Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Religia prawosławna. Pop – Cerkiew – Ikony – Patriarcha - Ksiądz Świątynia/ kościół Malunek świętych Zwierzchnik kościoła.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Religia prawosławna. Pop – Cerkiew – Ikony – Patriarcha - Ksiądz Świątynia/ kościół Malunek świętych Zwierzchnik kościoła."— Zapis prezentacji:

1 Religia prawosławna

2 Pop – Cerkiew – Ikony – Patriarcha - Ksiądz Świątynia/ kościół Malunek świętych Zwierzchnik kościoła

3 Spór o ikony Ikonklaści – burzyciele ikon, zwalczali oddawanie czci obrazom i figurom religijnym, gdyż widzieli w tym odstępstwo od monoteizmu. Zwolennicy ruchu religijnego, który rozwinął się w Bizancjum w VIII i IX w.

4 Spór o ikony Ikonodulowie – niewolnicy, zwolennicy ikon; oddawali cześć ikonom, przekonanie o cudownej mocy obrazów, w nich jest cząstka boskości.

5 Ikony Ikony przygotowywane są według starych tradycyjnych receptur.Tylko ścisłe przestrzeganie zasad i reguł (tzw. kanonu ikonopisarskiego) pozwala na stworzenie ikony kanonicznej. Drewno na deskę Ikony musi być dobrze wysuszone. Nie może być to drewno żywiczne tak więc najlepszym materiałem jest drzewo liściaste. Podobrazie wykonywane jest z tzw. sklejki czyli co najmniej 3 listew sklejanych na przemian do których przyklejane jest płótno. Dzięki temu warstwa malarska jest bardziej wytrzymała na naprężenia związane z pracą drewna, ale ma to również związek z konkretnym odniesieniem teologicznym. Jest to nawiązanie do pierwszej ikony- Obrazu zbawcy nie uczynionego ręką ludzką, Acheiropoietos, odbitej twarzy Jezusa Chrystusa na płótnie.

6 Do pisania ikony służą suche pigmenty mieszane z żółtkiem i białym wytrawnym winem. Najlepszymi barwnikami są naturalne minerały i glinki. W jednej z końcowych faz powstawania Ikony na aureole (nimby) lub całe tło nakładane jest 24 karatowe, płatkowe złoto ( opcjonalnie złoto białe, srebro lub platyna ). Dla zmniejszenia ewentualnych kosztów powstawania Ikony stosuje się zamienniki.

7

8

9

10 Ikona Trójcy świętej autorstwa Andreja Rublowa z początku XV wieku, jedna z najpopularniejszych ikon prawosławnychAndreja Rublowa

11

12

13 Komunia Święta jest przyjmowana w prawosławiu pod dwiema postaciami: chleba (używa się tak zwanego chleba zakwaszonego) i wina, czyli Ciała i Krwi, mogą ją przyjmować nawet malutkie dzieci, jeśli tylko są ochrzczone i bierzmowane- te dwa ostatnie sakramenty przyjmuje się jednocześnie. Komunii nie poprzedza akt spowiedzi.

14 Obowiązkowo uzdolniony muzycznie Liturgia jest tak piękna także dlatego, że towarzyszy jej budująca atmosferę muzyka chóralna. W cerkwiach, bowiem nie używa się organów i innych instrumentów, oprawa muzyczna składa się z na poły mówionych, wielogłosowych chórów

15 Małżeństwo Kapłanów prawosławnych nie obowiązuje celibat, a przynajmniej nie do końca. Mogą oni mieć żonę o ile małżeństwo nastąpiło przed przyjęciem święceń, natomiast na wyższych stanowiskach w Kościele celibat jest obowiązkowy, dlatego często jest tak, że np. na biskupa jest wybierany zakonnik.

16 Prawosławni w inny sposób wykonują gest krzyża - żegnają się nie całą dłonią lecz jedynie trzema palcami.

17

18 Prawosławny Krzyż


Pobierz ppt "Religia prawosławna. Pop – Cerkiew – Ikony – Patriarcha - Ksiądz Świątynia/ kościół Malunek świętych Zwierzchnik kościoła."

Podobne prezentacje


Reklamy Google