Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiele z palących, otaczających nas osób może powiedzieć że pali bo chce odpocząć lub zapomnieć o problemach. A tak naprawdę zamiast palić to świństwo.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiele z palących, otaczających nas osób może powiedzieć że pali bo chce odpocząć lub zapomnieć o problemach. A tak naprawdę zamiast palić to świństwo."— Zapis prezentacji:

1

2 Wiele z palących, otaczających nas osób może powiedzieć że pali bo chce odpocząć lub zapomnieć o problemach. A tak naprawdę zamiast palić to świństwo mogliby równie dobrze iść na siłownie, wyjść ze znajomymi, lub się komuś zwierzyć. Lecz gdy ktoś pali bo lubi bo ma ochotę to powinien przestać przynajmniej dla siebie i dla swojego zdrowia.

3

4 Wpływ palenia papierosów na zdrowie Papieros to nie tylko nikotyna. W dymie papierosowym i samym papierosie znajduje się mnóstwo trujących związków chemicznych, w tym substancji rakotwórczych. Papierosy zawierają między innymi substancje smoliste, tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, chlorek winylu, aceton, kadm czy fenol. Nałogowe palenie papierosów przyczynia się do rozwoju różnych chorób. Trzy podstawowe grupy zaburzeń związanych z nikotynizmem, to: choroby nowotworowe, niewydolność płuc i choroba wieńcowa serca. Lista schorzeń spowodowanych paleniem tytoniu jest jednak znacznie dłuższa. Co grozi nałogowemu palaczowi? Wśród problemów zdrowotnych, powiązanych z nałogiem nikotynowym, wymieniane są:

5 nowotwory, np. rak płuc, i krtani, rak wargi, rak języka, rak jamy ustnej, rak trzustki, rak nerki. Nikotyna i inne substancje zawarte w dymie papierosowym niszczą równowagę w błonie śluzowej żołądka i znacząco zwiększają ryzyko przewlekłego owrzodzenia. Według różnych badań ryzyko raka żołądka wzrasta od 50 do 100%. Większy wzrost został odnotowany u kobiet palących papierosy, jest on również uzależniony od długości i intensywności palenia. Dopiero 10 lat od rzucenia palenia odnotowuje się znaczące zmniejszenie zagrożenia nowotworem. Palenie tytoniu może powodować raka pęcherza moczowego, jest odpowiedzialne za połowę nowotworów pęcherza u mężczyzn i - jedną trzecią u kobiet. Ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu jest dwa do trzech razy większe u osób palących tytoń.rak wargirak językarak jamy ustnejrak trzustkirak nerkiraka żołądkaraka pęcherza moczowego choroby serca i naczyń krwionośnych, np. nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, choroba wieńcowa, miażdżyca, tętniak aorty, zawał serca, udar mózgu; choroby sercazaburzenia pracy sercatętniak aortyzawał serca choroby układu oddechowego, np. astma, gruźlica, grypa, przewlekłe zapalenie oskrzeli;układu oddechowegoastmagruźlicagrypazapalenie oskrzeli

6 choroby układu pokarmowego, np. wrzody żołądka i dwunastnicy, przepuklina jelitowa. Dym papierosowy może powodować powstawanie guzów jelita grubego. Ryzyko jest proporcjonalne do liczby wypalanych papierosów i lat palenia. Według badań osoby palące więcej niż 20 papierosów dziennie są trzykrotnie bardziej narażone na nowotwory jelita grubego i pięciokrotnie bardziej na nowotwory odbytnicy. Osteoporoza i menopauza zaburzając gospodarkę hormonalną kobiet, palenie tytoniu może przyspieszyć pojawienie się menopauzy nawet o 5 lat. Palenie papierosów zmniejsza również gęstość kości, co jest charakterystyczne dla osteoporozy, i może powodować groźne w skutkach złamania kości biodrowych.układu pokarmowegowrzody żołądkanowotwory jelita grubegonowotwory odbytnicyOsteoporoza menopauzamenopauzyzłamania kości choroby zębów, np. paradontoza, zapalenie dziąseł, próchnica,nieprzyjemny zapach z ust itp. choroby zębówparadontozazapalenie dziąsełpróchnicanieprzyjemny zapach z ust

7 Chemia, chemia i jeszcze raz chemia

8 RZUĆ PALENIE! GDY RZUCISZ PALENIE, TO: * po 2 godzinach organizm pozbędzie się nikotyny, * po 6 godzinach zwolni się tętno i zmniejszy ciśnienie krwi, * po 12 - 24 godzinach organizm wydali toksyczny tlenek węgla, * po kilku dniach powróci smak i węch, * po 3 godzinach wzrosną rezerwy wentylacyjne płuc, * po 2 miesiącach naczynia krwionośne odzyskają elastyczność, * po 5 miesiącach ryzyko powstania choroby wieńcowej będzie takie samo jak dla osób niepalących, znacznie zmniejszy się także ryzyko zachorowania na raka.

9 Jak odmówić 1. NIE – stanowczo i bezpośrednio przedstawiamy nasza decyzję. To najważniejsza część naszej odmowy! 2. informacja o tym, że nie przyjmiemy propozycji 3. uzasadnienie naszej decyzji – Zastosuj słowa takie jak: “chcę”, “postanowiłam/łem”, “zdecydowałam/łem”. Dzięki temu nie dopuścisz do ewentualnego namawiania Cię. 4. Zmiękczenie/lub zapowiedź konsekwencji namawiania Cię – w zależności od Twoich relacji z rozmówcą lub jego reakcji na odmowę możesz zmiękczyć swoją wypowiedź (np. mową ciała – mimiką) lub jeśli rozmówca nie ustaje w namowach zapowiedzieć, że w przypadku dalszego namawiania Cię, będziesz musiał unikać kontaktu z ta osobą Np. Nie, dziękuję nie palę. Postanowiłam/łem więcej nie palić. Jeśli będziesz mi nadal proponował papierosy, będę musiał ograniczyć nasze kontakty Możesz również poprosić, by w przyszłości nie proponowano Ci palenia.

10 Koszty palenia

11 Autor: Jesika Kunicka Klasa 1 a


Pobierz ppt "Wiele z palących, otaczających nas osób może powiedzieć że pali bo chce odpocząć lub zapomnieć o problemach. A tak naprawdę zamiast palić to świństwo."

Podobne prezentacje


Reklamy Google