Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Adam Mickiewicz patron naszej szkoły. Walenty Wańkowicz Portret Adama Mickiewicza 1827-1828 Warszawa - Muzeum Narodowe.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Adam Mickiewicz patron naszej szkoły. Walenty Wańkowicz Portret Adama Mickiewicza 1827-1828 Warszawa - Muzeum Narodowe."— Zapis prezentacji:

1 Adam Mickiewicz patron naszej szkoły

2 Walenty Wańkowicz Portret Adama Mickiewicza 1827-1828 Warszawa - Muzeum Narodowe

3 Portret Adama Mickiewicza. 1856. Olej na płótnie. Muzeum Literatury Warszawa

4 Adam Mickiewicz Adam Mickiewicz najwybitniejszy twórca romantyczny, poeta, publicysta, działacz polityczny. Urodzony w 1798, zmarł w 1855.

5 Zaosie – miejsce urodzenia Adama Mickiewicza

6 Nowogródek to tu wychował się Adam Mickiewicz. Atmosfera tego miejsca i okolic została utrwalona w wielu balladach, Grażynie, Panu Tadeuszu. Ruiny zamku Mendoga wznoszą się nad miastem, w ich cieniu fara Witoldowa, w której Mickiewicz został ochrzczony.

7 Dom Mickiewiczów, typowy dworek szlachecki z pobielonymi kiedyś ścianami, z gankiem i kolumienkami, niemal jak w Soplicowie :

8 Z tego okna w gabinecie ojca wypadł czteroletni Adaś. Matka ofiarowała go opiece Marii Panny i został do życia powrócony cudem Muzeum A. Mickiewicza w Nowogródku

9 Nad brzegami Świtezi. Mały Adaś często słuchał opowiadań o duchach i rusałkach mieszkających w jeziorze Świteź.

10 Nad brzegami Świtezi

11 Wilno –miasto w którym studiował A. Mickiewicz na Uniwersytecie Wileńskim

12 Wilno kościół św. Kazimierza

13 Dziedziniec uniwersytecki

14 Nie może być Wilna bez Ostrej Bramy.

15 Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy I w ostrej świecisz Bramie! Ty, co gród zamkowy Nowogródzki ochraniasz z jego wiernym ludem! Jak mnie dziecko do zdrowia powróciłaś cudem,

16 Podróże Adama Mickiewicza na Krym

17 Krym. W czasie licznych wycieczek A. Mickiewicz miał okazję zetknąć się z kulturą orientalną i egzotycznymi krajobrazami. Wpłynęło to na jego wyobraźnię i wrażliwość literacką.

18 Krym

19 Owocem wycieczek na Krym są Sonety Krymskie

20 Krym

21 Pan Tadeusz narodowa epopeja Polaków, święta księga wszystkich wygnańców. Poeta wydał to dzieło w Paryżu w 1834 roku, kiedy już od 10 lat przebywał poza krajem, do którego nie wolno mu było powrócić

22

23

24

25 Kreacje aktorskie z filmu Andrzeja Wajdy Pan Tadeusz Zosia Tadeusz Alicja Bachleda-Curuś Michał Żebrowski

26 Jacek Soplica Telimena Bogusław Linda Grażyna Szapołowska Pan Tadeusz

27 Adam Mickiewicz pozostawił ogromną i zróżnicowaną spuściznę literacką obejmującą lirykę, poematy epickie, dramaty, publicystykę, w tym wiele fragmentów i utworów niedokończonych.

28 Najważniejsze utwory Adama Mickiewicza W 1822 roku Tom I :Poezje, w nim najbardziej znane ballady: Romantyczność, Świteź, Świtezianka, Trzech Budrysów Parys W 1823 roku Tom II Poezji zawierał Dziady cz. II i IV, poemat: Grażyna Powieść Litewska W 1828 roku: Konrad Wallenrod W 1832 roku powstały Dziady cz. III W 1834 roku Pan Tadeusz czyli Ostatni Zajazd na Litwie. Historia Szlachecka z roku 1811 we Dwunastu Księgach Wierszem

29 Adam Mickiewicz zmarł 26 XI 1855 roku. Pochowano go w Paryżu, ale 35 lat później prochy wielkiego poety sprowadzono do Polski i złożono w katedrze na Wawelu.

30 Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie

31 Dziękuję Wykonanie: Dorota Orzana


Pobierz ppt "Adam Mickiewicz patron naszej szkoły. Walenty Wańkowicz Portret Adama Mickiewicza 1827-1828 Warszawa - Muzeum Narodowe."

Podobne prezentacje


Reklamy Google