Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Materia ma budowę ziarnistą. Potwierdzeniem ziarnistej budowy materii jest zjawisko dyfuzji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Materia ma budowę ziarnistą. Potwierdzeniem ziarnistej budowy materii jest zjawisko dyfuzji."— Zapis prezentacji:

1 Materia ma budowę ziarnistą. Potwierdzeniem ziarnistej budowy materii jest zjawisko dyfuzji.

2 Siarka – pierwiastek chemiczny atom siarki Woda – związek chemiczny cząsteczki wody Materia zbudowana jest z atomów i cząsteczek.

3 Atom to najmniejsza część pierwiastka, która zachowuje jego właściwości. Dawniej atom uważany był za jednolitą całość (poglądy Demokryta, Daltona). Rozwój wiedzy o budowie materii doprowadził do odkrycia promieniotwórczości, a następnie budowy atomu. Okazało się, że atom pomimo iż jest tak mały, nie jest niepodzielny.

4 Atomy można oglądać za pomocą specjalnych mikroskopów skaningowych STM – obraz powiększony jest 10 miliardów razy. Pierwsze zdjęcie tą metodą wykonano w 1986 roku. Obraz ze skaningowego mikroskopu tunelowego pokazujący pojedyncze atomy złota.

5 MASA ATOMOWA to masa atomu wyrażona w atomowych jednostkach masy [u] 1 u = 0, g = 1, kg m S = 32 u MASA CZĄSTECZKOWA jest sumą mas atomowych pierwiastków wchodzących w skład cząsteczki; wyrażamy ją w [u] m H 2 O = 21u + 16u= 18u

6 Budowa atomu

7

8

9 A- Z- A = liczba protonów (p + ) + liczba neutronów (n 0 ) Z = liczba protonów (p + )


Pobierz ppt "Materia ma budowę ziarnistą. Potwierdzeniem ziarnistej budowy materii jest zjawisko dyfuzji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google