Jezdnia jest przeznaczona dla ruchu pojazdów i pieszy może z niej korzystać w sytuacjach koniecznych np. gdy zajdzie potrzeba przejścia na drugą stronę drogi. Aby ułatwić przekraczanie jezdni, wyznaczono specjalne miejsca zwane "przejściami dla pieszych", oznakowane znakami drogowymi.

11 Pieszy gdy przechodzi przez jezdnię powinien zawsze zachować szczególną ostrożność. Piesi, będąc na przejściu, mają pierwszeństwo przed jadącymi pojazdami. Zanim jednak wejdziesz na jezdnię, nawet na oznakowanym przejściu, powinieneś się zatrzymać na krawędzi chodnika, lub jezdni, spojrzeć w lewo, czy z tego kierunku nie nadjeżdża pojazd. Gdy nie ma w bliskiej odległości pojazdu popatrz w prawo, gdyż po przekroczeniu połowy jezdni, pojazd nadjeżdżający z prawej strony może Ci zagrozić. Jeśli prawej strony nikt nie nadjeżdża, jeszcze raz popatrz w lewo - droga wolna - przechodź.

12 Gdyby w czasie przechodzenia nadjechał pojazd, podnieś rękę do góry. Jest to znak, że widzisz pojazd i prosisz o umożliwienie dokończenia przejścia. Gdy w pobliżu nie ma wyznaczonego przejścia, jezdnię można przekroczyć zachowując szczególną ostrożność, jeśli: Jezdnie należy przechodzić równym krokiem, bez zatrzymywania się, cofania. Nie należy przebiegać jezdni. ustąpimy pierwszeństwa pojazdom, na tej drodze nie ma dużego natężenia ruchu pojazdów, przekraczamy jezdnię najkrótszą drogą, będziemy widoczni dla kierujących pojazdami i sami będziemy mieli dobrą widoczność czy nie nadjeżdżają pojazdy, nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa.

13 Na drugą stronę jezdni przechodź po jak najkrótszym odcinku Nie wolno przechodzić przez barierki

14 :  w miejscach gdy odległość od wyznaczonego przejścia jest mniejsza niż 100m. Nie wolno przechodzić jezdni:

15

16  na zakrętach, spoza stojących pojazdów, to jest w miejscach, gdy jesteśmy niewidoczni, z dostatecznej odległości dla kierujących

17 Nie wolno przechodzić jezdni:  bezpośrednio przed jadącym pojazdem, także na przejściu dla pieszych

18 SYGNALIZACJA ŚWIETLNA SYGNAŁ CZERWONY - zakazuje wejścia na jezdnię, SYGNAŁ ZIELONY - zezwala na przekroczenie jezdni. Na niektórych przejściach dla pieszych ustawiona jest sygnalizacja świetlna.

19

20

21

22 Bezpieczeństwo w środkach komunikacji indywidualnej  Podróżując samochodem należy mieć zapięte pasy bezpieczeństwa.  Rowerzysta powinien poruszać się tylko w wyznaczonych do tego miejscach.  Rowerzysta musi znać znaki drogowe i zasady bezpiecznej jazdy.

23 Znaki drogowe dotyczące pieszych „Agatka” Tabliczka wskazuje, przejście dla pieszych szczególnie uczęszczane przez dzieci w wieku od 7 do 15 lat, przede wszystkim w pobliżu szkół. Miejsce przejścia dla pieszych

24 Przejście podziemne Znaki drogowe dotyczące pieszych Przejście nadziemne

25 Znaki drogowe dotyczące pieszych Droga dla pieszych Koniec drogi dla pieszych Zakaz ruchu pieszych

26 Podstawowe znaki drogowe dotyczące rowerzystów Droga dla rowerów Koniec drogi dla rowerów Zakaz wjazdu rowerem

27 Koniec drogi z pierwszeństwem przejazdu Droga z pierwszeństwem przejazdu

28 Ustąp pierwszeństwa przejazdu Stop. Zatrzymaj się i ustąp pierwszeństwa przejazdu

29 Zakaz ruchu w obu kierunkach Zakaz wjazdu

30 Rady dla rowerzystów

31 Materiały źródłowe: Bronisław Szafarczyk – „Z Agatką na drodze” Edukacja komunikacyjna uczniów szkół podstawowych Materiały promocyjne Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich Zdjęcia z zasobów internetowych pobrane ze stron: http://raportdrogowy.interia.pl/aktualnosci/news-warszawa-utrudnienia-w-ruchu- podczas-weekendu,nId,1055357 http://info.wyborcza.pl/temat/wyborcza/wypadek+na+piastowskiej http://wersus.com.pl/2006%20obrazki/Uczen_w_ruchu_drogowym/Uczestnicy_ru chu_drogowego.jpg http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/co-ja-zmalowalem-pytali-policjantow- sadeccy-kierowcy,52601#.VUktDpN8o40 http://swidnica24.pl/piesi-na-celowniku/ http://oskduet.pl/definicje/pobocze

32 Materiały źródłowe: https://plus.google.com/107685576179818328648/posts http://www.sadeczanin.info/wiadomosci,5/co-ja-zmalowalem-pytali- policjantow-sadeccy-kierowcy,52601#.VUktDpN8o40 http://www.radiojura.com.pl/tag/przejscie-dla-pieszych http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/w-lodzi-piesi-placa-mandaty-za- przechodzenie-na-czerwonym,972641,art,t,id,tm.html http://superauto24.se.pl/auto-porady/bezpieczenstwo-pieszego-na- drodze-zalezy-tez-od-kierowcow_375049.html http://wiadomosci.olsztyn.pl/obowiazkowe-elementy-odblaskowe-dla- pieszych-od-31-sierpnia/ http://www.swierklany.info/po-zmierzchu-poza-terenem-zabudowanym- musisz-nosic-odblask-4619.html http://info-car.pl/infocar/artykuly/przechodzenie-przez-ulice--przepisy.html

33 Materiały źródłowe: http://polskanarowery.sport.pl/msrowery/1,105126,14327758,Kilka_rowerowyc h_przepisow__ktorych_pewnie_nie_znales.html http://www.bejsce.com.pl/Do%20strony%20bezp%20w%20ruchu%20drog/Dro ga.htm http://magazynauto.interia.pl/porady/przepisy/ruch-drogowy-2878/news- drogowa-strefa-zamieszania,nId,1471115 http://www.skanska.pl/pl/o-skanska/zrownowaony-rozwoj/spoeczna- odpowiedzialno/bezpieczestwo/bezpieczni-w-pobliu-budowy/materiay- edukacyjne/ http://www.womkat.edu.pl/files/standaryzacja/grupa50/m_beczala/przydatne_s ownictwo.html http://www.sm.myslowice.pl/?page_id=185 http://wjakwarszawa.info/tag/badz-widoczny-na-drodze/ www.google.pl/search?q=znaki+drogowe+dla+pieszych+i+rowerzystów&sourc e=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=0xpJVbqRL8b9ygPFooD4BA&ved=0CAcQ_AUo AQ&biw=1366&bih=631

34 „Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.”


Pobierz ppt "Ruch uliczny. Poruszamy cię po drogach Drogi w mieście - o dużym ruchu ulicznym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google