Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chemia w służbie urody. Substancje chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Autor: Monika Kurpiel 1.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chemia w służbie urody. Substancje chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Autor: Monika Kurpiel 1."— Zapis prezentacji:

1 Chemia w służbie urody. Substancje chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Autor: Monika Kurpiel 1

2 2 Podział kosmetyków: Ze względu na część ciała dla których są przeznaczone: -środki do skóry -włosów -paznokci -twarzy

3 3 Podział kosmetyków: Ze względu na grupę docelową: 1.dla kobiet 2.dla mężczyzn 3.dla dzieci 4.dla nastolatków

4 4 Podział kosmetyków Ze względu na funkcję: 1.Czyszczące 2.pielęgnujące i ochronne 3.Zapachowe 4.do zmiany wyglądu, czyli kosmetyki kolorowe Jeden kosmetyk jednocześnie może należeć do kilku grup, np.: mydło może jedocześnie czyścić i nawilżać (czyli pielęgnować) skórę.

5 5 Co to jest kosmetyka? Kosmetyka pochodzi od greckiego słowa cosmeo, czyli zdobić i cosmeticas – upiększać. U niektórych badaczy łączy się ze słowem cosmos, czyli ład i porządek. Nowoczesna kosmetyka opiera się na nauce zwanej kosmetologią, która wykorzystuje zagadnienia z chemii, biologii i medycyny.

6 6 Historia kosmetyków. Starożytny Rzym. Pielęgnacja twarzy w starożytnym Rzymie nie pozostawała w tyle za pielęgnacją ciała. Popularną maseczką na twarz była maseczka z chleba, Do maseczek używano też przeróżnych olei, soków, oliwy z oliwek, miodu, ogórka, wody różanej i wielu, wielu innych (np. odchody krokodyla, sproszkowane rogi zwierząt czy ich mocz). Dodatkowo jako tonik często używali zwykłego mleka krowiego (bądź oślego). Mleko rozjaśnia cerę, odżywia ją i zwęża rozszerzone pory, co wykorzystuje się w kosmetyce do dnia dzisiejszego.

7 7 Historia kosmetyków. Starożytna Grecja. Makijaż Greczynki pokrywały twarz grubą warstwą ołowianego pudru, usta malowały jaskrawoczerwonym kolorem, oczy mocno podkreślały czarnym węglowym ołówkiem, a na policzki kładły roślinne farby koloryzujące. Na makijaż Greczynek składało się wiele odcieni i barw. Używały również podręcznych przyborów toaletowych, takich jak: lusterka, szpilki, grzebienie z kości słoniowej, pęsety.

8 8 Historia kosmetyków. Starożytny Egipt. Pożądana była jaśniejsza karnacja skóry, unikano więc promieni słonecznych. Kobiety pudrowały twarz jasną ochrą. Swoje ulubione pudry Egipcjanie wytwarzali z mączki gipsowej, nasyconej zapachami mirry i olibanum. Żeby jeszcze bardziej uwydatnić delikatność, czy wręcz pergaminowość skóry – Egipcjanki rysowały na twarzy niebieskie żyłki. Stosowane w Egipcie kremy zawierały: ochrę rozjaśniającą cerę, oliwę z oliwek, wosk pszczeli i wodę różaną. Oczy malowano obrysowując ich kontur czarną lub zieloną kredką, aby kształtem przypominały migdał. Popiersie królowej Nefretete.

9 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Substancje bazowe. WODA – rozpuszcza bardzo dużo różnych substancji, jest obojętna dla skóry i ma dobre właściwości aplikacyjne, GLICERYNA - nawilża i zmiękcza naskórek poprawiając jego elastyczność. Posiada właściwości higroskopijne. 9

10 10 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Substancje bazowe. GLIKOL PROPYLENOWY – glikol w niższych stężeniach przyczynia się do zwiększenia nawilżenia skóry, ułatwia złuszczanie warstwy rogowej naskórka, przy jednoczesnej regulacji procesu jego rogowacenia oraz usunięciu blizn i przebarwień. Jest konserwantem, emulgatorem i rozpuszczalnikiem. Wazelina- jest stosowana do pomocy w salonach masażu, w środkach zabezpieczających ciało przed czynnikami fizycznymi.

11 11 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Substancje bazowe PARAFINA – zatrzymuje wilgoć w skórze, podczas zabiegów parafinowych ciepło wnika głęboko do tkanek, dzięki czemu krew szybciej krąży a pory skóry otwierają się co w efekcie przyczynia się do lepszego wchłaniania preparatów pielęgnacyjnych. Parafina kosmetyczna. Etanol. ETANOL – ułatwia stworzenie i utrzymanie gładkiej konsystencji kosmetyku. Jest także substancją, która ułatwia penetrację innych składników w głąb skóry.

12 12 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Tlenki i nadtlenki. Tlenek cynku ZnO Ma właściwości kryjące, jest dodawany do pudrów, kremów, zasypek. Działa gojąco ściągająco oraz przeciwtrądzikowo, wykorzystuje się go w maściach. Odbija promieniowanie jest stosowany w kremach z filtrem. Tlenek cynku.

13 13 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Tlenki i nadtlenki. Nadtlenek wodoru(woda utleniona) H2O2 Ma silne właściwości utleniające i dezynfekujące. Wykorzystywany jest przy rozjaśnianiu włosów, jako środek odkażający rany, w wybielaczach, pastach do zębów, dezodorantach.

14 14 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Tlenki i nadtlenki. Tlenek glinu Al2O3 Jest higroskopijny, używany do pudrów, zasypek, pomadek. Hamuje wydzielanie potu, jest stosowany w preparatach przeciw potowych i dezodorantach. Tlenek glinu.

15 15 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Tlenki i nadtlenki. Tlenek krzemu (IV) SiO2 Charakteryzuje się dużą chłonnością jest wykorzystywany jaką środek czyszczący i polerujący w pastach do zębów. Tlenek krzemu.

16 16 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Wodorotlenki. Wodorotlenek sodu NaOH Jest używany do produkcji mydeł kąpielowych, środków piorących, płynów zmiękczających, specyfików do czyszczenia rur. Wodorotlenek sodu.

17 17 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Wodorotlenki. Wodorotlenek potasu KOH Jest używany do produkcji mydeł w płynie, kremów. Wodorotlenek potasu.

18 18 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Wodorotlenki. Wodorotlenek glinu Al(OH)3 Jest higroskopijny, stosowany w preparatach przeciw poceniu się, ma właściwości ścierne jest używany jako składnik past do zębów. Wodorotlenek glinu.

19 19 Kwasy nieorganiczne. Kwas siarkowy (IV) H2SO4 Jest stosowany do produkcji surowców i półproduktów kosmetycznych: nadtlenku wodoru, substancji zapachowych, środków piorących, myjących, dezynfekujących, kremów i mydeł przeciwtrądzikowych.

20 20 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Kwasy nieorganiczne. Kwas azotowy (V) HNO3 Służy do produkcji innych surowców kosmetycznych np.: azotanu srebra, nitrocelulozy, estrów zapachowych. Może powodować poparzenia i zwęglenia skóry. Azotan srebra. Kwas azotowy.

21 21 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Węglowodory. Wazelina - używana w kremach, mleczkach, maściach, szminkach, kredkach, pudrach oraz do natłuszczania i masażu skóry. Parafina - wykorzystywana do produkcji szminek, kredek, kremów, mleczek oraz do okładów i masek parafinowych.

22 22 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Alkohole. Etanol -jest składnikiem toników alkoholowych, płynów po goleniu, wcierek do włosów, szamponów. Alkohol etylowy stosowany jest również do produkcji perfum i wód toaletowych.

23 23 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Alkohole. Gliceryna- Wchodzi w skład kremów nawilżających. Gliceryna chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Likwiduje zmarszczki, wygładza, napina i ujędrnia skórę. Zmniejsza spierzchnięcia i zrogowacenia znajdujące się na skórze łokci i kolan. Jest odpowiednia na popękane pięty. Żele pod prysznic wzbogacone w glicerynę są doskonałe do mycia skóry. Gliceryna zostawia bowiem na niej warstwę ochronną przed wysychaniem i traceniem wilgoci. Działa odżywczo na włosy, zwłaszcza te suche i zniszczone. C 3 H 8 O 3

24 24 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Witaminy w kosmetykach. Witaminy to związki chemiczne które: Są niezbędne do normalnego przebiegu procesów biochemicznych zachodzących w organizmie, a ich brak powoduje zaburzenia w jego funkcjonowaniu; Nie mogą być wytwarzane przez organizm, dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem lub w formie preparatów;

25 25 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Witaminy w kosmetykach. Witamina A- Występuje w: pełnym mleku, serze, żółtku jaj, maśle, tranie, wątrobie, warzywach i owocach np.: marchwi, pomidorach, papryce, dyni, brokułach. Zastosowanie: w preparatach kosmetycznych do pielęgnacji ciała, regenerujących i ochronnych, w leczeniu zaburzeń dermatologicznych przy nadmiernym rogowaceniu i łuszczeniu się skóry.

26 26 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Witaminy w kosmetykach. Witamina D- Występuje w: pełnym mleku, żółtku jaj, maśle, margarynie, olejach roślinnych, tłuszczach zwierzęcych, wątrobie, grzybach, drożdżach. Zastosowanie: kremy odchudzające, preparaty przeciwko łysieniu, paradontozie, łamliwości paznokci, łojotokowi.

27 27 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Witaminy w kosmetykach. Witamina E - Poprawia ukrwienie skóry, wspomaga leczenie trądziku i łojotokowego zapalenia skóry. Odżywia skórę. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Wygładza i nawilża skórę. Jej źródłem są oleje, zwłaszcza z olej z kiełków pszenicy, orzechy, pełne ziarna zbóż oraz zielone warzywa liściaste: sałata, szpinak i kapusta. Stosowana jest w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, odżywczych i regenerujących, a także do kąpieli oraz kremach o działaniu promieniochronnym.

28 28 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Witaminy w kosmetykach. Witamina C - Nadaje skórze elastyczności, sprężystości i gładkości. Przyśpiesza gojenie oparzeń. Występuje w: czarnej porzeczce, cytrusach, pomidorach, kapustach, papryce, ziemniakach i żurawinie. W kosmetykach często występuje pochodna witaminy C. Stosowana jest głównie w kremach i maseczkach do usuwania płytkich zmarszczek, stymulujących syntezę kolagenu oraz chroniących przed promieniowaniem UV. W mieszaninie z witaminą E stanowi antyutleniacz tej witaminy.

29 29 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Tłuszcze. Olej migdałowy -Posiada znakomite właściwości nawilżające, pomaga łagodzić podrażnienia, stany zapalne. Stosowany jest także do delikatnego oczyszczania starzejącej się, suchej skóry w postaci różnych kremów, mleczek lub śmietanek migdałowych, mydeł, a także w różnych formach make-up’u. Olej arganowy- szybko się wchłania, dogłębnie nawilża, bogaty w witaminę E działa przeciwzapalnie.

30 30 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Tłuszcze. Olej kokosowy -właściwości silnie nawilżające, doskonały krem na zmarszczki, przyspiesza gojenie się ran, działa przeciwtrądzikowo,nieuczulający, wzmacnia włosy świetnie zmywa makijaż, doskonale wpływa na kondycję rzęs.

31 31 Co to SLS? Jaki ma wpływ na nasz organizm? Laurylosiarczan sodu, czyli Sodium Lauryl Sulfate ( SLS ) – jest to często używana substancja w kosmetykach, która bardzo dobrze się pieni i odtłuszcza. Jest tania, dlatego tak wielu producentów nagminnie jej używa. Znajdziemy ją przede wszystkim w produktach przeznaczonych do mycia samochodów, płynach do mycia naczyń, preparatów do prania dywanów oraz kosmetykach konwencjonalnych np.: żelach pod prysznic, mydłach, szamponach. Po kąpieli skóra staje się wysuszona, a nawet podrażniona i ściągnięta. Zazwyczaj w takiej sytuacji sięgamy po balsam nawilżający. A tak naprawdę wina leży po stronie SLS, która zmniejsza napięcie między wodą i tłuszczem, rozszczelnia naturalną hydro lipidową barierę ochronną naskórka. Przez co dochodzi do uciekania wody przez naskórek i utraty jędrności skóry.

32 32 Jakich składników chemicznych wchodzących w skład kosmetyków warto unikać? Na etykietach można je roz­po­znać po następujących końcówkach:...methicone...siloxane...silanol...silicone Konserwanty Dla trwałości kosmetyków i bezpieczeństwa ich stosowania ważne są konserwanty, bez których w kosmetykach rozwijałyby się grzyby i pleśnie. Większość konserwantów jest bardzo silnie działającymi substancjami, które mogą powodować reakcje alergiczne. Dodatkowo trwają badania nad ewentualnym związkiem z niektórymi chorobami nowotworowymi.

33 33 Jakich składników chemicznych wchodzących w skład kosmetyków warto unikać? Częstymi powikłaniami zdrowotnymi na skutek stosowania kosmetyków opartych na bazie szkodliwych substancji są : łupież, osłabione i łamliwe włosy, wypadanie włosów, nasilający się trądzik, owrzodzenia skóry, świąd skórny, rumienie skórne, złuszczanie naskórka, sucha skóra, łamliwe paznokcie,rozdwajanie się paznokci, poważne alergie skórne takie jak wysypka, nowotwory i guzy, pękanie naczynek krwionośnych, choroby układu nerwowego.  Triklosan – gównie występuje w pastach do zębów, mydłach antybakteryjnych, płynach do płukania ust, płynach do zmywania naczyń, dezodorantach, kremach, balsamach, żelach,lakierach do włosów i innych. Należy unikać takich produktów gdzie występuje triklosan ponieważ powoduje nowotwory.

34 34 Jakich składników chemicznych wchodzących w skład kosmetyków warto unikać? W momencie gdy chlorowana woda z kranu spotyka się z pastą, zachodzi reakcja, w wyniku której powstaje rakotwórczy chloroform. Producenci past do zębów twierdzą, że triklosan jest pożyteczny, bo pomaga chociażby zmniejszyć osadzanie się płytki nazębnej i zabija bakterie w 99 %. W rzeczywistości uszkadza dziąsła oraz może przyczynić się do owrzodzenia jamy ustnej.  Parabeny – są stosowane w przemyśle kosmetycznym jako konserwanty. Zadaniem parabenów jest przeciwdziałanie powstawania rozwoju drobnoustrojów i pleśni. Dzięki zastosowaniu parabenów wyroby mają przedłużoną żywotność do spożycia i mogą długo leżeć na półkach sklepowych, zachowując przy tym swoją świeżość i ładny wygląd. Parabeny znajdziemy : antyperspirantach, dezodorantach, kremach, olejkach, mleczkach do smarowania ciała, żelach pod prysznic, szamponach, perfumach, podkładach i pudrach czy pomadkach do ust, a także w wielu kosmetykach przeznaczonych dla dzieci. Szukajmy produktów które nie zawierają parabenów.

35 35 Jakich składników chemicznych wchodzących w skład kosmetyków warto unikać? W Anglii i Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania na kobietach chorych na raka i odkryto, że guzy nowotworowe umiejscowione w rejonach klatki piersiowej zawierały związki parabenów. Naukowcy twierdzą,że mogą też powodować raka piersi. Prawdopodobnie szkodliwe chemikalia przedostają się do organizmu przez skórę po przez nadmierne stosowanie dezodorantów i antyperspirantów.

36 36 Jakich składników chemicznych wchodzących w skład kosmetyków warto unikać? Kupując kosmetyk lub inny produkt, sprawdzaj etykietę czy nie zawiera szkodliwych związków takich jak : Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Benzylparaben, Glutaraldehyde, Hexamidine- Diisethionate, Phenol,Phenyl Mercuric Acetate, Phenyl Mercuric Borate, Benzetonium Chloride.  Syntetyczne zapachy Syntetyczne substancje zapachowe są tańszym odpowiednikiem naturalnych zapachów pochodzących z roślin. Syntetyczne zapachy są powszechnie sto­sowane we wszystkich typach produktów kosmetycznych. Powodują silne reakcje alergiczne, alergie skórne. Łatwo wchłaniane kumulują się w organizmie.

37 37 Jakich składników chemicznych wchodzących w skład kosmetyków warto unikać?  Oleje silikonowe Silikon ma postać bezbarwnych i bezwonnych olejów lub wosków. Silikony są stosowane w droż­szych produktach kosmetycznych. Dają poczucie gładkości i wyrównują niedoskonałości. Są dodawane do kremów nawilżających, baz i fluidów pod ma­ki­jaż a także do produktów do pie­lę­gnacji i stylizacji włosów. Poprzez codzienne używanie kosmetyków z silikonami istnieje ryzyko, że włosy staną się szorstkie, łamliwe, suche, ze skłonnością do puszenia się i trudne w układaniu. VS.

38 38 Podsumowanie. Należy używać kosmetyków z głową, wybierać takie które są przeznaczone dla naszego rodzaju skóry, grupy wiekowej, warto sprawdzać ich skład, dzięki temu możemy uniknąć reakcji alergicznych bądź w przyszłości zachorowania na różnego rodzaju nowotwory. Kosmetyki bogate w witaminy, oleje, masła, wyciągi z roślin są dla ludzi bardzo dobre, ponieważ są naturalne. Sami decydujemy o tym jakich kosmetyków używany. To że niektóre są drogie to nie znaczy że lepsze. VS.

39 39 Bibliografia. Chemia piękna-Marcin Molski http://pl.wikipedia.org/wiki/International_Nomenclature_of_Cosmetic_Ingredients http://kobieta.onet.pl/uroda/twarz-i-cialo/historia-i-poczatki-kosmetykow/czrtb http://sztukmistrzyni.pl/makijaz-w-starozytnej-grecji-i-rzymie/ http://sztukmistrzyni.pl/tajniki-makijazu-w-starozytnym-egipcie/ http://www.naturnika.pl/pl/i/Niebezpieczne-skladniki-w-kosmetykach/6 http://freeisoft.pl/2014/04/niebezpieczne-zwiazki-chemiczne-w-kosmetykach/


Pobierz ppt "Chemia w służbie urody. Substancje chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Autor: Monika Kurpiel 1."

Podobne prezentacje


Reklamy Google