Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chemia w służbie urody. Substancje chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Autor: Monika Kurpiel.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chemia w służbie urody. Substancje chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Autor: Monika Kurpiel."— Zapis prezentacji:

1 Chemia w służbie urody. Substancje chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Autor: Monika Kurpiel

2 Podział kosmetyków: Ze względu na część ciała dla których są przeznaczone: -środki do skóry -włosów -paznokci -twarzy

3 Ze względu na grupę docelową:
Podział kosmetyków: Ze względu na grupę docelową: dla kobiet dla mężczyzn dla dzieci dla nastolatków

4 Podział kosmetyków Ze względu na funkcję: Czyszczące pielęgnujące i ochronne Zapachowe do zmiany wyglądu, czyli kosmetyki kolorowe Jeden kosmetyk jednocześnie może należeć do kilku grup, np.: mydło może jedocześnie czyścić i nawilżać (czyli pielęgnować) skórę.

5 Co to jest kosmetyka? Kosmetyka pochodzi od greckiego słowa cosmeo, czyli zdobić i cosmeticas – upiększać. U niektórych badaczy łączy się ze słowem cosmos, czyli ład i porządek. Nowoczesna kosmetyka opiera się na nauce zwanej kosmetologią, która wykorzystuje zagadnienia z chemii, biologii i medycyny.

6 Historia kosmetyków. Starożytny Rzym. Pielęgnacja twarzy w starożytnym Rzymie nie pozostawała w tyle za pielęgnacją ciała. Popularną maseczką na twarz była maseczka z chleba, Do maseczek używano też przeróżnych olei, soków, oliwy z oliwek, miodu, ogórka, wody różanej i wielu, wielu innych (np. odchody krokodyla, sproszkowane rogi zwierząt czy ich mocz). Dodatkowo jako tonik często używali zwykłego mleka krowiego (bądź oślego). Mleko rozjaśnia cerę, odżywia ją i zwęża rozszerzone pory, co wykorzystuje się w kosmetyce do dnia dzisiejszego.

7 Historia kosmetyków. Starożytna Grecja. Makijaż Greczynki pokrywały twarz grubą warstwą ołowianego pudru, usta malowały jaskrawoczerwonym kolorem, oczy mocno podkreślały czarnym węglowym ołówkiem, a na policzki kładły roślinne farby koloryzujące. Na makijaż Greczynek składało się wiele odcieni i barw. Używały również podręcznych przyborów toaletowych, takich jak: lusterka, szpilki, grzebienie z kości słoniowej, pęsety.

8 Historia kosmetyków. Starożytny Egipt. Pożądana była jaśniejsza karnacja skóry, unikano więc promieni słonecznych. Kobiety pudrowały twarz jasną ochrą. Swoje ulubione pudry Egipcjanie wytwarzali z mączki gipsowej, nasyconej zapachami mirry i olibanum. Żeby jeszcze bardziej uwydatnić delikatność, czy wręcz pergaminowość skóry – Egipcjanki rysowały na twarzy niebieskie żyłki. Stosowane w Egipcie kremy zawierały: ochrę rozjaśniającą cerę, oliwę z oliwek, wosk pszczeli i wodę różaną. Oczy malowano obrysowując ich kontur czarną lub zieloną kredką, aby kształtem przypominały migdał. Popiersie królowej Nefretete.

9 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Substancje bazowe.
WODA – rozpuszcza bardzo dużo różnych substancji, jest obojętna dla skóry i ma dobre właściwości aplikacyjne, GLICERYNA - nawilża i zmiękcza naskórek poprawiając jego elastyczność. Posiada właściwości higroskopijne.

10 Substancje bazowe. Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
GLIKOL PROPYLENOWY – glikol w niższych stężeniach przyczynia się do zwiększenia nawilżenia skóry, ułatwia złuszczanie warstwy rogowej naskórka, przy jednoczesnej regulacji procesu jego rogowacenia oraz usunięciu blizn i przebarwień. Jest konserwantem, emulgatorem i rozpuszczalnikiem. Wazelina- jest stosowana do pomocy w salonach masażu, w środkach zabezpieczających ciało przed czynnikami fizycznymi.

11 Substancje bazowe Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
PARAFINA – zatrzymuje wilgoć w skórze, podczas zabiegów parafinowych ciepło wnika głęboko do tkanek, dzięki czemu krew szybciej krąży a pory skóry otwierają się co w efekcie przyczynia się do lepszego wchłaniania preparatów pielęgnacyjnych. Parafina kosmetyczna. Etanol. ETANOL – ułatwia stworzenie i utrzymanie gładkiej konsystencji kosmetyku. Jest także substancją, która ułatwia penetrację innych składników w głąb skóry.

12 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Tlenki i nadtlenki. Tlenek cynku ZnO Ma właściwości kryjące, jest dodawany do pudrów, kremów, zasypek. Działa gojąco ściągająco oraz przeciwtrądzikowo, wykorzystuje się go w maściach. Odbija promieniowanie jest stosowany w kremach z filtrem. Tlenek cynku.

13 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Tlenki i nadtlenki. Nadtlenek wodoru(woda utleniona) H2O2 Ma silne właściwości utleniające i dezynfekujące. Wykorzystywany jest przy rozjaśnianiu włosów, jako środek odkażający rany, w wybielaczach, pastach do zębów, dezodorantach.

14 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Tlenki i nadtlenki. Tlenek glinu Al2O3 Jest higroskopijny, używany do pudrów, zasypek, pomadek. Hamuje wydzielanie potu, jest stosowany w preparatach przeciw potowych i dezodorantach. Tlenek glinu.

15 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Tlenki i nadtlenki. Tlenek krzemu (IV) SiO2 Charakteryzuje się dużą chłonnością jest wykorzystywany jaką środek czyszczący i polerujący w pastach do zębów. Tlenek krzemu.

16 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Wodorotlenki.
Wodorotlenek sodu NaOH Jest używany do produkcji mydeł kąpielowych, środków piorących, płynów zmiękczających, specyfików do czyszczenia rur. Wodorotlenek sodu.

17 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Wodorotlenki.
Wodorotlenek potasu KOH Jest używany do produkcji mydeł w płynie, kremów. Wodorotlenek potasu.

18 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Wodorotlenki. Wodorotlenek glinu Al(OH)3 Jest higroskopijny, stosowany w preparatach przeciw poceniu się , ma właściwości ścierne jest używany jako składnik past do zębów. Wodorotlenek glinu.

19 Kwasy nieorganiczne. Kwas siarkowy (IV) H2SO4 Jest stosowany do produkcji surowców i półproduktów kosmetycznych: nadtlenku wodoru, substancji zapachowych, środków piorących, myjących, dezynfekujących, kremów i mydeł przeciwtrądzikowych.

20 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Kwasy nieorganiczne. Kwas azotowy (V) HNO3 Służy do produkcji innych surowców kosmetycznych np.: azotanu srebra, nitrocelulozy, estrów zapachowych. Może powodować poparzenia i zwęglenia skóry. Azotan srebra. Kwas azotowy.

21 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Węglowodory. Wazelina - używana w kremach, mleczkach, maściach, szminkach, kredkach, pudrach oraz do natłuszczania i masażu skóry. Parafina - wykorzystywana do produkcji szminek, kredek, kremów, mleczek oraz do okładów i masek parafinowych.

22 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Alkohole. Etanol -jest składnikiem toników alkoholowych, płynów po goleniu, wcierek do włosów, szamponów. Alkohol etylowy stosowany jest również do produkcji perfum i wód toaletowych.

23 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Alkohole. Gliceryna- Wchodzi w skład kremów nawilżających. Gliceryna chroni skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Likwiduje zmarszczki, wygładza, napina i ujędrnia skórę. Zmniejsza spierzchnięcia i zrogowacenia znajdujące się na skórze łokci i kolan. Jest odpowiednia na popękane pięty. Żele pod prysznic wzbogacone w glicerynę są doskonałe do mycia skóry. Gliceryna zostawia bowiem na niej warstwę ochronną przed wysychaniem i traceniem wilgoci. Działa odżywczo na włosy, zwłaszcza te suche i zniszczone. C3H8O3

24 Witaminy to związki chemiczne które:
Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Witaminy w kosmetykach. Witaminy to związki chemiczne które: Są niezbędne do normalnego przebiegu procesów biochemicznych zachodzących w organizmie, a ich brak powoduje zaburzenia w jego funkcjonowaniu; Nie mogą być wytwarzane przez organizm, dlatego muszą być dostarczane z pożywieniem lub w formie preparatów;

25 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Witaminy w kosmetykach. Witamina A- Występuje w: pełnym mleku, serze, żółtku jaj, maśle, tranie, wątrobie, warzywach i owocach np.: marchwi, pomidorach, papryce, dyni, brokułach. Zastosowanie: w preparatach kosmetycznych do pielęgnacji ciała, regenerujących i ochronnych, w leczeniu zaburzeń dermatologicznych przy nadmiernym rogowaceniu i łuszczeniu się skóry.

26 Witamina D- Występuje w:
Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Witaminy w kosmetykach. Witamina D- Występuje w: pełnym mleku, żółtku jaj, maśle, margarynie, olejach roślinnych, tłuszczach zwierzęcych, wątrobie, grzybach, drożdżach. Zastosowanie: kremy odchudzające, preparaty przeciwko łysieniu, paradontozie, łamliwości paznokci, łojotokowi.

27 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Witaminy w kosmetykach. Witamina E - Poprawia ukrwienie skóry, wspomaga leczenie trądziku i łojotokowego zapalenia skóry. Odżywia skórę. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Wygładza i nawilża skórę. Jej źródłem są oleje, zwłaszcza z olej z kiełków pszenicy, orzechy, pełne ziarna zbóż oraz zielone warzywa liściaste: sałata, szpinak i kapusta. Stosowana jest w kosmetykach przeciwzmarszczkowych, odżywczych i regenerujących, a także do kąpieli oraz kremach o działaniu promieniochronnym.

28 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Witaminy w kosmetykach. Witamina C - Nadaje skórze elastyczności, sprężystości i gładkości. Przyśpiesza gojenie oparzeń. Występuje w: czarnej porzeczce, cytrusach, pomidorach, kapustach, papryce, ziemniakach i żurawinie. W kosmetykach często występuje pochodna witaminy C. Stosowana jest głównie w kremach i maseczkach do usuwania płytkich zmarszczek, stymulujących syntezę kolagenu oraz chroniących przed promieniowaniem UV. W mieszaninie z witaminą E stanowi antyutleniacz tej witaminy.

29 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Tłuszcze. Olej migdałowy -Posiada znakomite właściwości nawilżające, pomaga łagodzić podrażnienia, stany zapalne. Stosowany jest także do delikatnego oczyszczania starzejącej się, suchej skóry w postaci różnych kremów, mleczek lub śmietanek migdałowych, mydeł, a także w różnych formach make-up’u. Olej arganowy- szybko się wchłania, dogłębnie nawilża, bogaty w witaminę E działa przeciwzapalnie.

30 Związki chemiczne wchodzące w skład kosmetyków.
Tłuszcze. Olej kokosowy -właściwości silnie nawilżające, doskonały krem na zmarszczki, przyspiesza gojenie się ran, działa przeciwtrądzikowo ,nieuczulający, wzmacnia włosy świetnie zmywa makijaż, doskonale wpływa na kondycję rzęs .

31 Jaki ma wpływ na nasz organizm?
Co to SLS? Jaki ma wpływ na nasz organizm? Laurylosiarczan sodu, czyli Sodium Lauryl Sulfate ( SLS ) – jest to często używana substancja w kosmetykach, która bardzo dobrze się pieni i odtłuszcza. Jest tania, dlatego tak wielu producentów nagminnie jej używa. Znajdziemy ją przede wszystkim w produktach przeznaczonych do mycia samochodów, płynach do mycia naczyń, preparatów do prania dywanów oraz kosmetykach konwencjonalnych np.: żelach pod prysznic, mydłach, szamponach. Po kąpieli skóra staje się wysuszona, a nawet podrażniona i ściągnięta. Zazwyczaj w takiej sytuacji sięgamy po balsam nawilżający. A tak naprawdę wina leży po stronie SLS, która zmniejsza napięcie między wodą i tłuszczem, rozszczelnia naturalną hydro lipidową barierę ochronną naskórka. Przez co dochodzi do uciekania wody przez naskórek i utraty jędrności skóry.

32 w skład kosmetyków warto unikać?
Jakich składników chemicznych wchodzących w skład kosmetyków warto unikać? Na etykietach można je roz­po­znać po następujących końcówkach: ...methicone ...siloxane ...silanol ...silicone Konserwanty Dla trwałości kosmetyków i bezpieczeństwa ich stosowania ważne są konserwanty, bez których w kosmetykach rozwijałyby się grzyby i pleśnie. Większość konserwantów jest bardzo silnie działającymi substancjami, które mogą powodować reakcje alergiczne. Dodatkowo trwają badania nad ewentualnym związkiem z niektórymi chorobami nowotworowymi.

33 w skład kosmetyków warto unikać?
Jakich składników chemicznych wchodzących w skład kosmetyków warto unikać? Częstymi powikłaniami zdrowotnymi na skutek stosowania kosmetyków opartych na bazie szkodliwych substancji są : łupież, osłabione i łamliwe włosy, wypadanie włosów, nasilający się trądzik, owrzodzenia skóry, świąd skórny, rumienie skórne, złuszczanie naskórka, sucha skóra, łamliwe paznokcie ,rozdwajanie się paznokci, poważne alergie skórne takie jak wysypka, nowotwory i guzy, pękanie naczynek krwionośnych, choroby układu nerwowego. Triklosan – gównie występuje w pastach do zębów, mydłach antybakteryjnych, płynach do płukania ust, płynach do zmywania naczyń, dezodorantach, kremach, balsamach, żelach ,lakierach do włosów i innych. Należy unikać takich produktów gdzie występuje triklosan ponieważ powoduje nowotwory.

34 Jakich składników chemicznych wchodzących
w skład kosmetyków warto unikać? W momencie gdy chlorowana woda z kranu spotyka się z pastą, zachodzi reakcja, w wyniku której powstaje rakotwórczy chloroform. Producenci past do zębów twierdzą, że triklosan jest pożyteczny, bo pomaga chociażby zmniejszyć osadzanie się płytki nazębnej i zabija bakterie w 99 %. W rzeczywistości uszkadza dziąsła oraz może przyczynić się do owrzodzenia jamy ustnej. Parabeny – są stosowane w przemyśle kosmetycznym jako konserwanty. Zadaniem parabenów jest przeciwdziałanie powstawania rozwoju drobnoustrojów i pleśni. Dzięki zastosowaniu parabenów wyroby mają przedłużoną żywotność do spożycia i mogą długo leżeć na półkach sklepowych, zachowując przy tym swoją świeżość i ładny wygląd. Parabeny znajdziemy : antyperspirantach, dezodorantach, kremach, olejkach, mleczkach do smarowania ciała, żelach pod prysznic, szamponach, perfumach, podkładach i pudrach czy pomadkach do ust, a także w wielu kosmetykach przeznaczonych dla dzieci. Szukajmy produktów które nie zawierają parabenów.

35 w skład kosmetyków warto unikać?
Jakich składników chemicznych wchodzących w skład kosmetyków warto unikać? W Anglii i Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania na kobietach chorych na raka i odkryto, że guzy nowotworowe umiejscowione w rejonach klatki piersiowej zawierały związki parabenów. Naukowcy twierdzą ,że mogą też powodować raka piersi. Prawdopodobnie szkodliwe chemikalia przedostają się do organizmu przez skórę po przez nadmierne stosowanie dezodorantów i antyperspirantów.

36 w skład kosmetyków warto unikać?
Jakich składników chemicznych wchodzących w skład kosmetyków warto unikać? Kupując kosmetyk lub inny produkt, sprawdzaj etykietę czy nie zawiera szkodliwych związków takich jak : Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben , Propylparaben, Butylparaben, Benzylparaben, Glutaraldehyde, Hexamidine-Diisethionate, Phenol,Phenyl Mercuric Acetate, Phenyl Mercuric Borate, Benzetonium Chloride. Syntetyczne zapachy Syntetyczne substancje zapachowe są tańszym odpowiednikiem naturalnych zapachów pochodzących z roślin. Syntetyczne zapachy są powszechnie sto­sowane we wszystkich typach produktów kosmetycznych. Powodują silne reakcje alergiczne, alergie skórne. Łatwo wchłaniane kumulują się w organizmie.

37 w skład kosmetyków warto unikać?
Jakich składników chemicznych wchodzących w skład kosmetyków warto unikać? Oleje silikonowe Silikon ma postać bezbarwnych i bezwonnych olejów lub wosków. Silikony są stosowane w droż­szych produktach kosmetycznych. Dają poczucie gładkości i wyrównują niedoskonałości. Są dodawane do kremów nawilżających, baz i fluidów pod ma­ki­jaż a także do produktów do pie­lę­gnacji i stylizacji włosów. Poprzez codzienne używanie kosmetyków z silikonami istnieje ryzyko, że włosy staną się szorstkie, łamliwe, suche, ze skłonnością do puszenia się i trudne w układaniu. VS.

38 Podsumowanie. Należy używać kosmetyków z głową, wybierać takie które są przeznaczone dla naszego rodzaju skóry, grupy wiekowej, warto sprawdzać ich skład, dzięki temu możemy uniknąć reakcji alergicznych bądź w przyszłości zachorowania na różnego rodzaju nowotwory. Kosmetyki bogate w witaminy, oleje, masła, wyciągi z roślin są dla ludzi bardzo dobre, ponieważ są naturalne. Sami decydujemy o tym jakich kosmetyków używany. To że niektóre są drogie to nie znaczy że lepsze. VS.

39 Bibliografia. Chemia piękna-Marcin Molski


Pobierz ppt "Chemia w służbie urody. Substancje chemiczne wchodzące w skład kosmetyków. Autor: Monika Kurpiel."

Podobne prezentacje


Reklamy Google