Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYSZKÓW.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYSZKÓW."— Zapis prezentacji:

1 WYSZKÓW

2 Historia Wyszkowa Wyszków jest wzmiankowany od 1203 r., najpierw pod nazwą Wyszkowo, prawa miejskie otrzymał w 1502 r. Przed rozbiorami należał do biskupów płockich. W 1528 r. wybudowano most na Bugu, co przyśpieszyło rozwój miasta. Zniszczony w czasie wojen szwedzkich w połowie XVII wieku. Od 1795 r. w zaborze pruskim, następnie od 1807 r. w Księstwie Warszawskim, a od 1815 r. w Królestwie rosyjskim). 19 maja 1870 r. stracił prawa miejskie i odzyskał je 4 lutego 1919 r. Przed II wojną światową w połowie zamieszkany przez Żydów. W 1939 r. miejsce zaciętych walk 1 Dywizji Piechoty Legionów z Grupy Operacyjnej "Wyszków" z Niemcami forsującymi Bug. W okresie okupacji niemieckiej mieścił się w mieście oddział roboczy jeńców sowieckich obozu w Beniaminowie. Niemcy dokonywali w Wyszkowie masowych egzekucji, zamordowano ponad 7 tysięcy mieszkańców. W 1939 r. do miasta została przyłączona część Rybienka Nowego (Wygoda i Zapole). W latach 1954 do miasta należał Skuszew na lewym brzegu Bugu. W związku z powstaniem gromad w 1954 r. z granic miasta wyłączono Latoszek, który przyłączono znów w 1961 r., razem z Rybienkiem Leśnym i Rybienkiem Łochowskim.

3 Panorama Wyszkowa Wyszków to miasto w województwie mazowieckim
(dawne województwo ostrołęckie), mieszczące się w odległości około 55 km na północny - wschód od Warszawy (droga krajowa nr 8) . Położone jest na obszarze Międzyrzecza Łomżyńskiego, na skarpie nadbużańskiej w sąsiedztwie Puszczy Białej (strefa "Zielonych Płuc Polski"). Liczba mieszkańców: około 27 tysięcy. Herb Wyszkowa (dzieli się na 3 równej szerokości pasy - środkowy czerwony) został nadany przez biskupstwo płockie jako wyróżnienie.

4

5 Atrakcyjne tereny w okolicy Wyszkowa: Kamieńczyk, Loretto,
Rybienko Leśne, Świniotop i wiele innych. Wyżej wymienione obszary przyciągają zarówno zwykłych turystów, jak również osobistości ze świata showbiznesu. W szczególności odwiedzają nas: Jarosław Kalinowski (poseł), Elżbieta Jakubiak (polityk), Katarzyna Skrzynecka (aktorka), Edyta Jungowska (aktorka). Szczególną postacią dla Wyszkowa jest Kuba Sienkiewicz z zespołu Elektryczne Gitary, który wraz z zespołem skomponowali utwór pt. „Wyszków tonie”. Warto również dodać, że Kuba Sienkiewicz urodził się w miejscowości Wyszków.

6 Baza Hotelowa i Gastronomiczna
Hotel i Restauracja „Baśniowa” Trzygwiazdkowy hotel i restauracja, stanowią kompleks hotelowo bankietowy w Rybienku Leśnym nad Bugiem. Do dyspozycji gości znajdują się dwie sale na 250 i 140 miejsc, stylowy hotel dysponujący 28 miejscami oraz klimatyczną restaurację z pysznym jedzeniem. „Baśniowa” specjalizuje się w organizacji imprez okolicznościowych, konferencji, firmowych i prywatnych spotkań. Największym atutem jest przepiękne położenie – pośród sosen, słynącego z wyjątkowego klimatu Rybienka Leśnego. W sąsiedztwie Bugu, przy akompaniamencie ptasich treli, a jednocześnie tylko pięćdziesiąt kilometrów od Warszawy proponuje Państwu eleganckie i wytworne wnętrza hotelu i restauracji.

7 GOSPODA POD DĘBEM w Kamieńczyku
Nowopowstała gospoda, w której szef kuchni Mistrz Jacek Jacenty Awiłło serwuje wykwintne potrawy kuchni staropolskiej. Właściciele oprócz swojskiej atmosfery organizują różne zabawy i spotkania okolicznościowe (zabawa country, babskie wieczory, walentynki, zabawa przebierańców). Ponadto przyjmują zamówienia na imprezy prywatne: imieniny, urodziny, pępkowe, chrzciny, komunie, wieczory panieńskie i kawalerskie, wesela. Zarówno w gospodzie jak i w plenerze.

8 Pozostałe bazy noclegowe i gastronomiczne:
ZDZ Warszawa. Centrum Kształcenia "LEŚNY DWOREK" "NADLEŚNICTWO" Bar "Pingwin" Coctail Bar i Pizzeria "Manhattan" Dworek Biesiadny "Konstancja" Restauracja "BAO DIEP" Restauracja "Pod Jesionem" Pizzeria „GRAFFITI”

9 Walory Naturalne Gmina leży w dolinie Bugu na skraju Puszczy Białej
wchodzącej w skład "Zielonych Płuc Polski". Szczególnym mikroklimatem cechują się: Rybienko Leśne i Kamieńczyk., gdzie znajduje się około dwa tysiące działek rekreacyjnych i kilkanaście ośrodków wypoczynkowych. Brak uciążliwego przemysłu, rzeki Liwiec i Bug oraz ich rozlewiska, stanowią idealne miejsce zarówno dla czynnej rekreacji – jazdy konnej, wycieczek krajoznawczych, spływów kajakowych, biegów jak i wypoczynku (przejażdżki powozem, wędkarstwo). Na terenie gminy występują tereny łowieckie bogate w zwierzynę łowną.

10 Duża atrakcją szczególnie w sezonie letnim są stadniny
koni w Skuszewie, Świniotopi, Tulewie i Wyszkowie. Znajduje się tu również bogata baza noclegowa i gastronomiczna. Od 1995 roku istnieje 175 km szlaków turystycznych przez najciekawsze tereny Gminy Wyszków. Ochrona stanu środowiska naturalnego w Wyszkowie jest nadrzędnym działaniem władz samorządowych. Całe miasto jest skanalizowane, ścieki oczyszczane są na nie przeciążonej, dobrze funkcjonującej mechaniczno-biologicznej oczyszczalni ścieków. Władze lokalne w najbliższym czasie będą podejmować działania mające na celu: zorganizowanie we współpracy z sąsiadującymi gminami utylizacji odpadów stałych, podłączenie do systemu kanalizacyjnego miejscowości rekreacyjnych, dalszą gazyfikację okolicznych miejscowości, ochronę nienaruszalności krajobrazu nadbużańskiego. Największą atrakcje przyrodnicza Gminy Wyszków stanowi Puszcza Biała.

11 Na terenie tym występuje obszar charakteryzujący się dużą
różnorodnością krajobrazu. Do obszarów tych należ zaliczyć dolinę Bugu z starorzeczami, rozległymi łąkami, zaroślami łąkowymi. Występuje zróżnicowana gatunkowo flora i są to miejsca bytowania różnych gatunków zwierząt i ptactwa. Przebywają tam rzadkie gatunki zwierząt i roślin w skali kraju, np. mszaki, skalnica trójpalczasta, lepnica dwudzielna, storczyki. Miasto i Gmina Wyszków posiada duże zasoby wód powierzchniowych, które stanowi rzeka Bug z jej dopływam rzeką Liwiec. Duże zasoby wód podziemnych nie zanieczyszczonych, w przeważającej części terenu dobrze izolowane od powierzchni, są również atutem tego terenu. Na atrakcyjność Gminy wpływ ma również duża lesistość oraz wysokie wartości flory i fauny. Lasy zajmują ok. 29% powierzchni Gminy. W północnej części, na granicy z miastem, występuje duży i zwarty obszar leśny, stanowiący fragment Puszczy Białej. Obszar Gminy w całości wchodzi w skald Regionu Funkcjonalnych Zielonych Płuc Polski. Jest to teren atrakcyjny krajobrazowo, o korzystnych warunkach klimatyczno-zdrowotnych. Położenie miasta i gminy Wyszków w nieznacznej odległości od Warszawy oraz warunki naturalne tego terenu i czyste środowisko powodują, że rozwija się turystyka weekendowa. Wypoczywają tu głównie mieszkańcy stolicy.

12 Walory Kulturowe Rozpowszechnianiem kultury na terenie miasta i gminy
Wyszków zajmują się następujące gminne jednostki: Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik” i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. WOK „Hutnik” prowadzi działalność koncentrując się szczególnie na pracy z dziećmi i młodzieżą, w jego strukturze znajduje się również dawny Ośrodek Kultury Filmowej „Kino Stare” oraz lokalna gazeta „Wyszkowiak”. Międzynarodowymi osiągnięciami pochwalić się Dziecięca Rewia „Sylaba” oraz Młodzieżowa Orkiestr Dęta. Zdobywała już wiele nagród na festiwalach ogólnopolskich i zagranicznych, posiada wielki dorobek fonograficzny. Na terenie miasta i gminy funkcjonuje wiele organizacji społecznych i stowarzyszeń zajmujących się rozpowszechnianiem kultury.

13 Urząd Miejski w Wyszkowie Aleja Róż 2, 07-200 Wyszków
tel.: (0-29) /08 fax: (0-29) Strona internetowa: lub Biuletyn Informacji Publicznej: Godziny urzędowania: , wtorek Wyszkowski Ośrodek Kultury "Hutnik" Wyszków, ul. Prosta 7, tel , Stadion: ul. Kościuszki 54, Wyszków Pływalnia: ul. Geodetów 45, Wyszków Hala Sportowa: ul. Geodetów 45, Wyszków Biblioteka Główna: ul. Gen. J. Sowińskiego Wyszków

14 SERDECZNIE ZAPRASZAMY

15 Prezentację wykonały:
Magdalena „Kluchu” Maryniak Eliza „Pucek” Poręcka


Pobierz ppt "WYSZKÓW."

Podobne prezentacje


Reklamy Google