Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Jak zapobiegać okrucieństwu wobec zwierząt”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Jak zapobiegać okrucieństwu wobec zwierząt”"— Zapis prezentacji:

1 „Jak zapobiegać okrucieństwu wobec zwierząt”
PROJEKT GIMNAZJALNY „Jak zapobiegać okrucieństwu wobec zwierząt”

2 ORGANIZACJE

3 FUNDACJA „SZARA PRZYSTAŃ”
skupia się przede wszystkim na ochronie zwierząt i ich praw.   Staramy się ograniczać populację bezdomnych zwierząt poprzez realizację programu sterylizacji i kastracji, oraz przekazywanie zwierząt do adopcji.   Współpracujemy z wolontariuszami i karmicielami.   Organizujemy cykliczne akcje adopcyjne i propagujemy edukację w zakresie walki z bezdomnością i okrucieństwem wobec zwierząt. Wokół naszej Fundacji zrzeszają się ludzie pomagający głównie śląskim zwierzakom, ale i nie tylko.   Pomagają na różny sposób - w formie wolontariuszy schroniskowych, karmicieli, dając tymczasowe schronienie. 

4 WWF W POLSCE W Polsce WWF podejmuje działania na rzecz
ochrony przyrodniczo cennych rzek i lasów, jak również ochrony największych drapieżników: wilków, rysi i niedźwiedzi, a także ssaków bałtyckich: morświnów i fok szarych. Organizacja stara się przeciwdziałać zmianom klimatu i podejmuje walkę z nielegalnym handlem ginącymi gatunkami roślin i zwierząt.

5 OTOZ ANIMALS stowarzyszenie o statusie pożytku publicznego z siedzibą w Gdyni zajmujące się ochroną zwierząt w Polsce. Celami statutowymi stowarzyszenia są: Działanie na rzecz ekologii i humanitarnej ochrony zwierząt. Zapobieganie bezdomności zwierząt. Zapobieganie rażącemu zaniedbaniu lub okrutnemu traktowaniu zwierząt. Zapewnienie opieki bezdomnym zwierzętom. Kształtowanie właściwych postaw społecznych wobec świata zwierząt, w tym wobec zwierząt domowych, gospodarskich, wolno żyjących. Powoływanie inspektorów ds. ochrony zwierząt. Promocja i organizacja wolontariatu.

6 PRZYPADKI OKRÓCIEŃSTWA

7 Bolek z pogruchotaną czaszką
Kto wie czym przewinił? Może zupa była za słona, a nawinął się akurat pies. A może trzeba było pokazać kto tutaj jest panem? Jedno jest pewne, że trzeba było dużo siły i masę okrucieństwa by tak pobić. Czaszkę Bolek miał zgruchotaną. Luźne kości gniły wewnątrz, ale mózg został nieuszkodzony, choć wstrząśnięty. Jakby bicia było mało- duszenie. Efektem były zgruchotane kręgi szyjne. Dzięki walce wielu osób pies odzyskał sprawność i ma nowy, kochający dom. 

8 Utopiony Martwy Przy tym przypadku pozwolę sobie na dygresję. Redagując te materiały zmierzyć musiałam się z ogromem bestialstwa, ale to zdjęcie wstrząsnęło mną najbardziej. Siedziałam wpatrzona w odłamek betonu, a po policzkach ciekły mi łzy. Powiedziałam komuś, że to zdjęcie najbardziej boli, ale nie wiem czemu. Odpowiedź była prosta: Bo to jedyne zdjęcie, na którym stworzenie jest martwe . Tak, to prawda. Do tej pory to jedyne takie zdjęcie. Co opisuje, każdy może zobaczyć sam. 

9 Okaleczony Brajl Nie wiem, niewiele ze świata pamiętam ostatni obraz? to była ludzka ręka!!! potem ból olbrzymi, aż oddech mi zabrało nagle nie widziałem - tylko czułem swoje zakrwawione ciało ... kolejny cios - za co? czy zrobiłem coś źle ? nie chciałem, przepraszam już będę grzeczny tylko nie bij mnie .... Wydłubano mu oczy i wybito zęby, ale dzięki dobrym ludziom widzi i je. 

10 Cyprysek ze zmasakrowaną nogą
Pies w stanie agonalnym odebrany właścicielom. Bo jakoś zapomnieli, że rannym zwierzęciem należy się zaopiekować. A może wydawało się im, że zywe mięso i rana pełna larw much to takie normalne. Może myśleli, że zagoi się samo? Nie życzę nikomu, by coś takiego musiało mu się goić... 

11 Podpalony Doberman Jeśli zdaje się komuś, że to jakiś potwór, to niestety informuję, że nie. To doberman, któremu podpalono głowę. Był zapewne pięknym psem. Niestety kogoś poniosła fantazja. Ktoś postanowił udowodnić nam, że ludzie to najpodlejszy gatunek, który zabija i czyni krzywdę nie w obronie własnej, nie dla obrony terytorium czy zdobycia pożywienia, ale dla przyjemności... 

12 Jantarek z worka By opisać przypadek Jantarka wykorzystać trzeba dwa zdjęcia. Najpierw był worek, a potem w worku był Jantarek. Brak sierści na grzebiecie zdradzał, że pies został czymś oblany. Potem bez skrupułów wrzucono go w worek i wywalono w lesie. Całe szczęście został znaleziony, odratowany, a potem znalazł swoje miejsce u boku Ludzi. 

13 Zaniedbana Kara Nie trzeba bić, żeby sprawić ból i cierpienie. Brak odpowiedniej opieki doprowadził skórę tej suni do dramatycznego wyglądu. Ile czasu trzeba ignorować wyraźne symptomy choroby, by osiągnąć taki efekt? Zupełny brak rozumu, odpowiedzialności i empatii. Dziś ten pies jest nie do poznania, ale wciąż brakuje domku. 

14 Katowana Lenka Bita była prawdopodobnie przez swoje całe psie życie. Za którymś razem interweniowała policja i odebrała psa. Stan straszny.Lenka miała rozległe obrażenia głowy, rany cięte na głowie, krwiaki w oczach, krew we wszystkich komorach oka, dużą ilość punktowych wrzodów na rogówce.Do tego intensywne krwotoki z nosa. Walczyła o nią grupa ludzi i wywalczyła to, że Lenka żyje i ma swojego człowieka, prawdziwego Człowieka. 

15 Skopana Fruzia Taka śliczna kicia! I na zdjęciu ran nie widać! Zdjęcia z ranami były, ale wystarczy przyjrzeć się temu. Kotka siedzi w dziwnej pozycji, bardzo dziwnej pozycji. Żyła sobie na wolności, była dokarmiana, aż któregoś dnia musiała się komuś nie spodobać. Kilka kopnięć załatwiło sprawę. Uszkodzony kręgosłup, niedowład tylnych łapek i konieczność specjalnej opieki do końca życia, bo Fruzia nie potrafi się sama wypróżniać. 

16 Kot Nielegalne zakładanie wnyków może stać się przyczyną ogromnych nieszczęść. Wydaje się, że czasy sideł i pułapek to średniowiecze. Niestety nie, a przekonał się o tym zupełnie niewinny kot. 

17 Wyniki ankiety

18 RAPORT W pierwszym tygodniu grudnia 2014r. w ramach projektu „Jak zapobiegać okrucieństwu wobec zwierząt” przeprowadzona została ankieta wśród uczniów klas pierwszych gimnazjum. Udział w ankiecie wzięło 69 uczniów z 81 co stanowi 85,18%.

19 Czy spotkałeś się kiedyś z okrucieństwem wobec zwierząt?
a) tak, widziałem osobiście ofiarę okrucieństwa człowieka osób z 69 co stanowi 24,63% b) tak, widziałem w Internecie/dowiedziałem się z tv/prasy osób z 69 co stanowi 56,63% c) nie osób z 69 co stanowi 20,28%

20 Co sądzisz na temat okrucieństwa wobec zwierząt?
a) to modny ostatnio temat/temat medialny osoby z 69 co stanowi 2,86% b) to poważny problem w XXI wieku osób z 69 co stanowi 84,05% c) osób z 69 co stanowi 11,59%

21 ”czy pod pojęciem „okrucieństwa wobec zwierząt” mogą się kryć
a) porzucanie zwierząt domowych osoby z 69,co stanowi 75,36% b)oddawanie ich do schroniska 24 osoby z 69,co stanowi 34,78% c)zaniedbanie higieny np. brak systematycznego odrobaczenia, odpchlenia 47 osób z 69,co stanowi 68,11% d)eksperymenty na zwierzętach 47 osób z 69,co stanowi 68,11% e)zamykanie zwierząt z zoo 25 osób z 69,co stanowi 36,23% f)wykorzystywanie zwierząt w pokazach np. w cyrku 35 osób z 69,co stanowi 50,72% g)kupowanie zwierząt z pseudohodowli 21 osób z 69,co stanowi 30,43% h)kupowanie szczeniąt/kociąt w sklepach zoologicznych 15 osoby z 69,co stanowi 21,73% i)zaniechanie swojego pupila 41 osób z 69,co stanowi 59,42% j)bicie swojego gdy nie słucha poleceń 64 osób z 69, co stanowi 92,75%

22 a) tak 49 osób z 69 co stanowi 71,01%
W Polsce obecnie obowiązuje ustawa o ochronie zwierząt, czy słyszałeś o niej? a) tak osób z 69 co stanowi 71,01% b) nie osoby z 69 co stanowi 33,33%

23 a) tak 9 osób z 69 co stanowi 13,04%
„Wobec osób, którym udowodni się szczególne okrucieństw wobec zwierząt sąd może zasądzić karę do trzech lat bezwzględnego więzienia. Czy to wystarczająca kara?” a) tak osób z 69 co stanowi 13,04% b) nie osoby z 69 co stanowi 63,73% c) nie mam zdania osób z 69 co stanowi 24,63%

24 „Czy w Polsce powinny być surowsze kary dla ludzi znęcających się nad zwierzętami?”
a) tak, znacznie wyższe 52 osoby z 69 co stanowi 75,36% b) niekoniecznie, ale powinny być wymierzane częściej 14 osób z 69 co stanowi 20,28% c) niekoniecznie, ale osoby takie powinny płacić wysokie kary pieniężne 5 osób z 69 co stanowi 7,24% d) nie mam zdania 7 osób z 69 co stanowi 10,14%

25 KARY Zabrania się znęcania nad zwierzętami. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności: umyślne zranienie lub okaleczenie zwierzęcia, używanie do pracy albo w celach sportowych lub rozrywkowych zwierząt chorych, a także zbyt młodych lub starych oraz zmuszanie ich do czynności, których wykonywanie może spowodować ból, bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn, używanie uprzęży, pęt, stelaży, więzów lub innych urządzeń zmuszających zwierzę do przebywania w nienaturalnej pozycji, powodujących zbędny ból, uszkodzenia ciała albo śmierć, złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt, porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.

26 W sytuacji gdyby doszło do zabicia, uśmiercenia zwierzęcia, to zachowanie takie podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nadzwierzęciem. Jeżeli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

27 W razie skazania za przestępstwo znęcania się nad zwierzęciem sąd orzeka przepadek zwierzęcia, jeżeli sprawca jest jego właścicielem. Ponadto w razie znęcania sąd może orzec, a w razie skazania za przestępstwo zabicia zwierzęcia sąd orzeka tytułem środka karnego zakaz posiadania zwierząt od roku do lat 10; zakaz orzeka się w latach. Dodatkowo sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 500 zł do zł na cel związany z ochronązwierząt, wskazany przez sąd.

28 DZIĘKUJEMY ZA UWAGĘ


Pobierz ppt "„Jak zapobiegać okrucieństwu wobec zwierząt”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google