Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dyski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dyski."— Zapis prezentacji:

1 Dyski

2 MZR - Multiple Zone Recording - zapis wielostrefowy
W wyniku podziału każdej ścieżki na stałą liczbę sektorów, sektory znajdujące się dalej od osi dysku będą znacznie dłuższe Aby zapobiec ewidentnemu marnotrawstwu, podzielono dysk na kilka stref o określonej liczbie sektorów (od 60 do 120 sektorów na ścieżkę). Zysk jest ewidentny (o około 25% większa pojemność i wydajność)

3 Korekcja błędów Dane zapisywane na dysku wyposażone są w dodatkowe informacje umożliwiające funkcjonowanie systemu korekcji „w locie” (ECC on the fly, kodowanie Reed-Solomon itd). Oprócz tego jednak na każdej ścieżce zarezerwowana jest pewna liczba sektorów, które w przypadku pojawienia się fizycznych uszkodzeń nośnika „podstawiane” są przez wewnętrzny mikroprocesor napędu zamiast sektorów wadliwych – dzieje się to całkowicie niezauważalnie dla świata zewnętrznego.

4 Parametry dysków Liczba talerzy Liczba głowic Średni czas dostępu
Transfer wewnętrzny Transfer zewnętrzny Liczba obrotów na min Cache MTBF Pobór mocy

5 Liczba talerzy Liczba talerzy – określa liczbę talerzy danego dysku. Uwaga! Liczba talerzy nie oznacza, że dane zapisywane są zawsze po obu stronach talerza dysku. Informację na ten temat otrzymamy porównując liczbę talerzy z liczbą głowic danego dysku.

6 Liczba głowic Liczba głowic – określa, ile głowic zajmuje się odczytem/zapisem danych na talerzach. Liczba ta wskazuje także na to, czy wszystkie talerze są wykorzystywane obustronnie. Parzysta liczba głowic wskazuje na to, że dane mogą być przechowywane na każdej stronie każdego talerza dysku, natomiast nieparzysta – że jedna strona któregoś z talerzy dysku nie jest w ogóle wykorzystywana.

7 Średni czas dostępu Średni czas dostępu – parametr ten określa, w jakim czasie (średnio) od otrzymania przez dysk żądania odczytu/zapisu konkretnego obszaru nastąpi rozpoczęcie operacji. Im krótszy jest ten czas, tym dysk może zapewnić większą płynność odtwarzania, co może mieć znaczenie np. podczas nagrywania płyt CD-R/CD-RW, gdzie wymagany jest ciągły dopływ danych.

8 Transfer wewnętrzny Transfer wewnętrzny – parametr ten określa w praktyce rzeczywisty transfer danego dysku. Im wartość ta jest wyższa, tym dany dysk jest szybszy. Jednak o tym, czy w danym komputerze będzie osiągał optimum swoich możliwości decyduje konfiguracja komputera (włączenie trybu DMA itp.).

9 Transfer zewnętrzny Transfer zewnętrzny – właśnie ten parametr często jest używany w marketingowych określeniach i notatkach producentów. Tymczasem nie określa on faktycznej szybkości dysku, lecz przepustowość interfejsu. Oczywiście im ten parametr jest wyższy, tym lepiej – warto jednak pamiętać, że dyski o takim samym transferze zewnętrznym mogą w praktyce pracować z różną szybkością.

10 Liczba obrotów na min Liczba obrotów na min. – parametr określający, z jaką szybkością obracają się talerze danego dysku. Im szybkość obrotowa jest wyższa, tym więcej danych może być odczytywanych przez głowice. W praktyce jednak przy porównywaniu dysków o podobnej pojemności te z większą szybkością obrotową są zazwyczaj szybsze. Prędkość obrotowa dysku - (3600, 5400, 7200, a nawet obrotów na minutę),

11 Cache Cache – pamięć podręczna dysku twardego. Do tej pamięci buforowane są dane odczytywane i zapisywane na dysku. Im tej pamięci jest więcej, tym sprawniejszy jest proces przesyłu danych.

12 MTBF MTBF –Mean Time Between Failure, co można przetłumaczyć jako średni czas międzyuszkodzeniowy. Parametr ten podawany jest w godzinach. Choć wartości, z jakimi spotkamy się w tej tabeli wyglądają na olbrzymie, to należy pamiętać, że czas ten jest wartością średnią ustaloną na podstawie testów dysków danej serii. Warto wiedzieć, że istnieje niezerowe prawdopodobieństwo, że dany dysk ulegnie uszkodzeniu już w pierwszym roku użytkowania.

13 Pobór mocy Pobór mocy – zrozumienie tego parametru nie powinno sprawiać kłopotu, jednak jeżeli w naszym komputerze mamy stosunkowo słaby zasilacz, to może się okazać, że zakup dysku wymagającego stosunkowo dużo mocy może spowodować na komputerze, i tak już solidnie obsadzonym różnego typu sprzętem, przeciążenie zasilacza.

14 Interfejsy (SATA, ATA)

15 SATA SATA Interfejs Serial ATA (SATA) szybko zyskał status nowego powszechnego standardu technologii dysków twardych. Współczesne płyty główne zawierają wejścia SATA. Przewody połączeniowe SATA są znacznie węższe od PATA, dzięki czemu obieg powietrza wokół dysków twardych jest lepszy, a wnętrze systemu komputerowego mniej zabałaganione. Niektóre starsze systemy komputerowe nie mają portów SATA, ale możliwe jest zainstalowanie kontrolera PCI SATA i dodanie obsługi napędów SATA.

16 PATA PATA Dyski twarde PATA (Parallel ATA), określane także nazwą EIDE (Enhanced integrated drive electronics), są stosowane standardowo w branży komputerowej od ponad 10 lat. Nowsze systemy komputerowe nie mają portów ATA, ale możliwe jest zainstalowanie kontrolera PCI EIDE i dodanie obsługi napędów ATA.

17 Porównanie – SATA - ATA Maksymalna szybkość przesyłania danych
Cecha Dyski twarde SATA Dyski twarde ATA Maksymalna szybkość przesyłania danych 150 MB/s lub 300 MB/s 100 MB/s Urządzeń na jeden przewód Jedno Dwa Blok zworek 8 styków (brak ustawień master/slave) 10 styków (ustawienia: single, master, slave, cable select (CSEL))

18 SATA 2 W najnowszym SATA 2 prędkość przesyłu danych miedzy dyskiem a kontrolerem jest możliwa z prędkością 3 gigabitów na sekundę. Usprawniono działanie kontrolerów wprowadzając: Kolejkowanie zadań (NCQ) - ustawianie odczytu i zapisu tak aby głowice miały jak najkrótsze drogi do obszarów gdzie znajdują się lub mają być zapisane dane na talerzach. Port Multiplier - powielacz portów - to odpowiednik koncentratora sieciowego. Do jednego urządzenia głównego można podłączyć do 16 urządzeń. Dzięki temu już 4 dyski podłączone równolegle mogą wykorzystać łącze. Port Selector - element dla zastosowań RAID, NAS. Umożliwia także zamiane łącza tupu Etharnet dla zewnętrznej pamięci masowej na szybsze SATA i umożliwia dostęp do pamięci masowej dla serwerów.

19 SATA-IO Specyfikacja i Nazwy
Rewizja specyfikacji Generacja Prędkość transferu danych Nazwa interfejsu SATA Revision 3.x (nie stosować 'SATA III') Trzecia generacja nie stosować 'Gen 3' do 6Gb/s SATA 6Gb/s + [nazwa produktu] SATA Revision 2.x (nie stosować 'SATA II') Druga generacja  nie stosować 'Gen 2' do 3Gb/s SATA 3Gb/s + [nazwa produktu] SATA Revision 1.x (nie stosować 'SATA 1') Pierwsza generacja nie stosować 'Gen 1' do 1.5Gb/s SATA 1.5Gb/s + [nazwa produktu

20 eSATA eSATA jest rozwinięciem SATA 2 do stosowania przy podłączaniu zewnetrznej pamięci i zapewnia prędkość przesyłu danych identyczną jak zainstalowana pamięć wewnetrzna. Pozwala zastąpic wolniejszy interfejs USB 2.0

21 Zdjęcia wtyczek podłączeniowych urządzeń SATA
SATA - dane Wtyczka 7 pinowa kabla dla danych SATA - zasilanie Wtyczka 15 pinowa kabla dla zasilania

22 Zewnętrzne SATA - eSATA
złącze eSATA

23 Kompatybilność dysków twardych SATA Kompatybilność dysków twardych ATA
Który napęd wewnętrzny jest zgodny z moim systemem operacyjnym: SATA czy ATA? System operacyjny Kompatybilność dysków twardych SATA Kompatybilność dysków twardych ATA Windows® Vista™ Tak Windows® 2000 lub XP Windows 98SE lub ME Nie Mac® OS X Mac OS 9.x

24 Który interfejs napędu zewnętrznego jest odpowiedni: USB, FireWire, eSATA czy Gigabit Ethernet?
USB 2.0 to standardowy interfejs urządzeń peryferyjnych stosowany w większości komputerów pracujących pod kontrolą systemu Windows. Zapewnia transmisję danych z szybkością do 480 Mb/s. Szybkość transmisji w przesyłaniu ciągłym wynosi zazwyczaj od 10 do 30 MB/s i zależy od wielu czynników, w tym od typu urządzenia, rodzaju przesyłanych danych oraz szybkości systemu komputerowego.

25 Który interfejs napędu zewnętrznego jest odpowiedni: USB, FireWire, eSATA czy Gigabit Ethernet?
FireWire, znany także pod nazwą IEEE 1394, to standard szybkich połączeń między komputerami osobistymi i innymi urządzeniami elektronicznymi. Interfejs ten działa w architekturze peer-to-peer, w której urządzenia peryferyjne negocjują konflikty na magistrali przesyłania danych i same określają, które urządzenie ma najlepszą kontrolę nad transmisją. Interfejs FireWire może działać w dwóch konfiguracjach: FireWire i FireWire 800

26 eSATA Interfejs SATA dobrze sprawdza się w połączeniach z urządzeniami zewnętrznymi, a przewody i złącza zewnętrznej wersji interfejsu, external SATA (eSATA), zapewniają solidne i szybkie łączenie z zewnętrznymi dyskami twardymi. Interfejs eSATA zapewnia szybkość transmisji do 3 Gb/s i doskonale sprawdza się w połączeniu z dyskami twardymi, domowymi urządzeniami sieciowymi, cyfrowymi urządzeniami wideo oraz domowymi urządzeniami audio-wideo takimi jak przystawki STB i nagrywarki wideo. Przewodów i złączy eSATA i SATA nie można stosować zamiennie. Interfejs eSATA jest o tyle ważny, że przewody i złącza tego interfejsu są projektowane na 5000 złączeń i rozłączeń, podczas gdy przewody i złącza SATA — tylko na 50 złączeń i rozłączeń. Aby zapewnić możliwość połączenia z zewnętrznym napędem przez złącze eSATA, w komputerze trzeba zainstalować kartę PCI SATA. Uwaga: Przewody SATA ze złączami w kształcie litery L nie pasują do urządzeń WD eSATA.

27 Gigabit Ethernet Ethernet to standardowa metoda łączenia komputerów z siecią lokalną (LAN) za pomocą przewodu koncentrycznego. Jako zewnętrzny interfejs dysku twardego złącza ethernetowe są stosowane najczęściej w urządzeniach typu NAS (network attached storage); pliki zapisane w takich urządzeniach mogą być udostępniane w sieci. Gigabit Ethernet, zapewniający szybkość transmisji do 1000 Mb/s, to najnowsze i najszybsze wcielenie standardu Ethernet, stanowiące rozwinięcie wcześniejszych standardów Fast Ethernet (100 Mb/s) oraz Ethernet (10 Mb/s). Standard Gigabit Ethernet daje wiele korzyści, takich jak większa przepustowość, funkcje QoS (quality of service) zapewniające płynną transmisję danych audio i wideo, jak również zgodność z istniejącymi sieciami Ethernet i Fast Ethernet.

28 USB 2.0 FireWire 400 FireWire 800 eSATA Gigabit Ethernet Możliwość podłączania urządzeń na gorąco (bez restartu systemu) Możliwość podłączania urządzeń do adaptera sieciowego systemu, routera, przełącznika lub koncentratora Maksymalna szybkość chwilowa: 480 Mb/s Maksymalna szybkość średnia w transmisji dużej ilości danych: 400 Mb/s Maksymalna szybkość średnia w transmisji dużej ilości danych: 800 Mb/s (dwa razy szybciej niż FireWire 400) Maksymalna szybkość średnia w transmisji dużej ilości danych: do 3000 Mb/s Maksymalna szybkość średnia w transmisji dużej ilości danych: 1000 Mb/s (dziesięć razy szybciej niż Fast Ethernet) Szybkie i łatwe łączenie różnych systemów Częste przesyłanie dużych ilości danych oraz obsługa programów audio-wideo Przesyłanie wielu strumieni cyfrowego wideo i cyfrowego audio wysokiej rozdzielczości Udostępnianie dużych ilości danych lub dużych plików audio/wideo w sieci Bardziej popularne w komputerach PC Bardziej popularne w komputerach Macintosh®

29 RAID RAID (ang. Redundant Array of Independent Disks, Nadmiarowa macierz niezależnych dysków) – polega na współpracy dwóch lub więcej dysków twardych w taki sposób, aby zapewnić dodatkowe możliwości, nieosiągalne przy użyciu jednego dysku. RAID używa się w następujących celach: zwiększenie niezawodności (odporność na awarie), zwiększenie wydajności transmisji danych, powiększenie przestrzeni dostępnej jako jedna całość.

30

31 Odzyskiwanie danych

32 Zadania Dyski sieciowe (serwery plikowe) Macierz dysków RAID
Porównanie parametrów współczesnych dysków dla wybranych 3 producentów


Pobierz ppt "Dyski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google