Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Energie odnawialne to takie, których źródła są niewyczerpalne i których eksploatacja powoduje możliwie najmniej szkód w środowisku.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Energie odnawialne to takie, których źródła są niewyczerpalne i których eksploatacja powoduje możliwie najmniej szkód w środowisku."— Zapis prezentacji:

1

2 Energie odnawialne to takie, których źródła są niewyczerpalne i których eksploatacja powoduje możliwie najmniej szkód w środowisku.

3 Odnawialne źródła energii w Polsce : * Biomasa, * Energia wody, * Energia wiatru, * Zasoby geotermalne, * Energia słoneczna.

4 Dlaczego Energia Odnawialna? Przyczyny zainteresowania odnawialnymi źródłami energii: *powszechny dostęp, oraz bezgraniczne zasoby; *znacznie mniejsza ingerencja w środowisko w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii; *alternatywa dla energii powstającej na skutek spalania paliw kopalnych; *redukcja zanieczyszczeń; *niezależność energetyczna państw; *dostęp do elektryczności na terenach, gdzie nie ma innych źródeł energii.

5

6

7 Biomasa jest głównie wykorzystywana jako paliwo do spalania i współ – spalania w celu wytwarzania energii elektrycznej, ciepła oraz podgrzewania wody użytkowej.

8

9 Drewno o niskiej jakości Odchody zwierząt technologicznej oraz odpadowe Osady ściekowe Wysłodki buraczane

10 Wierzba wiciowa Słonecznik bulwiasty Róża bezkolcowa Trawy wieloletnie

11 Biogazownia w Boleszynie

12 Energia wody Wykorzystywana gospodarczo energia mechaniczna płynącej wody. Współcześnie energię wodną zazwyczaj przetwarza się na energię elektryczną.

13 Można ją także wykorzystywać bezpośrednio do napędu maszyn – istnieje wiele rozwiązań, w których płynąca woda napędza turbinę lub koło wodne

14 Energia wiatru Energia pochodząca z ruchu mas powietrza jest jedną z najstarszych energii odnawialnych eksploatowanych przez człowieka. Początkowo wykorzystywano ją głównie do napędzania wiatraków mielących zboże lub do pompowania wody.

15 Turbiny wiatrowe

16 Energia słoneczna z wiatrową

17 Energia słoneczna Technologie energii słonecznej bazują na wykorzystaniu energii cieplnej słońca do celów grzewczych, a także wykorzystują promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Dziś energia słoneczna jest jedną z najszybciej rozwijających się technologii elektrycznych.

18

19 Zalety * Nie zanieczyszczają środowiska * Długi czas działania instalacji * Utylizacja niektórych odpadów i ścieków * Możliwość wykorzystania w gospodarstwach oddalonych od innych źródeł energii Wady * Wysokie koszty instalacji * Nie wszędzie dostępne * Zależność od pogody * Ingerencja w krajobraz * Jałowienie gleb poprzez konieczność prowadzenia upraw monokulturowych

20 Gdyby wyobrazić sobie jej globalne zużycie jako tort podzielony na 100 kawałków, to aż 85 z nich musielibyśmy pomalować na czarno, co symbolizowałoby węgiel, ropę i gaz. Dwa z nich na żółto – kolor energii atomowej, a 13 na zielono, bo tyle w produkcji energii na całym świecie wynosi obecnie udział źródeł odnawialnych. Tomasz Ulanowski

21


Pobierz ppt "Energie odnawialne to takie, których źródła są niewyczerpalne i których eksploatacja powoduje możliwie najmniej szkód w środowisku."

Podobne prezentacje


Reklamy Google