Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wpływ nowych technologii na rozwój edukacji Jeden człowiek miał marzenie... Nicholas Negroponte – pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia OLPC (ang.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wpływ nowych technologii na rozwój edukacji Jeden człowiek miał marzenie... Nicholas Negroponte – pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia OLPC (ang."— Zapis prezentacji:

1

2 Wpływ nowych technologii na rozwój edukacji

3 Jeden człowiek miał marzenie... Nicholas Negroponte – pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia OLPC (ang. One Laptop Per Child – Jeden Laptop Na Dziecko). Jego marzeniem jest, aby „każde dziecko, w każdym zakątku świata, miało komputer”, a za razem dostęp do nowych technologii. Nicholas Negroponte- amerykański architekt i informatyk

4 OLPC Dziełem Nicholasa Negroponte oraz jego zespołu po długim planowaniu, dot. struktury komputera, jest ten oto laptop – OLPC. Urządzenie kosztuje 100 $ i jest dostępny tylko dla państw, których rządy zamówią co najmniej 250 tys. sztuk tego produktu, co obniży koszty produkcji. OLPC

5 Trudne początki Na początku dzieło Nicholasa Negroponte spotkało się z olbrzymią falą krytyki ze strony Craig'a Barrett'a (prezesa rady nadzorczej Intela, światowego lidera w produkcji mikroprocesorów), któremu wtórował Bill Gates (prezes i założyciel Microsoft'u). Według prezesa fundacji OLPC Intel mści się za wykorzystanie w OLPC podzespołów AMD – największego wroga Intela. Natomiast Microsoft wyśmiewa pomysł Negroponte za to, że OLPC ma oprogramowanie Red Hat oparte na Linuxie, który jest największym zagrożeniem dla popularnego Windowsa. Bill Gates-założyciel Microsoftu a zarazem najbogatszy człowiek świata Craig Barett-prezes Intela

6 Konkurent OLPC Classmate PC – produkt firmy Intel, który jest produkowany poniżej kosztów produkcji, aby – jak twierdzi Negroponte – wykluczyć w akcie zemsty OLPC. Jest on dostępny w wersji z Windowsem

7 Trzecie ogniwo Asus, zauważywszy dobry biznes w tanich laptopach dla dzieci Trzeciego Świata, produkuje własny model oparty na podzespołach Intela. Jednak Eee PC okazał się zbyt drogi i wiele jego egzemlarzy jest w rękach dzieci w krajach wysoko rozwiniętych, gdzie sprawdza się jako niedrogi laptop dla uczniów

8 Nieoczekiwany obrót sprawy W lipcu br. Intel dołączył do grona firm wspierających OLPC (m.in.: Google, AMD, Red Hat, eBay), i jego podzespoły zostaną zamotowane w serwerach, które trafią do szkół razem z OLPC. Mimo to Intel nie wycofał swojego Classmate PC ze sprzedaży i trafił już on do dzieci z Nigerii. Jeżeli chcecie śledzić dalsze losy OLPC, Classmate PC i Eee PC, odwiedzajcie strony:

9 Linki www.laptop.org lub www.olpc.com – OLPC www.classmatepc.com – Classmate PC eeepc.asus.com – Eee PC

10 Nowe technologie w krajach rozwiniętych

11 Tablice multimedialne Jest to połączenie monitora dotykowego z tablicą, po której można pisać i wyświetlać na niej np. prezentacje. Są one coraz bardziej popularne w Polsce. Koszt urządzenia to ok. 5000zł

12 Szkolna sieć przez WiFi Coraz częściej w naszym kraju można się spotkać z rozwiązaniami komputerowymi znanymi z USA, UK, Francji czy Niemiec. Przykładem może być zastosowanie sieci bezprzewodowych w szkołach. Daje to możliwość bezpośredniej wymiany plików między komputerami, lecz przede wszystkim dostęp do Internetu w całej szkole!

13

14 Technologie informatyczne w szkołach Dziś umiejętność obsługi komputera jest wręcz niezbędna do zdobycia pracy, a nawet normalnego życia. Część z nas nie wyobraża sobie braku możliwości przejrzenia najświeższych wiadomości z Internetu czy odebrania poczty elektronicznej. Również w polskich szkołach zagościły na stałe pracownie komputerowe. Okazuje się, że pełnią one niezwykle ważną funkcję. Po pierwsze, często stanowią jedyne miejsce kontaktu dzieci z nowymi technologiami, co umożliwia im rozwijane swoich umiejętności i odkrywania w sobie ukrytych zdolności. Zaskakujące wyniki prezentuje badanie Brytyjskiej Agencji ds. Komunikacji i Technologii w Edukacji. W swym raporcie stwierdziła ona, że: -Gdy w procesie edukacji zastosowano nowoczesne technologie, szkoły wyraźnie poprawiły swojej wyniki w testach krajowych; -Poprawiła się atmosfera w klasach, głównie dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technik prezentacji, co wpłynęło również na lepszą interakcję między uczniem i nauczycielem; -Uczniowie mogli bardziej personalizować swój proces edukacji, mieli większe możliwości wyboru ścieżki edukacji i mogli uczyć się w różny sposób, zgodnie z osobistymi preferencjami; (…)

15 E-learning, czyli nauka z wykorzystaniem nowych technologii Jest to technika nauczania wykorzystująca wszelkie dostępne media elektroniczne, w tym Internet, intranet, extranet, przekazy satelitarne, taśmy audio/wideo, telewizję interaktywną oraz CD-ROMy. E-learning jest najczęściej kojarzony z nauczaniem, w którym stroną przekazującą wiedzę i egzaminującą jest komputer, dlatego przyjęło nazywać się tę formę nauki "distance learning" (uczenie na odległość), w którym brak fizycznego kontaktu z Nauczycielem. Nie jest to jednak prawdą. E-learning to przede wszystkim wykorzystanie najnowszych zdobyczy nauki i techniki do ułatwienia i zwiększenia ilości przekazywane nam wiedzy. Nie ma ona za zadanie zastąpić wykładowcy, a jedynie uzupełnić przekazywaną przez Niego wiadomości o np. wiadomości z Internetu. Sedno wyższości e-learningu nad innymi metodami polega na przeniesieniu środka ciężkości w nauczaniu z Nauczyciela - na uczącego się. Co to jest e-learning?

16 Czy nowe technologie nie stanowią również zagrożenia? „Obecnie w szkołach podstawowych dzieci uczy się tylko, jak obsługiwać Worda, Excela i Power Pointa” „Obecnie w szkołach podstawowych dzieci uczy się tylko, jak obsługiwać Worda, Excela i Power Pointa”

17 Komputery w szkołach Gdyby rozwinąć myśl Nicholasa Negroponte mówiącego o wykorzystywaniu produktów giganta z Redmond w szkolnych pracowniach, można dostrzec również niepokojące zjawisko. Obecnie w zdecydowanej większości szkół na dyskach twardych komputerów znajdują się OS-y (ang. Operating System, systemy operacyjne) ze stajni Microsoftu. Otóż obniżając ceny systemów i sprzedając je razem z komputerami do pracowni informatycznych, zapewnia sobie na przyszłość klientów. To właśnie przez naukę dzieci obsługiwania komputerów pod kontrolą Windowsa, w Polsce mało kto używa darmowego systemu Linuks, który niewiele ustępuje produktom komercyjnym, a w pod niektórymi względami, wręcz zostawia je daleko w tyle. Na szczęście powoli następuje zmiana tej sytuacji. Przykład do naśladowania powinna stanowić dla nas Rosja. Nie zgodziła się ona na propozycję Microsoftu, aby na wszystkich stanowiskach instalować Vistę, najnowszy system giganta. Microsoft chciał przez to poprawić sobie marne statystyki sprzedaży swego produktu na świecie. W odwecie, rosyjskie MEN postanowiło wycofać produkty Microsoftu, a w ich miejsce instalować darmowe Linuksy i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne cele.

18 Polska szkoła najlepsza!!! 16 letni Polak, po dwóch latach spędzonych w brytyjskiej szkole stwierdził, że w Polsce jest o wiele wyższy poziom nauczania. Sprowokowało to do dyskusji w Zjednoczonym Królestwie na temat angielskiego systemu „nowoczesnej edukacji”.

19 KONIEC


Pobierz ppt "Wpływ nowych technologii na rozwój edukacji Jeden człowiek miał marzenie... Nicholas Negroponte – pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia OLPC (ang."

Podobne prezentacje


Reklamy Google