Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Adam Mickiewicz i Johann Wolfgang Goethe – wielcy romantycy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Adam Mickiewicz i Johann Wolfgang Goethe – wielcy romantycy"— Zapis prezentacji:

1 Adam Mickiewicz i Johann Wolfgang Goethe – wielcy romantycy

2 Adam Mickiewicz

3 Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 r
Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu, niedaleko Nowogródka. Przez najmłodsze lata swojego życia uczęszczał do szkoły niedaleko jego rodzinnej miejscowości. Szkoła ta prowadzona była przez dominikanów. W 1815 r. poeta opuścił rodzinną miejscowość i rozpoczął studia na Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim.

4 Po skończeniu studiów w 1819 r
Po skończeniu studiów w 1819 r. Adam Mickiewicz rozpoczął pracę jako nauczyciel w Kownie, gdzie powstały jego pierwsze dzieła. W 1823 r. Mickiewicz został skazany na areszt a następnie zesłany do Rosji. Między 1829 r. a 1834 r. poeta dużo podróżował po świecie. W tym czasie powstała większość jego dzieł.

5 W 1834 r. Mickiewicz ożenił się z Celiną Szymanowską oraz wydał swoje ostatnie dzieło pt. "Pan Tadeusz". Adam Mickiewicz wraz ze swoją żoną oraz sześciorgiem dzieci mieszkał w Paryżu. Poeta zmarł 26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu. Do jego najwybitniejszych dzieł zaliczają się:

6 "Pan Tadeusz" … czyli "Ostatni zajazd na Litwie". Poemat został wydany w 2 tomach przez Aleksandra Jełowickiego. Do Polski pierwsze wydanie trafiło dopiero w 1858 r.

7 "Oda do młodości" Utwór jest pochwałą młodości łączącą dwie epoki: oświecenie i romantyzm. Autor za pomocą kontrastu ukazuje świat rozumu, filozofii i wszystkiego, co jest wytłumaczalne.

8 Johann Wolfgang Goethe

9 Johann Wolfgang von Goethe urodził się 28 sierpnia 1749r
Johann Wolfgang von Goethe urodził się 28 sierpnia 1749r. we Frankfurcie. Był jednym z najwybitniejszych poetów przełomu XVIII i XIX w. Swoją wiedzę zdobywał od swojego ojca oraz prywatnych nauczycieli. Goethe uczył się wielu języków. W młodym wieku zainteresował się literaturą.

10 W 1765 r. poeta opuścił rodzinną miejscowość, aby podjąć studia prawnicze w Lipsku. W 1770 r. ukazał się pierwszy zbiór jego poezji "Annette". Ojciec zmusił go do powrotu do Frankfurtu. Po powrocie Goethe kilkukrotnie chorował. Po chorobie nastąpił półtoraroczny okres rekonwalescencji.

11 W 1771 r. poeta zaczął wykonywać zawód prawnika
W 1771 r. poeta zaczął wykonywać zawód prawnika. W późniejszych latach dużo pisał i podróżował. Do jego najważniejszych dzieł należą "Cierpienia młodego Wertera" oraz „Faust”. Goethe zmarł 22 marca 1832 r.

12 "Cierpienia młodego Wertera"
Jest to utwór uważany za najważniejsze dzieło epoki romantyzmu. Utwór jest napisany w formie listu. Powieść została wydana 24 września 1774 r.

13 „Faust” „ Trwaj chwilo, jakże jesteś piękna!” To dramat wydany w 1808 r. Został opublikowany w 2 częściach. Utwór opowiada o odnajdywaniu szczęścia we własnym życiu.

14 PROJEKT EDUKACYJNY ROK SZKOLNY 2014/2015 OPIEKUN p. Katarzyna Rzeppa
Przygotowały: Katarzyna Migdał Jadwiga Jędras


Pobierz ppt "Adam Mickiewicz i Johann Wolfgang Goethe – wielcy romantycy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google