Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zjednoczonych Niemiec

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zjednoczonych Niemiec"— Zapis prezentacji:

1 Zjednoczonych Niemiec
ALFABET Zjednoczonych Niemiec

2 A jak Angela Merkel Angela Merkel- ur. 1954r. Obecna kanclerz Niemiec. Żadnemu Ossi nie udało się osiągnąć tyle, co jej. Z wykształcenia fizyk. 9 listopada 1989r., na kilka dni przed upadkiem muru berlińskiego, poszła do sauny, nie wiedząc że jej życie nabierze niezwykłego tempa. Przyłączyła się do opozycji, została zastępcą rzecznika prasowego pierwszego demokratycznego rządu NRD. Po zjednoczeniu jako minister ds.. Młodzieży weszła do gabinetu Kohla. Po wygranej w zeszłorocznych wyborach jej popularność jednak spada, tak jak notowania jej partii.

3 B jak Berlin- Bonn To uporowi władz Bonn Niemcy zawdzięczają to, że 20 lat po zjednoczeniu mają ciągle dwie stolice. Malutkie Bonn, stolica RFN od 1949r., obawiało się, że podupadnie po zaplanowanej na 1999r. wyprowadzce rządu i parlamentu to Berlina. Od 11 lat niemieccy politycy i urzędnicy kursują między miastami specjalnym szybkim pociągiem i samolotami. Budżet kraju kosztuje to 4 mln. euro rocznie. Bonn na zjednoczeniu Niemiec nie wyszło źle- do opuszczonych przez władze gmachów wprowadziły się wielkie koncerny. Zjednoczony Berlin wręcz przeciwnie. To najtańsza i najbiedniejsza stolica zachodniej Europy.

4 C jak Chemnitz- dawne Karl-Marx-Stadt
NRD jeszcze istniało, gdy władze wschodnich Niemiec zaczęły rozprawę z dawnymi symbolami. Wiosną 1990r. saksońskie Karl-Marx-Stadt stało się z powrotem Chemnitz. Z placów znikały pomniki, a z gmachów urzędów godło NRD- młot i cyrkiel w otoczeniu łanów zbóż. Ostatni symbol dawnego reżimu zniknął dopiero w 2006r., gdy władze Berlina postanowiły rozebrać gmach enerdowskiego parlamentu izby ludowej.

5 D jak demografia Dla Niemców nieubłagana. Jeśli liczba urodzin będzie spadać w takim tempie, to w 2030r. Niemcy skurczą się o ponad 5 mln. mieszkańców, a większość społeczeństwa będą stanowić emeryci. Zabraknie zaś ludzi którzy będą pracować na ich emerytury. Niemców nieustannie ubywa od lat 70., tylko w zeszłym roku kraj zmniejszył się o 192 tyś. obywateli. Szczególnie widać to na wschodzie, gdzie z byłego NRD po zjednoczeniu za chlebem wyjechało 1.5 mln. ludzi, głównie młode kobiety

6 E jak ekspansja Wessich
Ossi, czyli mieszkańcy dawnego NRD, na początku witali ich z entuzjazmem. Tysiące zachodnioniemieckich biznesmenów, urzędników, lekarzy, policjantów, wojskowych ruszyło na wschód uczyć Ossich, jak funkcjonować w kapitalizmie, w przy okazji, by zrobić interes życia. Efekty współpracy rozczarowały jednych i drugich. Wessi szybko i z pogardą uznali, że Ossi są leniwi i ograniczeni. Ossi uznali, że Wessi za bardzo zadzierają nosa.

7 G jak granica na Odrze i Nysie
Zachodnia granica Polski. Już w 1950r. uznało ją NRD, ale było trzeba czekać 20 lat, by uznały ją władze w Bonn. Kanclerza Willy’ego Brandta, który podpisał w grudniu 1970r. odpowiedni traktat w zachodnich Niemczech, okrzyknięto zdrajcą. Sprawa powróciła w 1990r. podczas międzynarodowych negocjacji o zjednoczeniu Niemiec, gdy chadecki kanclerz Helmut Kohl pod presją własnej partii robił, co mógł, by jej uznanie przesunąć w czasie. Dzięki uporowi ówczesnego szefa polskiego MSZ Krzysztofa Skubiszewskiego wymusili to na nim alianci. Po zjednoczeniu dla Niemców ze wschodu za sprawą m.in. Polskich złodziei samochodów stała się granicą cywilizacji. Po wejściu Polski do strefy Schengen powoli zanika

8 H jak Honecker Erich( ), drugi i ostatni władca NRD, oficjalnie tytułowany sekretarzem generalnym SED( Socjalistyczna Partia Jedności), przewodniczącym Rady Państwa i Narodowej Rady Obrony. Zamienił wschodnie Niemcy w najbardziej represyjne i dogmatyczne państwo bloku wschodniego. W 1962r. Koordynował budowę muru berlińskiego. Do końca wierzył w socjalizm, a pierestrojkę traktował jak herezję. Na trzy tygodnie przed upadkiem muru odsunięty od władzy. Po zjednoczeniu uciekł przed wymiarem sprawiedliwości do ZSRR, został jednak wydany Niemcom. Do procesu nie doszło ze względu na jego zły stan zdrowia. Wyemigrował do córki do Chile gdzie zmarł w 1994r.

9 J jak Socjalistyczna Partia Jedności
W skrócie SED- komunistyczna partia w NRD i jedyna partia która przetrwała zmiany i do dziś liczy się w polityce. Wystarczyło że w ciągu 20 lat SED kilka razy zmieniła szyk i z uporem głosiła hasła o konieczności obrony robotników przed wyzyskiem. Dziś nazywa się Lewicą, jest czwartą siłą polityczną w Niemczech, współrządzi Berlinem oraz Brandenburgią. Lewica odnosi sukcesy dzięki temu, że 20 lat temu enerdowskim politykom udało się uratować przed konfiskatą lwią część majątku SED- w sumie kilka miliardów euro.

10 K jak Kohl Helmut (ur. 1930r), kanclerz zjednoczenia. Gdy w latach 60. jako działacz CDU z Nadrenii- Palatynatu wchodził do wielkiej polityki, traktowano go jak prowincjusza. Kanclerzem został w 1982r. Wówczas jego ambicją było zjednoczenie Niemiec( Bonn próbowało „normalizować” stosunki z NRD), ale integracja europejska, którą rozkręcał razem z prezydentem Francji Fransois Mitterrandem. Upadkowi komunizmu w NRD się nie spodziewał. Gdy 9 listopada 1989r. walił się mur berliński, był z oficjalną wizytą w Polsce. Po zjednoczeniu fetowano go jako drugiego Bismarcka. W 1998r. Jednak przegrał wybory. Niemcy po 16 latach rządów mieli go po prostu dość. Rok później dobiła go afera nielegalnego finansowania CDU. Dziś schorowany polityk wraca do łask jako autorytet.

11 L jak Lipsk Miasto w Saksonii. Jedno z nielicznych w byłym NRD, które poradziło sobie po zjednoczeniu Niemiec. Chodź kanclerz Kohl zapewniał że NRD zamieni się w „kwitnące krajobrazy’’, a w kraj wpompowano w ciągu 20 lat 1.5 bln € nie udało się powstrzymać tamtejszej gospodarki. Większość enerdowskich fabryk upadła bo Niemcy woleli kupować zachodnie produkty, a państwa bloku wschodniego wstrzymywały zamówienia. W efekcie pojawiły pojawiły się nieznane wcześniej masowe bezrobocie, bieda I wyludnianie się miast.

12 Ł jak Łaba Rzeka, wzdłuż której przebiega granica niemiecko-niemiecka, a zarazem żelazna kurtyna licząca 1378 km granica między blokiem wschodnim a wolnym światem. Pilnie strzeżona przez władze NRD, które w ten sposób powstrzymały exodus własnych obywateli na Zachód. Pilnowało jej ok.. 30 tys. Pograniczników, którzy mieli strzelać do uciekinierów. Wzdłuż granicy zakładano też pola minowe i ustawiano automatycznie kierowanie karabiny maszynowe. Mimo to Niemcy z NRD i tak próbowali ucieczek. Większość kończyła się aresztowaniem i kilkuletnią odsiadką. Szacuje się, że podczas ucieczek z NRD zgineło ponad tysiąc osób.

13 M jak Mur Berliński Składał się z : dwóch betonowych pasów o dł. 150 km oraz 300 wież strażniczych. Powstał w nocy z 12 na 13 sierpnia 1961r. Władze NRD chciałby w ten sposób odciągnąć Brelin Zachodni, przez który na Zachód uciekały tysiące obywateli. Oficjalnie nazwano go ochronnym murem antyfaszystkowskim - mur miał chronić NRD przed napływem rzekomych szpiegów i sabotażystów z Zachodu. Mur pochłonął życie 200 osób. Przestał istnieć 9 listopada1989 r Dziś w Berlinie po murze zostało jedynie kilka śladów.

14 N jak neonaziści Działają w całych Niemczech. W latch 90. na posenerowską prowincję borykając się z biedą i bezrobociem zaczęli napływać funkcjonariusze NPD i DVU neonazistowskich partii kanapowych z Zachodu. Tezy, że w Niemczech nie ma pracy przez gastarbeiteiterów albo że liczba ofiar Holocaustu jest wyolbrzymiona, szybko znalazły posłuch. Partie zaczęły wchodzić do wschodnioniemieckich landtagów. Braunanym nie udało się przekuć tych wyników w trwałe sukcesy, tym bardziej że brakuje im pieniędzy. Mimo to w byłym NRD mają swoje bataliony, a nowych członków rekrutują np. poprzez rockowe, które śpiewają neonazistowskie piosenki.

15 O jak ostalgia Tęsknota za byłem NRD. Według
sondaży z wiosny tego roku aż 24 proc. mieszkańców wschodnich Niemiec chciałoby powrotu do czasów NRD, bo wówczas życie łatwiejsze i stabilniejsze. Ostalgię chętnie wykorzystują filmowcy. Powstało kilkanaście filmów Pokazujących w landrynkowych sposób życie w komunistycznych Niemczech.

16 P jak Polacy W dobie karnawału „Solidarności’’ przez chwilę cieszyliśmy się uznaniem społeczności RFN. Potem za sprawą gastarbeiterów na zachodzie Niemcy patrzyli na nas coraz mniej przychylnym okiem. W NRD, z którym oficjalnie żyliśmy w przyjaźni, Polaków nie znoszono, chociażby za to, że w latach 80. wykupywali z enerdowskich sklepów towary. Wyjątkiem była grupa zafascynowanych „ Solidarnością” dysydentów. Po zjednoczeniu Niemiec Polak stał się synonimem złodzieja samochodów. Z czasem nasz wizerunek zaczął się poprawiać, a Polaków zaczęto szanować jako klientów i dobrych pracowników.

17 S jak Stasi Ministerstwo Bezpieczeństwa Państwa,
miecz i tarcza partii. Przez pół wieku istnienia dzięki sieci 600 tys. Tajnych współpracowników całkowicie kontrolowało NRD. Ponad 12 tys.szpiegów działało w RFN. Stasi jesienią 1989 r. przemianowano na Urząd Bezpieczeństwa Niemiec. Po zjednoczeniu Niemiec część dawnych funkcjonariuszy znalazła pracę w biznesie. Przed sądami , np. za porwanie obywateli RFN, odpowiadała jedynie garstka, w tym szef wywiadu zagranicznego Marcus Wolf.

18 T jak Trabant Najbardziej popularne auto NRD o odpowiedź wschodnich Niemiec na Volkswagena „garbusa”. Pierwsze egzemplarze zeszły z taśmy fabryki w Zwickau w 1957 r. Najbardziej popularną wersję - Trabnata 601 – Produkowano praktycznie bez zmian konstrukcyjnych od lat 60. do 1990 r. W 1991 r. próbowano sprzedać trabanta z silnikiem Golfa. Eksperyment jednak się nie przyjął.

19 U jak Urząd Gaucka Powołana w dniu zjednoczenia Niemiec instytucja rozliczająca agentów Bezpieki, na której czele stanął związany z enerdowską opozycją pastor Gauck. Badała zawartość przejętych akt i tysięcy worków ze zniszczonymi archiwaliami. Zdemaskowano wielu polityków, dziennikarzy czy biznesmenów. W najbliższej przyszłości urząd ma zostać zlikwidowany.

20 Z jak zjednoczenie Przyczyny zjednoczenia Niemiec :
→ ,, Solidarność ‘’ → ogłoszona przez Garbaczowa pierestrojka → upadek muru berlińskiego Ruszyły negocjacje między NRD i RFN oraz między Niemcami i aliantami, tzw. Rozmowy 2+4. 1. lipca 1990 r. kraje połączyła unia : gospodarcza, walutowa i socjalna 3. października NRD przestało istnieć. Efekt już wtedy rozczarowywał niektórych dysydentów. Chcieli nowej konstytucji i nowego państwa, które łączyłoby Wschodnie i zachodnie Niemcy. A tak naprawdę NRD wcielono do RFN.


Pobierz ppt "Zjednoczonych Niemiec"

Podobne prezentacje


Reklamy Google