Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Adam Mickiewicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Adam Mickiewicz."— Zapis prezentacji:

1 Adam Mickiewicz

2 Adam Bernard Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w  Zaosie lub Nowogródku a zmarł 26 listopada 1855 w Konstantynopolu

3 Gdzie urodził się Adam Mickiewicz ?
Do dnia dzisiejszego nie wiadomo gdzie urodził się Adam Mickiewicz. Rodzinna legenda głosi, że Adam – który przyszedł na świat w noc wigilijną urodził się w karczmie w połowie drogi miedzy tymi oddalonymi o 40km miejscowościami. Podobno wezwana akuszerka przecięła pępowinę noworodka na książce „chcąc go przeznaczyć na rozumnego”

4 Zaosie – prawdopodobne miejsce narodzin Adama Mickiewicza

5 Dom Adama Mickiewicza

6 Dzieciństwo Adam Mickiewicz był synem Mikołaja Mickiewicza, adwokata sądowego w Nowogródku i komornika mińskiego oraz Barbary. W latach 1807–1815 uczęszczał do  dominikańskiej szkoły powiatowej w Nowogródku.

7 Gdy Adam Mickiewicz miał 13 lat zmarł jego ojciec
W tym samym roku przez Nowogródek przeszły wojska Napoleona, maszerujące na Moskwę

8 Młodość W 1815 Mickiewicz wyjechał do Wilna w celu podjęcia studiów. Studiował nauki humanistyczne na Uniwersytecie Wileńskim

9 Studia ukończył w 1819 ze stopniem magistra
Ciężka sytuacja materialna rodziny skłoniła go do podjęcia nauki w uniwersyteckim Seminarium Nauczycielskim, co gwarantowało później zatrudnienie w szkołach carskich. Studia ukończył w 1819 ze stopniem magistra

10 Pod koniec XIX Adam Mickiewicz szaleńczo zakochał się w Maryli Wereszczakównej. Jednak rodzicie Maryli wydali ją za hr. Puttkamera

11 W 1819 rozpoczął pracę jako nauczyciel w Kownie, gdzie mieszkał do 1823 roku. Podczas pobytu w Kownie napisał rozprawę, za którą w roku 1822 otrzymał tytuł magistra filozofii. 

12 W 1823 roku został aresztowany i uwięziony w klasztorze bazylianów w Wilnie

13 Cały okres patriotycznej młodości wileńsko-kowieńskiej i zesłania w głąb Rosji zaowocował później, napisanymi podczas pobytu w Dreźnie, Dziadami cz. III W 1831 roku przyjechał do Wielkopolski z zamiarem przekroczenia granicy i udania się do ogarniętego powstaniem Królestwa Polskiego, lecz ostatecznie pozostał w Dreźnie do roku 1832.

14 Pobyt w Paryżu Z Drezna udał się do Paryża. Osiadł się tam na stałe i spędził ponad 20 lat życia. W 1834 ożenił się z Celina Szymanowską, z którą miał sześcioro dzieci. Dwie córki Marię i Helenę oraz czterech synów: Władysława , Józefa, Aleksandra oraz Jana.

15 W czasie Wiosny Ludów utworzył we Włoszech legion polski.
W latach 1839–1840 był profesorem literatury łacińskiej w szwajcarskiej Lozannie. Na wykłady Mickiewicza uczęszczało wielu znanych twórców, działaczy i myślicieli. W czasie Wiosny Ludów utworzył we Włoszech legion polski.

16 Niespodziewany ślub Pewnego razu podczas rozmowy z Morawskim, Mickiewicz podobno powiedział, że jeśli Cecylia Szymanowska przyjmie jego wezwanie, to ją do ołtarza poprowadzi. Cecylia dowiedziała się o tej wypowiedzi i odebrała ją jako formalne zaręczyny. Nie zwlekając, wsiadła w Warszawie do dyliżansu i przyjechała do Paryża. Jej nagły przyjazd do Paryża zaskoczył Mickiewicza Narzeczeństwo trzy tygodnie. Ślub odbył się we wtorek w dniu 22 urodzin Cecylii.

17 Celina Szymanowska Nieporozumienia małżeńskie z Celiną i jej choroba psychiczna doprowadziły do próby samobójczej Mickiewicza, który 17 lub 18 grudnia 1838 rzucił się z okna.

18 Twórczość Adama Mickiewicza
W 1820 opublikował Odę do młodości. Oda nawoływała do czynnej walki, wyrażała wiarę w siłę młodości i zbiorowości.

19 Ballady i romanse  Zbiór Ballad i romansów, uważany jest nie tylko za debiut Mickiewicza, ale również za dzieło oficjalnie rozpoczynające epokę romantyzmu w Polsce. Zbiór ten powstał w 1822 roku.

20 Dziady II część Dziadów powstawała w latach 1820–1821
IV część Dziadów powstała w latach 1821–1822 III część Dziadów została napisana 1832 roku I część Dziadów nie została wydana za życia artysty.

21 Pan Tadeusz W 1834 wydał w Paryżu ostatnie wielkie dzieło swego życia Pana Tadeusza. Ten poemat składa się z 12 ksiąg. Pan Tadeusz stał się najbardziej popularnym dziełem literatury polskiej.

22 Konrad Wallenrod Powieść poetycka napisana między rokiem 1824 a 1828, wydana zaś w lutym 1828 przez drukarnie Karola Krava. Uważana za jeden z najbardziej znanych poematów polskiego romantyzmu.

23 Zmarł nagle podczas epidemii cholery.
Ostatnie lata życia We wrześniu 1855 roku, podczas wojny krymskiej, wyjechał do Konstantynopola. Zmarł nagle podczas epidemii cholery. Jego ciało zostało przewiezione do Paryża i w 1855 pochowane na cmentarzu Montmorency, a w roku 1890 przeniesione na Wawel.


Pobierz ppt "Adam Mickiewicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google