Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z energią zmieńmy źródła!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z energią zmieńmy źródła!"— Zapis prezentacji:

1 Z energią zmieńmy źródła!

2 Energie odnawialne to takie, których źródła są niewyczerpalne i których eksploatacja powoduje możliwie najmniej szkód w środowisku.

3 Odnawialne źródła energii w Polsce :
Biomasa, Energia wody, Energia wiatru, Zasoby geotermalne, Energia słoneczna.

4 Dlaczego Energia Odnawialna?
Przyczyny zainteresowania odnawialnymi źródłami energii: *powszechny dostęp, oraz bezgraniczne zasoby; *znacznie mniejsza ingerencja w środowisko w porównaniu z tradycyjnymi źródłami energii; *alternatywa dla energii powstającej na skutek spalania paliw kopalnych; *redukcja zanieczyszczeń; *niezależność energetyczna państw; *dostęp do elektryczności na terenach, gdzie nie ma innych źródeł energii.

5

6

7 Biomasa jest głównie wykorzystywana jako paliwo do spalania i współ – spalania w celu wytwarzania energii elektrycznej, ciepła oraz podgrzewania wody użytkowej.

8

9 Drewno o niskiej jakości Odchody zwierząt
technologicznej oraz odpadowe Osady ściekowe Wysłodki buraczane

10 Wierzba wiciowa Słonecznik bulwiasty Róża bezkolcowa Trawy wieloletnie

11 Biogazownia w Boleszynie

12 Energia wody Wykorzystywana gospodarczo energia mechaniczna płynącej wody. Współcześnie energię wodną zazwyczaj przetwarza się na energię elektryczną.

13 Można ją także wykorzystywać bezpośrednio do napędu maszyn – istnieje wiele rozwiązań, w których płynąca woda napędza turbinę lub koło wodne

14 Energia wiatru Energia pochodząca z ruchu mas powietrza jest jedną z najstarszych energii odnawialnych eksploatowanych przez człowieka. Początkowo wykorzystywano ją głównie do napędzania wiatraków mielących zboże lub do pompowania wody.

15 Turbiny wiatrowe

16 Energia słoneczna z wiatrową

17 Energia słoneczna Technologie energii słonecznej bazują na wykorzystaniu energii cieplnej słońca do celów grzewczych , a także wykorzystują promieniowanie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Dziś energia słoneczna jest jedną z najszybciej rozwijających się technologii elektrycznych.

18

19 Zalety Wady Nie zanieczyszczają środowiska
Długi czas działania instalacji Utylizacja niektórych odpadów i ścieków Możliwość wykorzystania w gospodarstwach oddalonych od innych źródeł energii Wysokie koszty instalacji Nie wszędzie dostępne Zależność od pogody Ingerencja w krajobraz Jałowienie gleb poprzez konieczność prowadzenia upraw monokulturowych

20 Gdyby wyobrazić sobie jej globalne zużycie jako tort podzielony na 100 kawałków, to aż 85 z nich musielibyśmy pomalować na czarno, co symbolizowałoby węgiel, ropę i gaz. Dwa z nich na żółto – kolor energii atomowej, a 13 na zielono, bo tyle w produkcji energii na całym świecie wynosi obecnie udział źródeł odnawialnych. Tomasz Ulanowski

21 Dziękuję za uwagę Paulina Gorzewska kl. IIIa gim. Zespół Szkół im
Dziękuję za uwagę Paulina Gorzewska kl. IIIa gim. Zespół Szkół im. Rodu Działyńskich w Bratianie


Pobierz ppt "Z energią zmieńmy źródła!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google