Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Programy offsetowe z perspektywy dostawcy zagranicznego na podstawie doświadczeń polskich Zagadnienia prawne Konferencja „Doświadczenia i wnioski z monitorowania.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Programy offsetowe z perspektywy dostawcy zagranicznego na podstawie doświadczeń polskich Zagadnienia prawne Konferencja „Doświadczenia i wnioski z monitorowania."— Zapis prezentacji:

1 Programy offsetowe z perspektywy dostawcy zagranicznego na podstawie doświadczeń polskich
Zagadnienia prawne Konferencja „Doświadczenia i wnioski z monitorowania umów offsetowych i wpływ na strategię dla polskiego offsetu” Ministerstwo Gospodarki Władek Rzycki, Partner Warszawa, czerwiec 2008 r.

2 Już masz mętlik w głowie?
Insert Text Lorum ipsum dolore intuit complicta linea sit intredit minim exercitation ullamco laboris nissi ut aliquip exercitation Ut enimad minim veniam quis nostrud, exercitation ullamco laboris nissi ut aliquip exercitation Rowerzystów prosi się o zejście z rowera i korzystanie ze ścieżki dla pieszych. Ścieżka dla pieszych zamknięta.

3 Offset – tematy ogólne W większości jurysdykcji rządy pragną stosować programy offsetowe, dążąc do: rozwinięcia krajowych możliwości firm przemysłu obronnego z zastosowaniem zaawansowanych technologii pozyskania nowoczesnych technologii dla firm krajowych zwiększania lokalnej zawartości systemów zakupionych od zagranicznych dostawców rozwijania w kraju stanowisk pracy związanych z zaawansowanymi technologiami rozwijania „clusters” doskonałości zmniejszenia przyszłej zależności od zagranicznych dostawców skłonienie zagranicznych dostawców do inwestowania w firmy krajowe w konsekwencji, zmniejszenie kosztów ekonomicznych zakupów dokonywanych u zagranicznych dostawców

4 Offset – tematy ogólne (c.d.)
Polski rząd dąży do wszystkich powyższych celów, a także do: zmniejszenia bezrobocia wsparcia restrukturyzacji polskiego przemysłu obronnego, który nadal próbuje się wydobyć z okresu postsowieckiego zwiększenie eksportu firm przemysłu obronnego oraz innych gałęzi przemysłu napędzenia wzrostu ekonomicznego stworzenia samodzielnych krajowych producentów nowoczesnego sprzętu

5 Prawo offsetowe – „hot topics”
Próba znalezienia właściwej interpretacji pojęcia „dostawca zagraniczny” Wysoka stawka Przekroczenie progu sprzedaży 5 milionów EURO – kto i kiedy? Czy można przewidzieć trudne obszary albo ich uniknąć? Obowiązki informacyjne dostawców zagranicznych Zakres wyłączeń Koordynacja zawierania umów dostaw i umów offsetowych The Code of Conduct a offset Konsorcja a offset Uproszczona procedura offsetowa PPP a offset? Umowy parterowe – dlaczego ciągle nie są należycie doceniane?

6 Prawo offsetowe – zagadnienia ogólne
Dwoma głównymi narzędziami prawnymi stosowanymi do zwiększenia korzyści programów offsetowych są kary i mnożniki Czy stosowane narzędzia prawne są niespójne z wyznaczonymi efektami programów offsetowych? Rząd pełni rolę odźwiernego czy uczestnika przedsięwzięcia? Transfery technologii – czym jest technologia i w jaki sposób można dokonać jej transferu? Wydaje się, że ważność procedur stosowanych przez ustawy i rozporządzenia offsetowe jest często niedostrzegana Niektóre systemy prawne wykorzystują offset jako jeden z czynników używanych do decydowania o tym, kto powinien wygrać przetargi wojskowe Czy to jest skuteczne? Pożądane?

7 Prawo offsetowe – ogólnie stosowane modne wyrażenia
Prawnicze modne słowa – różne znaczenie Nie należy z góry przewidywać odpowiedzi Czy rzeczywiście to jest takie proste? Offset bezpośredni i pośredni Mnożniki Transfer technologii Inwestycje Sprzedaż eksportowa

8 Co jest ciekawego w dzisiejszym offsecie na świecie?
Transfery technologii Czym jest „technologia”? Czym jest „transfer”? Wszystkie rządy tego pragną, a czy ty – jako zagraniczny dostawca – też tego pragniesz? Wyzwania w zakresie transferu technologii z prawnego punktu widzenia Struktury funduszy Jakiej infrastruktury prawnej potrzebujemy? Czy jest to tylko chwyt, czy rzeczywiste rozwiązanie? Czy Polska jest na to gotowa? Czy jest to sensowne z ekonomicznego punktu widzenia? Z punktu widzenia PR? Prawnego? Czy zagraniczny dostawca jest w stanie kontrolować wykonanie? Jeśli jest to takie wspaniałe, to dlaczego nie jest bardziej popularne?

9 www.hhlaw.com Wladek Rzycki wrzycki@hhlaw.com +48 503 195 816
Więcej informacji można uzyskać w firmie Hogan & Hartson, proszę odwiedzić naszą stronę internetową Wladek Rzycki Baltimore Berlin Boulder Bruksela Colorado Springs Denver Geneva Hongkong Karakas Londyn Los Angeles Miami Monachium Moskwa Nowy Jork Paryż Pekin Szanghaj Tokjo Warszawa Waszyngton Wirginia Północna

10 Zobowiązanie offsetowe bezpośrednie?
Zakaz wstępu! Będziemy strzelać do osób, które się nie zastosują. Do tych, którzy przetrwają, będziemy strzelać ponownie.


Pobierz ppt "Programy offsetowe z perspektywy dostawcy zagranicznego na podstawie doświadczeń polskich Zagadnienia prawne Konferencja „Doświadczenia i wnioski z monitorowania."

Podobne prezentacje


Reklamy Google