Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Hałas - niewidzialny wróg

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Hałas - niewidzialny wróg"— Zapis prezentacji:

1 Hałas - niewidzialny wróg
Problem hałasu dotyka około 20% populacji. W jaki sposób postępować, aby nie przekraczać norm bezpiecznych dla zdrowia?

2 Spis treści Czym jest dźwięk ? Jak działa słuch ? Czym jest hałas ?
Klasyfikacja hałasów Jak hałas niszczy nasz słuch ? Jak słyszymy… jak głuchniemy Mp3 uszkadza słuch Unikanie hałasu Pamiętaj !

3 Czym jest dźwięk? Z fizycznego punktu widzenia dźwięk to zaburzenie stanu mechanicznego ośrodka, które rozchodzi się w tym ośrodku (w postaci fali) i zdolne jest wywołać wrażenie słuchowe (tzn. drgania o częstości zawartej w przedziale od 16 Hz do ok. 20 kHz). Dźwięki o wyższej częstości nazywa się ultradźwiękami o niższej infradźwiękami.

4 Jak działa słuch? W życiu codziennym człowiek spotyka się z wieloma różnymi dźwiękami i odgłosami. Nasze ucho jest doskonale przystosowane do odbierania tych fal głosowych. Dzięki małżowinie usznej dźwięki z naszego otoczenia wpadają do kanału słuchowego, gdzie wprawiają w ruch błonę bębenkową i przedostają się dalej ślimakiem do nerwów słuchowych. Potem przechodzą do ośrodka słuchu w korze mózgowej (płat skroniowy), gdzie są odbierane i interpretowane. Nauka zajmująca się własnościami dźwięku nazywana jest akustyką.

5 Czym jest hałas ? Występujące w środowisku dźwięki niepożądane lub szkodliwe dla zdrowia człowieka określa się mianem hałasu. Warto zastanowić się jaki wpływ na człowieka i jego otoczenie ma hałas. Życie współczesnego człowieka na stałe związane jest z różnorodnymi urządzeniami, które są źródłami hałasu.

6 Klasyfikacja hałasów Poniżej 35 dB 35 –70 dB 70 – 85 dB 85 – 130 dB
nieszkodliwe dla zdrowia, po dłuższym czasie mogą być denerwujące 35 –70 dB wpływają na zmęczenie układu nerwowego człowieka, poważnie utrudniają zrozumiałość mowy, zasypianie i wypoczynek 70 – 85 dB wpływają na znaczne zmniejszenie funkcjonalności człowieka, mogą być szkodliwe dla zdrowia i powodować uszkodzenie słuchu, 85 – 130 dB powodują liczne schorzenia organizmu ludzkiego, uniemożliwiają zrozumiałość mowy nawet z odległości 0,5 m Powyżej 130 dB powodują trwałe uszkodzenie słuchu, wywołują pobudzenie do drgań organów wewnętrznych człowieka powodując ich schorzenia.

7 Jak hałas niszczy nasz słuch?
Aby zrozumieć, jak głośne dźwięki przytępiają słuch, rozważmy następujący przykład. Porównamy komórki zmysłowe w uchu wewnętrznym do pszenicy na polu, a dźwięki do wiatru. Niezbyt głośny szmer przypomina delikatny wietrzyk, który porusza kłosami pszenicy, ale ich nie niszczy. Jeśli jednak wiatr staje się silniejszy, zwiększa się nacisk na łodygi. A gwałtowny poryw wiatru lub długotrwałe narażanie łodyg nawet na słabsze podmuchy może w końcu spowodować całkowite ich zniszczenie. Podobnie jest z hałasem i maleńkimi, czułymi komórkami w uchu wewnętrznym. Nagłe, głośne dźwięki rozrywają je i powodują nieodwracalną uszkodzenie słuchu.

8 Jak słyszymy… …jak głuchniemy

9 Mp3 uszkadza słuch! Słuchanie muzyki z walkmanów, discmanów i odtwarzaczy MP3 jest szkodliwe, bo dźwięki docierające do ucha są zbyt głośne. - Przy hałasie powyżej 85 decybeli dochodzi do uszkodzenia ślimaka i komórek słuchowych - tłumaczą laryngolodzy. - Głośne słuchanie muzyki w słuchawkach uszkadza słuch z tego powodu, że dźwięk jest ogniskowany Bezpośrednio do małżowiny usznej. To może nawet wzmagać energię akustyczną i dochodzi do sprzężenia zwrotnego.

10 Unikanie hałasu Aby zadbać o własny słuch powinniśmy przede wszystkim unikać nadmiernego hałasu. Może być to trudne, ale z pewnością trzeba się o to starać. Istnieje wiele zabezpieczeń, które chronią nasze uszy przed hałasem. Na festiwalach, koncertach i w dyskotekach, gdzie poziom dźwięku jest nieprzyjemnie głośny, dobrze jest używać zatyczek do uszu. Nawet one zapewnią naszym uszom znaczną ochronę. Osoby pracujące w głośnym otoczeniu muszą pamiętać o specjalnych słuchawkach lub innych środkach chroniących słuch przed zgubnym wpływem hałasu.

11 Pamiętaj! Nie słuchaj za głośno radia czy programu telewizyjnego!

12 Pamiętaj! Staraj się cicho zamykać drzwi.

13 Pamiętaj! Podczas zabawy staraj się nie przeszkadzać innym!

14 Pamiętaj! Staraj się mówić cicho, nie krzycz.

15 Pamiętaj! Zachowaj odpowiednią odległość pomiędzy odbiornikami radiowymi i telewizyjnymi.

16 Pamiętaj! Jeśli słuchasz muzyki przez słuchawki, to słuchaj ją niezbyt głośno. Słuchanie muzyki dłużej niż 5 godzin tygodniowo i zbyt głośno może spowodować utratę słuchu!

17 Dziękujemy za uwagę! Martyna Nowaczyk oraz Natalia Roczniak kl. III A


Pobierz ppt "Hałas - niewidzialny wróg"

Podobne prezentacje


Reklamy Google